Падіння Silicon Valley Bank: чотири особливості другого за масштабом краху банку в історії США

Падіння Silicon Valley Bank: чотири особливості другого за масштабом краху банку в історії США

SVB впав немов метеорит, створивши загрозу вимирання для технологічних стартапів у Кремнієвій долині

Этот материал также доступен на русском языке
Падіння Silicon Valley Bank: чотири особливості другого за масштабом краху банку в історії США
Фото: DR

Через класичну втечу вкладників у Сполучених Штатах зазнав краху Silicon Valley Bank (SVB), який спеціалізувався на обслуговуванні стартапів. Це був 16-й за величиною американський банк із $209 млрд в активах та $175 млрд на депозитах. Регулятори США повідомили про його закриття 10 березня, породивши сумніви щодо життєздатності інших американських банків і технологічних компаній.

Що сталося та чому це важливо, розбирався Mind.

Крах за 48 годин

SVB до останнього замовчував проблеми та повалився із вражаючою швидкістю. Від початку помітних труднощів у банку до краху пройшло всього дві доби, хоча зазвичай великі фінансові структури падають довго.

У середу, 8 березня, SVB повідомив про те, що екстрено продав облігації на суму $21 млрд зі свого портфеля, зазнавши збитків у $1,8 млрд. Щоб компенсувати цю втрату, банк запланував розмістити акції на $2,25 млрд. Проте вже в четвер через чутки про проблеми у SVB його клієнти масово кинулися знімати кошти з рахунків, а цінні папери банку впали на 60%. У п'ятницю, 10 березня, акції SVB обвалилися ще на 60%, після чого втрутився регулятор і повідомив про закриття фінансової установи.

Примітно, що лише місяць тому, 14 лютого, журнал Forbes заніс SVB до списку найкращих банків Америки, поставивши його на 20-те місце. Раптова загибель фінансової структури з двадцятки найнадійніших загрожує підірвати довіру до всіх банків, які не підпадають під визначення «надто великий, щоб занепасти». Якщо американці почнуть переводити кошти з регіональних банків до банків-гігантів, це запустить ланцюжки банкрутств.

«Ось чому ситуація із SVB набагато важливіша, ніж «деякі технобро потрапили під удар». Ризик втечі вкладників стає головною проблемою для тисяч дрібних банків», – зазначає глава хедж-фонду Unlimited Funds Боб Елліотт.

Паніка вкладників

За 40 років роботи SVB зарекомендував себе банком для стартапів. Раніше він видавав кредити молодим технологічним компаніям, яким відмовляли інші фінансові організації. Однак останнім часом клієнти SVB переважно закачували в банк готівку, оскільки потребували зберігання грошей більше, ніж кредитів. Депозити SVB зросли вчетверо – зі $44 млрд наприкінці 2017-го до $189 млрд наприкінці 2021-го, тоді як його кредитний портфель збільшився лише з $23 млрд до $66 млрд.

Банк зазнав краху через найтривіальнішу причину. Вкладники запанікували і за один день, 9 березня, ініціювали виведення $42 млрд із рахунків SVB, а банк такої кількості готівки швидко знайти не зміг.

Портфель SVB виявився набитий довгостроковими облігаціями з високою надійністю, але низькою прибутковістю (близько 2% річних). Інвестори втратили інтерес до купівлі таких цінних паперів після того, як влада США з метою боротьби з інфляцією за рік підняла базову облікову ставку з 0,25% до 4,75%. Зберігати гроші стало вигідніше на звичайних банківських рахунках.

«Як часто трапляється у фінансовій сфері, проблема прийшла не звідти, звідки ми очікували, – коментує ситуацію Александер Йокум, фахівець із дослідження акціонерного капіталу з аналітичного центру CFRA. – Ринкові оглядачі припускали, що банки можуть зазнати краху через гору боргів за кредитними картками або через кризу в секторі офісної нерухомості. Втечі вкладників ніхто не прогнозував».

Під загрозою 40 000 малих бізнесів

За твердженням SVB, він обслуговував у США майже половину стартапів із венчурним капіталом. На рахунках банку були заблоковані кошти величезної кількості технологічних компаній, яким тепер доведеться затримувати зарплати та інші основні платежі, ризикуючи втратити довіру й підтримку інвесторів.

Гаррі Тан, гендиректор провідного світового інкубатора для стартапів Y Combinator, назвав крах SVB «подією рівня вимирання для стартапів», закликавши владу США запобігти катастрофі.

«40 000 вкладників SVB – це дрібні бізнеси. 30% із них не зможуть виплатити зарплати в наступні 30 днів. Якщо припустити, що кожен із них має 10 співробітників, то на кону 120 000 робочих місць», – написав у твіттері Гаррі Тан.

В оптимістичному сценарії все майно SVB швидко викупить інший банк та відновить рух коштів на рахунках. У гіршому випадку доведеться чекати, доки регулятори розпродадуть активи SVB, а отримані кошти розділять між вкладниками.

Венчурні капіталісти зажадали соціалізму

Банкрутство SVB породило бурхливі суперечки про те, чи потрібно державним коштом тримати цей банк на плаву. Понад 93% депозитів SVB не застраховано. Багато із цих вкладів належить заможним венчурним капіталістам або їхнім технологічним фірмам, допомога яким спричиняє спротив багатьох політиків у Вашингтоні.

«Якщо матиме місце спроба використати гроші платників податків для взяття на поруки Silicon Valley Bank, американський народ може розраховувати, що я очолю боротьбу проти цього», – написав конгресмен-республіканець Метт Гаєц.

Прихильники держдопомоги у свою чергу закликають регуляторів негайно захистити багатих вкладників SVB, щоб запобігти ланцюговій реакції, яка зачепить усі верстви населення.

«Де Пауелл? (голова Федеральної резервної системи США. – Mind) Де Йеллен? (міністр фінансів США. – Mind) Зупиніть цю кризу зараз. Оголосіть, що всі вкладники будуть у безпеці. Забезпечте продаж активів банку з топ-4. Зробіть це до відкриття понеділка, інакше станеться ланцюгова реакція і криза пошириться далі», – написав у твіттері співзасновник PayPal Девід Сакс, дорікнувши федеральному уряду за те, що він «захищає Україну, а не економіку США».

Оглядачі сприйняли з іронією той факт, що державної підтримки жалібно запросили венчурні інвестори Кремнієвої Долини, які раніше пропагували лібертаріанську ідею вільного ринку. Під твітом Девіда Сакса з'явилися ущипливі коментарі на кшталт: «Ми капіталісти хочемо соціалізм!». Його ідею змусити приватний банк із топ-4 придбати проблемний SVB з його боргами визнали «фашизмом». Також Саксу вказали, що саме венчурні капіталісти спровокували минулої середи паніку серед вкладників SVB, порадивши своїм стартапам вивести з банку гроші.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло