Книжка тижня: «Швеція. Модель для збірки: вілла, «вольво», песик» Юлії Юрчук
Хочеш змінити помешкання – ставай у чергу, зістарівся – переселяйся у будинок для літніх людей і реалізуй принцип свободи. Що ще може здивувати у країні «соціалізму з людським обличчям» і «суничними галявинами»?

Бекграунд. Юлія Юрчук живе у Швеції 14 років. За освітою історик, спеціалізується на дослідженнях пам’яті, історії релігії і вивченні націоналізму в країнах Східної та Центральної Європи. Працює старшим викладачем історії в Університеті Седертерна. Є авторкою багатьох статей і досліджень.
Майже одразу після переїзду до Швеції Юлія почала вести нотатки про життя в новій країні – про все нове й дивовижне, захопливе й обурливе. Ці записи, які вилежалися роками, емоції від нового вщухли, а життя увійшло в усталену колію, і стали основою книжки. Вона була готова саме перед початком повномасштабного вторгнення росії в Україну, тож, як зауважує авторка, може бути дуже корисною для багатьох українців, які змушені були тікати від війни у Швецію зокрема.
Видавництво: «Віхола»
Сюжет. Авторка зібрала для читача власну модель Швеції. Це наче дуже гарна модель якогось ретро-автомобіля, яку діти й дорослі із захватом збирають вечорами. Або величезний пазл з кількох тисяч деталей – складеш його й матимеш розкішне полотно. Саме так і сприймається ця книжка. Розділ за розділом, тема за темою вибудовується в уяві вся країна. І її навіть можна скуштувати, понюхати, послухати й відчути на дотик. Юлії Юрчук вдалося презентувати свою другу домівку, Швецію, з усіх боків і відчуттів, водночас показавши не лише приємні грані життя у шведському суспільстві, а й зауваживши складні чи суперечливі його аспекти.
Проте авторка зауважує, що будувала розповідь не лише на власному досвіді. Адже за 14 років її ставлення до країни й життя в ній змінювалося, що природно. Вона поєднала в книжці історичні аспекти Швеції та об’єктивне сьогодення, намагаючись простежити причини й чинники всіх змін, які зробили країну такою, яку її знають у світі зараз.
Складання моделі Швеції починається зі спроби загального розуміння феномену цієї країни. Багато людей називають її «утопією», «раєм», де панує «соціалізм з людським обличчям», країною, де щонайменше 100 років не відбувалося геополітичних катаклізмів через постійний нейтралітет, який тримає Швеція на світовій арені. Хоча тривала економічна криза таки була. І з перших розділів читач зануриться у ХХ століття задля розуміння витоків усього того, що кажуть про диво-країну.
А щоб зрозуміти нейтральність Швеції як основу її політики, авторка пропонує переміститися подумки на початок ХІХ століття і простежити становлення цього феномену аж до 2022 року. Це дуже важливі та цікаві розділи, оскільки дають відповіді на головні історико-політичні питання.
Подальші деталі моделі збирання образу Швеції присвячені соціальним питанням, побутовим, особистісним, культурним, робочим, сімейним, святковим і буденним. Наприклад, поняття «лаґом» нам уже відомо. Та просто й докладно пояснити, що ж це за річ, українцю важко. Авторка ж створила окрему главу про цей загадковий lagom. Цікаво те, що вся подальша оповідь є своєрідним описом шведського життя у стилі «лаґом». Адже це поняття означає принцип балансу в усьому. Тобто все в житті шведа має бути посередині, усього має бути достатньо lagom: не виділятися, знаходити консенсуси, не підносити своє еґо, одягатися стримано, так само облаштовувати оселю, не хизуватися досягненнями / посадами / званнями / статусами тощо. Місце людини у шведському суспільстві має бути десь посередині.
Але ж наскільки все це сповнене несподіваними нюансами, деталями й проілюстровано прекрасними прикладами! Виявляється, комітети й профспілки, колективні обіди на роботі, неодмінні сімейні посиденьки й стриманість у всьому можуть бути захопливими, важливими й корисними.
Проте є і доволі дивні моменти. Такі аспекти лаґому, як-от оренда житла, сплата податків, поховання померлих, медицина, кардинально відрізняється від того, як це реалізовано в Україні. І під час читання може виникнути думка, що й добре, що в нас по-іншому.
Наприклад, у Швеції є централізована система оренди житла (умовно «з перших рук»). І орендувати помешкання можна, лише ставши у чергу. І стояти в ній кілька років. Хоча винахідливі шведи створили ринок квартир «з других рук». Через нього орендують квартиру в тих, хто вже купив її собі або винайняв «з перших рук» через вищезгадану централізовану систему оренди житла. До речі, у чергу треба записуватися і для того, щоб поховати померлого. І попри все це у Швеції довіра до держави є основою основ. А безпека цінується понад усе.
Образ будь-якої країни є неповним без аспектів мови, релігії, навчання, екології, культури тощо. Так само й Швеція має власні особливості всіх цих надважливих щаблів суспільства.
А якщо вас цікавить, що означає «шведська сім’я», задоволення від читання відповідних розділів гарантоване. Яким є дім шведів, як вони його облаштовують, як уявляють затишок, що їдять і загалом як ставляться до їжі й алкоголю – це, мабуть, найцікавіше. Адже це ті теми, що поєднують майже всіх людей планети.
А фінальні розділи книжки можуть слугувати своєрідним путівником для всіх, хто цікавиться Швецію і планує її відвідати. Розділ «Рік у Швеції» – це перелік усіх шведських важливих свят, розподілений за місяцями. Тут і історія свята, головні традиції святкування, тексти святкових пісень і віршів (з перекладами на українську чи англійську).
Розділ про «суничні галявини» – це найцікавіші місця Швеції, які авторка рекомендує відвідати. Щоб стати трошки схожими на шведів і відчути теплоту до певних місць, куди хочеться повертатися.
«Суничні галявини» – smultronställe – поняття, що й визначає дорогі серцю місцини, які є по-справжньому «твоїми».
І завершальною деталлю моделі Швеції у виконанні авторки книжки є добірка рецептів найвідоміших шведських страв на кожну пору року, до кожного свята. Аж ось шведський «пазл» зібрано!
Вам сподобається, якщо: вам цікаві країни Скандинавії, побут тамтешніх людей, їхні секрети щасливого життя і потужних економік. Або ви тимчасово проживаєте у Швеції і хочете якомога органічніше влитися у місцеве суспільство.
Вам не сподобається, якщо: ви прагнете з краєзнавчої літератури дізнаватися багато статистики, цифр, порівняльних характеристик, економічних показників тощо. Якщо бажаєте фахової аналітики від економістів, соціологів і політологів, а не погляд на життя в країні крізь призму особистого, хоч і багаторічного досвіду.
Головна причина прочитати: системна й логічна картина сучасної Швеції формує уявлення як про країну від політики до місцевих свят і рецептів традиційних страв, так і дає змогу створити образ істинного шведа, зрозуміти характер і спосіб життя мешканців цієї дивовижної та успішної країни. А ще, прочитавши книжку, можна щиро полюбити Швецію. Навіть якщо ніколи там не були.
Ще три книжки про Швецію та Скандинавію загалом:

Лола Екерстрьом «Лаґом. Шведські секрети щасливого життя»
Лаґом – це щось значно більше, ніж просто помірність, з якою зазвичай асоціюють шведський стиль життя. У цьому слові криється ціла філософія, що допоможе не тільки жити щасливим і повноцінним життям, а й віднайти для себе справжню рівновагу.
«Lagom» в перекладі зі шведської означає «достатній», «помірний». Якщо лейтмотив «хюґґе» – це комфорт, то суть «лаґому» – баланс того, що по-справжньому необхідно. Основна ідея цієї філософії полягає в умінні зберігати рівновагу між роботою і відпочинком, користю і задоволенням.

Лене Рейчел Андерсен, Томас Бйоркман «Більдунґ. Нордичний секрет краси і свободи»
Наш час: нордичні держави – одні з найуспішніших. Тут високий рівень життя, якісна медицина, безплатна освіта й найщасливіші у світі люди.
У чому ж секрет? У більдунґу – так скандинави називають усебічний і гармонійний розвиток особистості й суспільства. Слово німецьке, але стало нордичним дивом. Скандинави зробили з більдунґу не просто філософський концепт, а практичну ідею. Вони цілеспрямовано трансформували систему освіти та взялися за найслабшу ланку: почали культурно, інтелектуально, морально й емоційно розвивати селян. Нічого особливого, та за століття це до невпізнаваності змінило нордичні держави. Чи можна цю ідею використати нині, коли світ суттєво змінився? Чи актуальна вона, скажімо, для України? Чому так важливо розвивати потенціал кожної особистості? На ці й інші запитання відповідають автори книжки.

Майкл Бут «Що не так зі скандинавами? Правда і міфи про найщасливіших людей»
Вони усміхаються і влаштовують посиденьки з друзями, кутаються у плетені светри й кілограмами палять свічки, люблять булочки з корицею і лакричні палички, їздять на велосипедах і обожнюють мінімалізм. Вони – скандинави, принаймні такими ми їх знаємо з медійної версії.
Але що, як у цього є і зворотний бік? Що, як жителі нордичних країн також закидаються антидепресантами, вірять в ельфів, платять здирницькі податки, терплять жахливу погоду й не будують амбітних планів? Усе це також про скандинавів – але таких, якими ми їх не знаємо.
Журналіст Майкл Бут вирішив розповісти найправдивішу історію про жителів нордичних країн: неідеальних, але справді задоволених життям. Так-так, усі ті світові рейтинги аж ніяк не вигадка. Але ще варто розібратися, що таке щастя для скандинавів.
Підписуйтеся на телеграм-канал Аліни Бутенко «Гербарій книжкових корінців»
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].