Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій
Pekлama

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

І коли найкращий час почати їх проєктувати?

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

Попри виклики війни, бізнес адаптовується та інвестує у власну стійкість. Згідно з результатами EBA, майже половина підприємців очікують зростання бізнесу у 2023 році. Підвищення тарифів та нестабільність енергосистеми змушують підприємців цікавитись власною сонячною генерацією.

Як повномасштабне вторгнення вплинуло на ставлення до сонячної енергетики?

Перші кілька місяців бізнес зайняв вичікувальну позицію, заморозивши додаткові витрати та інвестиції. Проте починаючи з осені інтерес до сонячної енергетики повернувся. З одного боку – через відключення і розмови про збільшення тарифів, а з іншого – через позитивну динаміку політичних і військових подій.

Сонячні електростанції (СЕС) більше не сприймають як інвестицію у далеке майбутнє, – тепер це обов’язковий інструмент адаптації та конкуренції.

Що дає бізнесу сонячна електростанція?

Встановлення СЕС – це стратегічний крок. Станція не забезпечить живленням все підприємство під час відключень, але одразу після встановлення почне зменшувати рахунки за електроенергію. Це дозволить покращити рентабельність бізнесу, отримавши надійне джерело невичерпної енергії на багато років.

Як обрати правильний вид та потужність СЕС?

Бізнес обирає між двома типами сонячних електростанцій: мережевою і автономною. До складу автономної, крім фотомодулів, входять промислові акумуляторні батареї та спеціальний інвертор. У світлий час доби вона виробляє електроенергію для поточного споживання, а надлишок накопичує в акумуляторах. Натомість мережева не має акумуляторів, але максимально проста та доступна за вартістю.

Деякі власники бізнесу очікують, що СЕС працюватиме в режимі генератора при відключеннях, але це актуально лише для автономного типу.

“Коли електрична мережа відсутня, мережева СЕС не працює – це важливий акцент. Мережева СЕС – це передусім економія дорогої електроенергії в умовах стабільного елетропостачання і зростання тарифу. Автономна станція забезпечує резерв і безперебійну роботу, але її вартість і термін окупності – значно більші”, – зазначає Олексій Шишканов, керівник напрямку СЕС для бізнесу компанії “Атмосфера”.

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

Станцію можна встановлювати частинами, як конструктор Lego. Це дозволить інвестувати в комфортному темпі, поступово нарощуючи потужність. Можна перетворити мережеву станцію на автономну та збільшувати місткість завдяки додатковим акумуляторам.

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

Яким бізнесам вигідна власна СЕС?

Сонячна електростанція підходить будь-якому підприємству, яке споживає електроенергію та має вільні дахи або наземні площі. Найбільш вигідна СЕС бізнесу, який споживає більшу частку електроенергії влітку та в денний час доби.

Власна станція цікава і підприємствам, які працюють за стабільним графіком споживання цілий рік. Влітку обʼєм генерації у 2-3 рази більший ніж взимку, але середньорічна економія усе ще значна. Інвестиція в СЕС – це не ситуативний попит та не забезпечення резерву на короткі дистанції. Це – проєкт, який працюватиме десятки років та збереже значно більше коштів, ніж він вартував.

Яка вартість обслуговування?

Для максимально швидкої окупності власних інвестицій, власнику слід пам'ятати прості правила експлуатації. Сонячні електростанції потребують періодичного сервісного обслуговування, як і будь-які електроприлади. Раз на рік необхідно здійснювати огляд фотомодулів на предмет пошкоджень, обслуговування інверторів та перевірку стану кабельних з’єднань. Також щороку у лютому-березні рекомендується проводити тепловізійну діагностику сонячних панелей. Обстеження станції фахівцями та видача звіту тривають від одного до пʼяти днів.

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

Коли окупиться?

Для відповіді на це питання слід розуміти, яким буде тариф на електроенергію. За нинішніх умов можна говорити про термін від 3 до 5 років. Коли тариф зростатиме, термін окупності буде скорочуватись. НКРЕКП вже вивчає варіанти перегляду тарифів. Якщо дотримуватись рекомендацій, станція прослужить не менше 25 років.

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

Вартість обладнання та робіт буде збільшуватись. Серед причин:

  • зростання вартості кремнію, срібла та алюмінію, з яких виготовляються фотомодулі;
  • зростання вартості енергоносіїв;
  • пошук Європою альтернатив російській нафті та газу. Протягом 2022 року потужності сонячної енергетики в Європі зросли майже на 50%;
  • Китай, як головний виробник обладнання для СЕС, в першу чергу працюватиме на задоволення попиту великого європейського ринку. Це дозволить китайським виробникам підняти ціни на обладнання.

Найкращий час почати проєктувати сонячну станцію – саме зараз, коли починає збільшуватись світловий день. Це дозволить вже у перші місяці експлуатації СЕС максимально економити завдяки перевагам теплого сезону.

Найпоширеніші запитання власників бізнесу щодо сонячних електростанцій

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло