Книжка тижня: спрага любові в мемуарах принца Гаррі «Запасний»
А ще підкилимні палацові ігри, набридливі папараці та скандали довжиною у життя

31 серпня 1997 року принцеса Діана загинула в автокатастрофі. Ця трагедія сколихнула світ. Жінка-сонце, відома благодійниця, ікона стилю, символ свого часу, ексневістка королеви Великої Британії Єлизавети ІІ та мати двох її чудових онуків – синів принца Уельського Чарльза – так і не змогла втекти від набридливих папараці. Чи може бути щось страшніше для дитини за втрату тієї, що подарувала життя? Така травма здатна перекреслити не лише минуле, а й майбутнє.
Саме тому принц Гаррі, молодший син Діани, починає свої мемуари з дня смерті матері. Він відчайдушно хоче зрозуміти, ким став після років болю. Хоче показати світу, що, попри всю несправедливість долі, зумів зберегти те, що отримав у спадок від мами, – вміння любити й бачити в людях добро.
Оригінальна назва: Spare
Бекграунд. У січні 2020 року офіційно було оголошено, що герцог і герцогиня Сассекські (принц Гаррі та Меган), онук королеви Великої Британії Єлизавети ІІ та молодший син, на той час, принца Уельського Чарльза та Діани Спенсер, з дружиною відходять від монарших справ. Цьому передувала низка гучних скандалів у пресі. Британські таблоїди не прийняли шлюб принца Гаррі з американською актрисою Меган Маркл. Королівський Палац в особі численних радників та піарників, як і сама родина герцога Сассекського, у ситуацію не втручалися. Тому молоде подружжя зі своїм первістком залишило Велику Британію та оселилось у США, маючи намір будувати самостійне, незалежне від волі Корони життя.
У липні 2021 року було оголошено, що Гаррі збирається опублікувати мемуари, аванс за які становив щонайменше $20 млн. Частину коштів принц обіцяв віддати на благодійність.
Книжка з’явилася на початку 2023 року, за кілька місяців після смерті Єлизавети ІІ. Загальний обсяг продажу «Запасного» у Великій Британії, включно з виданням у твердій обкладинці, аудіо- та електронною версією, сягнув близько 400 000 примірників протягом першого дня його виходу.
Книжка принца Гаррі стала найшвидше продаваним нон-фікшн виданням у країні за всю її історію. А за перший тиждень продажу мемуарів у США, Канаді та Великій Британії було реалізовано понад 1,4 млн примірників у всіх форматах. Так «Запасний» побив світовий рекорд, до того встановлений мемуарами Барака Обами «Земля обітована».
Видавництво: «Лабораторія», Київ
Сюжет. Книжка складається з прологу, епілогу та трьох основних частин. Слід зауважити, що над виданням для того, щоб якомога швидше представити його українською, працювали три перекладачі. У тексті це відчувається, особливо коли один із них вкладає в уста принца Гаррі цитату зі старого радянського фільму. Сподіваємося, цю «пасхалку» встигли знайти й усунути редактори.
Щодо плину оповіді, то мемуари побудовані за чіткою хронологією життя Гаррі. У першій частині книжки «Із темної ночі, що вкрила цей світ…» йдеться про те, як сильно вплинула на принца та його старшого брата раптова загибель матері, про навчання, бунтівний і запальний характер, підтримку хлопців із боку рідних принцеси Діани та відстороненість членів родини батька, про постійну увагу преси до скромної персони Гаррі, який вживав наркотики й алкоголь, бо прагнув самознищення.
Друга частина книжки – «Я голови не схиляю…» – зосереджена на його службі в армії, на тому, як він її прагнув, старанно виконував накази, як вбивав, хотів залишитись, щоб бути поруч із простими, але справжніми людьми, як вірив у служіння своїй країні. Тут принц згадує, як заснував «Ігри нескорених», аналог Олімпійських ігор для колишніх військових, які під час служби отримали поранення та інвалідність.
Оповідач згадує про свої романи, зустрічі з друзями, радість за старшого брата Вільяма, який знайшов собі ідеальну дружину Кейт. Але Гаррі не може позбутися нав'язливих журналістів і папараці, які безцеремонно лізуть та псують його життя. Зауважує, що часто Палац спеціально підігравав медійникам, маючи ту чи іншу мету.
Третя частина «…Володар своєї я долі» присвячена зустрічі Гаррі з його майбутньою дружиною Меган, їхньому пристрасному коханню, яке пройшло випробування палацовими інтригами, цькуванням з боку преси, лицемірством його рідні.
Справедливості заради, зауважимо, що Гаррі у своїх мемуарах не засуджує, не ображає і не викриває ані батька, ані мачуху, ані старшого брата. І тим більше він не дозволяє собі поганого слова про бабусю – королеву Єлизавету ІІ. Він просто описує ситуації, наводить короткі діалоги, а висновки вже нехай робить читач.
Вам сподобається, якщо: ви англофіл, цікавитися культурою, політикою Великої Британії, милуєтесь архівними фото коргі Єлизавети ІІ та знаєте, як сильно Чарльз ІІІ любить Вільяма Шекспіра; прагнете відвертої історії про те, якою великою цінністю є любов.
Вам не сподобається, якщо: відчуваєте абсолютну байдужість до Віндзорської династії, вважаєте монархію пережитком минулого та зайвим навантаженням на кишені платників податків; належите до армії фанатів принца Вільяма та Кейт Міддлтон, тобто старшого брата принца Гаррі.
Головна причина прочитати: «Запасний» – історія про те, що титули, маєтки й родинні діаманти в Тауері не забезпечують людину щастям. Ця книжка є своєрідною терапією, виписуванням травми вже дорослого чоловіка, який так і не змирився з ранньою смертю матері, який шукав тепла, любові та турботи у брата чи тата, натомість отримуючи поведінку за протоколом.
Так, мемуари принца Гаррі можна вважати суто комерційним проєктом. Але, якщо послуговуватися не скепсисом, а емпатією, то «Запасний» подарує на диво світлі емоції, бо у книжці дуже багато віри в силу кохання й навіть певної життєвої мудрості.
У тому ж дусі:
Барак Обама «Мрії мого батька. Історія про расу і спадок»

Мемуари Барака Обами та принца Гаррі – книжки, які не варто порівнювати. Це геть різний рівень письменницької майстерності, освіти, інтелекту, а головне – причини створення життєпису. Але не згадати про «Мрії мого батька. Історія про расу і спадок» ми не могли, адже це надзвичайно талановита книжка, у якій знайдете все: і особисту історію Обами з курінням травички в студентські роки, і шлях політика, – не випадковий, а свідомий і послідовний, і присвяту корінню як тому, що вело й надихало…
«Мрії мого батька. Історія про расу і спадок» вийшла 1995 року. Але й нині залишається книжкою захопливою, свіжою, зарядженою неймовірною енергією автора.
Ай Вейвей «Книга 1000 років радості й смутку»

Важковаговик думки, але тепер зі світу contemporary art. Ай Вейвей – один із найвідоміших митців кінця XX століття, який залишається культовим і нині. Його автобіографія – це історія Китаю крізь оптику родини автора. Активний опозиціонер, Ай Вейвей розповідає про жахливе життя його родини в засланні. Батько майбутнього митця був відомим китайським поетом, який потрапляв під репресії і «відлиги». Здається, що зосередженість Ай Вейвея на персоні тата є чимось на кшталт уважного вдивляння у дзеркало з надію зрозуміти, чому в ньому бачиш саме таке відображення…
«Книга 1000 років радості й смутку» – це повільна, насичена подробицями й думками оповідь, яку не перегорнеш як статтю у глянцевому журналі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].