Книжка тижня: що приховує Цукерберґ?

Книжка тижня: що приховує Цукерберґ?

Витік даних, помилки та наївність соціальних мереж у книзі-розслідуванні «Огидна правда. Facebook за лаштунками боротьби за першість»

Книжка тижня: що приховує Цукерберґ?

Марк Цукерберґ завжди мав амбіції бути схожим на Білла Ґейтса та створити щось справді унікальне. І йому це вдалося. Facebook – мережа, що налічує близько 2,0 мільярдів користувачів по всьому світу. Близько 2,0 мільярдів особистих акаунтів із даними, що ретельно стережуть пан Цукерберґ та його команда, спираючись на політику власної мережі. Принаймні їм так здається... 

Бекграунд. Соціальні мережі стали невіддільною частиною нашого життя. Завдяки їм та їхнім алгоритмам ми бачимо свіжі події з життя друзів, знаходимо цікаву інформацію, переглядаємо новини та створюємо власне інформаційне поле. Чи нам тільки це здається? 

Медіаполе та суспільство були розбурхані скандалом довкола Facebook, який назрівав ще з 2016 року. Йдеться про масштабний збір даних користувачів соціальної мережі компанією Cambridge Analytica, що займається політичними консультаціями. Дані було використано для налаштування таргетованої реклами з фейковими новинами та компроматом на Демократичну партію США під час виборів 2016-го. 

На додачу, Facebook закидали звинуваченнями у підігруванні Дональду Трампу – расистські пости Трампа не видалялися модераторами мережі, що було аргументовано принципом “свободи слова”. 

Шира Френкель і Сесілія Кан – колумністки The New York Times, авторки репортажів для BuzzFeed, NPR, The Times, McClatchy Newspapers та The Washington Post, вирішили докладно дослідити, що не так із Facebook. 

Оригінальна назва: An Ugly Truth: Inside Facebook's Battle for Domination

Видавництво: Vivat, Харків

Сюжет. Книжка розповість про те, як розвивалася соціальна мережа Facebook та що саме з нею виявилося не так. Авторки Шира Френкель і Сесілія Кан загострюють увагу на кількох гучних скандалах, пов’язаних з «іграшкою» Цукерберґа. Зокрема, про продаж даних користувачів рекламним компаніям, про придушення та купівлю конкурентів, а також бездіяльність щодо втручання російських спецслужб у вибори в Америці.

Френкель та Кан вимальовують цілісну картину того, про що український пересічний користувач Facebook міг би не дізнатись. Також у книзі описується робота алгоритмів мережі та як їх можуть обійти та використати проти вас.

Вам сподобається, якщо: ви цікавитеся журналістськими розслідуваннями не лише в Україні, а й в усьому світі. Facebook всіляко намагається «заминати» історії, що руйнують їхній імідж форпосту рівності та справедливості. Але у цій книзі авторки зривають маски з керівників та працівників компанії, що сприймають власну мережу, лише як чергову бізнес-модель і не гребують нічим заради корпоративного зростання, як-от пригнічення конкурентів або ігнорування розпалювачів міжнаціональної ворожнечі й не тільки.

Вам не сподобається, якщо: ви не любите занурюватися у розслідування з головою, адже це не просто стаття у медіа. Якщо ви захоплюєтеся постаттю Марка Цукерберґа, то тут ви не побачите жодних дифірамбів. Навпаки, ця книжка є критикою того, про що мовчить генеральний директор Facebook.

Головна причина прочитати: дізнатися ту саму «огидну правду», що заявлена авторками книжки. Розслідування наголошує на безпрецедентних випадках, коли Facebook був використаний, як інструмент для маніпуляцій аудиторією. У книзі також порушується проблема свободи слова у наш час. Чи потрібно давати майданчик для висловлення расистам, генераторам фейків та іншим злочинцям у соцмережі?

Звичайно ж, запитання риторичне, але те, як на нього відповідає Facebook – обурює.

Майже кожен українець на початку повномасштабного вторгнення зіткнувся із так званою «політикою мережі», тож ця книжка допоможе більше зрозуміти, як «лицекнига» намагається бути «нейтральним майданчиком» там, де нейтральність недоцільна.

У тому ж дусі:

Сара Гей Форден «Дім Ґуччі»

Книга тижня: що приховує Цукерберґ

Неймовірна історія, яку нещодавно екранізував Рідлі Скотт. «Дім Ґуччі» – це журналістське розслідування того, як сімейство Ґуччі втратило власну компанію, а її керівник був убитий власною дружиною. Історія, що базується на жадібності, скандалах та лицемірстві, захоплює з першої сторінки.

Історія дому Ґуччі чимось схожа на описане в «Огидній правді»: у гонитві за славою, грошима та успіхом людина переживає трансформацію, що дуже погано відбивається на її бізнесі.


Бред Стоун «Продається все. Джефф Безос та ера Amazon»

Книга тижня: що приховує Цукерберґ

Книжка «Продається все. Джефф Безос та ера Amazon» – не лише історія успіху світової компанії, а і свого роду інструкція для тих, хто хоче створити власний бізнес. Бред Стоун пише про зародження та розвиток Amazon від моменту створення компанії на Волл-Стріт на початку 1990-х і дотепер.

Компанія стала однією з перших, що побачила необмежені можливості інтернету та назавжди змінила правила гри для бізнесу. Автор розповідає і про те, як засновник компанії Джеффрі Безос дисципліновано і педантично втілює власні ідеї у життя, ламаючи стереотипи, не визнаючи правил та запроваджуючи свої.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло