Мисливці за головами: українських посадовців масово звільняють. Чому саме зараз, що інкримінують і чи можна вже святкувати перемогу над корупцією

Мисливці за головами: українських посадовців масово звільняють. Чому саме зараз, що інкримінують і чи можна вже святкувати перемогу над корупцією

Бути чиновником в Україні – досі вигідно, але дедалі більш ризиковано

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Мисливці за головами: українських посадовців масово звільняють. Чому саме зараз, що інкримінують і чи можна вже святкувати перемогу над корупцією

За неповні два тижні в українському політикумі сталося більше гучних відставок, аніж за минулий воєнний рік. Лише протягом 1 лютого вимушено залишили свої посади близько двох десятків чиновників. Як заявив того дня у своєму вечірньому зверненні президент Володимир Зеленський, «рух до справедливості відчувається». Своїх посад позбулися: один заступник голови Офісу Президента, чотири прокурори, п'ять губернаторів, керівництво Державної митної служби в повному складі та один народний депутат – Микола Тищенко, якому просто не пощастило.

Чому пішли тотальні відставки? Хвиля відставок формується із двох взаємодоповнювальних течій. Перша – це недвозначно висловлені зовнішні претензії щодо рівня корупції, продемонструвати увагу до яких потрібно було до саміту «Україна – ЄС», наміченого на 3 лютого. Друга – критика влади всередині країни, яка лунає дедалі голосніше. І розвинене почуття самозбереження останньої, втілене у готовність жертвувати своїми. Все це посилилося «перегинами на місцях», через що низка відставок виглядає ситуативними, а також міжвидовою боротьбою, яка успішно маскується під боротьбу з корупцією.

Напередодні саміту «Україна – ЄС» євродепутати ухвалили резолюцію, в якій підтвердили свою прихильність до членства України в Євросоюзі. Вони закликали «працювати над початком переговорів щодо вступу та підтримати дорожню карту, яка визначає наступні кроки, щоб забезпечити приєднання України до єдиного ринку ЄС». Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час спільного засідання Єврокомісії та уряду України в Києві також зробила кілька багатообіцяючих заяв про те, що день, коли «український прапор буде піднятий там, де йому належить, – перед будівлею Берламонт у Брюсселі» неминуче настане. І Єврокомісія підтримуватиме Україну на цьому шляху.

Зрозуміло, що все це не можна було б адресувати державі, у якій вирують корупційні скандали, зокрема, пов'язані із закупівлями для потреб армії, якщо влада не демонструє хоча б спроби адекватної реакції на них.

Наскільки вжиті кроки є дієвими? На відсутність показаних старань скаржитися не доводилося. Ефектні жести на кшталт звільнення одним днем всього керівництва Митної служби, а також обшуки у бенефіціара групи «Приват» Ігоря Коломойського у справі про махінації в «Укртатнафті» та «Укрнафті» на 40 млрд грн із передбачливо поширеними фотографіями з першої та другої подій, заповнили інформаційне поле. Але рівень довіри до серйозності намірів правоохоронців наразі далекий від абсолютного.

Як нагадує нардеп від партії «Голос» Ярослав Железняк, поки справа не дійде до суду, а краще – конкретних вироків, говорити про ефективну боротьбу з корупцією зарано. Також очевидно, що частина показових обшуків та претензій правоохоронців адресована внутрішньому споживачеві, а не зовнішньому донору. Наприклад, вкрай сумнівно, що столичний забудовник Вадим Столар щось означає для Держдепу. Натомість обшуки у нього – також дбайливо «підсвічені» силовиками – бурхливо обговорювалися киянами.

За цією ж логікою, очевидно, втратив посаду заступника керівника партії «Слуга народу» Микола Тищенко, якого стрімко принесли в жертву громадській думці.

Що далі буде у владній вертикалі? Січень сформував іміджеву катастрофу колективної влади. У її центрі знаходиться скандал із закупівлями Міністерством оборони продуктів за завищеними цінами. Тож звільненням кількох лінійних виконавців у міністерстві справа може не закінчиться.

Ступінь глобальних політичних збитків буде зрозумілим уже під час найближчих вимірів рейтингів, але бажання компенсувати наслідки простежується вже зараз. Так, прагнучи догодити громадськості, Зеленський коментував навіть вечірки, що мали місце в Києві, на яких господарі – двадцятирічні хлопці з Івано-Франківська – спаювали дівчат і викладали відео в мережу. Попри всю резонансність цієї справи, навряд чи вона має перебувати в пріоритеті інтересів президента країни часів війни, і до того ж може бути розцінена як тиск на слідство.

Поки президентська команда рятує власні рейтинги, пересічні чиновники перебувають у становищі «кожен за себе» – без найменшої можливості прогнозувати власне майбутнє та кар'єрні перспективи. Як сказав один із молодих керівників центрального органу виконавчої влади другого ешелону, його посада зводиться до наступного: «Ні грошей, ні поваги, а в перспективі – візити до НАБУ незалежно від досягнутих результатів».

Mind узагальнив найгучніші відставки останніх двох тижнів та їх причини.

Персона Посада Дата відставки Деталі
Василь Лозинський Заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури 22 січня Був затриманий під час отримання хабаря у $400 000.
Кирило Тимошенко Заступник глави Офісу Президента 24 січня Внутрішньовидова боротьба, накопичувальний результат скандалів, у тому числі використання в особистих цілях Chevrolet Tahoe з тих, які General Motors безкоштовно передала Україні.
Валентин Резниченко  Голова Дніпропетровської ОВА 24 січня Накопичувальний результат корупційних скандалів; залучення до підрядів на ремонт доріг компаній, що належать близьким до обласної влади людям.
Олександр Старух Голова Запорізької ОВА 24 січня Скандал, пов'язаний із непрозорим розподілом гуманітарної допомоги.
Олексій Кулеба  Голова Київської ОВА 24 січня Перейшов на роботу в ОП, заступник керівника.
Дмитро Живицкий  Голова Сумської ОВА 24 січня Скандали, пов'язані з будівельними підрядами. Люди з його команди, заручившись дозволом губернатора, виїжджали за кордон.
Ярослав Янушевич Голова Херсонської ОВА 24 січня н/д, Янушевич обіймав цю посаду всього близько п'яти місяців.
В'ячеслав Шаповалов Заступник міністра оборони 24 січня Міністр оборони Олексій Резніков на першому етапі скандалу погодив відставку заступника, який відповідав за закупівлю. За кілька днів Шаповалов опинився в СІЗО – і, схоже, призначений головним винним.
Олексій Симоненко Заступник генпрокурора України 24 січня Поїздка до сім'ї на новорічні канікули до Іспанії. Виїзд був законним, проте на автомобілі одіозного львівського бізнесмена Григорія Козловського.

Загалом ця відставка була реакцією на громадське обурення.
В'ячеслав Демченко Тимчасово виконуючий обов'язки голови Держмитслужби 1 лютого Звільнення керівництва ДМС – показова боротьба з корупцією для західних партнерів, які прямо вказували на зловживання при ввезенні в Україну товарів (зокрема – гуманітарних).

Примітно, що людину, яку називають (втім, недоказово) основним куратором роботи Митниці, звільнено не було, а лише усунуто.
Олександр Щуцький Перший заступник голови Держмитслужби 1 лютого
Руслан Черкаський Заступник голови Держмитслужби 1 лютого (відсторонений від виконання повноважень)
Оксана Датій В. о. начальника Київської податкової служби 1 лютого (вручено підозру) Їй ставлять у провину незаконні рішення про відповідність або невідповідність критеріям ризиковості платників податків та незаконні схеми відшкодування ПДВ.

Міжвидова боротьба за контроль над Податковою, що маскується під боротьбу з корупцією.
Владислав Атрошенко Мер Чернігова 1 лютого (рішення Львівського апеляційного суду) За рішенням суду на рік усунуто з посади мера за адміністративне правопорушення – використання службового транспорту в особистих цілях.

Політичне рішення, пов'язане з підтримкою Атрошенком потенційних конкурентів Банкової.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло