Книжка тижня: спрага любові в мемуарах принца Гаррі «Запасний»

Книжка тижня: спрага любові в мемуарах принца Гаррі «Запасний»

А ще підкилимні палацові ігри, набридливі папараці та скандали довжиною у життя

Книжка тижня: спрага любові в мемуарах принца Гаррі «Запасний»

31 серпня 1997 року принцеса Діана загинула в автокатастрофі. Ця трагедія сколихнула світ. Жінка-сонце, відома благодійниця, ікона стилю, символ свого часу, ексневістка королеви Великої Британії Єлизавети ІІ та мати двох її чудових онуків – синів принца Уельського Чарльза – так і не змогла втекти від набридливих папараці. Чи може бути щось страшніше для дитини за втрату тієї, що подарувала життя? Така травма здатна перекреслити не лише минуле, а й майбутнє.

Саме тому принц Гаррі, молодший син Діани, починає свої мемуари з дня смерті матері. Він відчайдушно хоче зрозуміти, ким став після років болю. Хоче показати світу, що, попри всю несправедливість долі, зумів зберегти те, що отримав у спадок від мами, – вміння любити й бачити в людях добро.    

Оригінальна назва: Spare

Бекграунд. У січні 2020 року офіційно було оголошено, що герцог і герцогиня Сассекські (принц Гаррі та Меган), онук королеви Великої Британії Єлизавети ІІ та молодший син, на той час, принца Уельського Чарльза та Діани Спенсер, з дружиною відходять від монарших справ. Цьому передувала низка гучних скандалів у пресі. Британські таблоїди не прийняли шлюб принца Гаррі з американською актрисою Меган Маркл. Королівський Палац в особі численних радників та піарників, як і сама родина герцога Сассекського, у ситуацію не втручалися. Тому молоде подружжя зі своїм первістком залишило Велику Британію та оселилось у США, маючи намір будувати самостійне, незалежне від волі Корони життя.

У липні 2021 року було оголошено, що Гаррі збирається опублікувати мемуари, аванс за які становив щонайменше $20 млн. Частину коштів принц обіцяв віддати на благодійність.

Книжка з’явилася на початку 2023 року, за кілька місяців після смерті Єлизавети ІІ. Загальний обсяг продажу «Запасного» у Великій Британії, включно з виданням у твердій обкладинці, аудіо- та електронною версією, сягнув близько 400 000 примірників протягом першого дня його виходу. 

Книжка принца Гаррі стала найшвидше продаваним нон-фікшн виданням у країні за всю її історію. А за перший тиждень продажу мемуарів у США, Канаді та Великій Британії було реалізовано понад 1,4 млн примірників у всіх форматах. Так «Запасний» побив світовий рекорд, до того встановлений мемуарами Барака Обами «Земля обітована».

Видавництво: «Лабораторія», Київ

Сюжет. Книжка складається з прологу, епілогу та трьох основних частин. Слід зауважити, що над виданням для того, щоб якомога швидше представити його українською, працювали три перекладачі. У тексті це відчувається, особливо коли один із них вкладає в уста принца Гаррі цитату зі старого радянського фільму. Сподіваємося, цю «пасхалку» встигли знайти й усунути редактори.

Щодо плину оповіді, то мемуари побудовані за чіткою хронологією життя Гаррі. У першій частині книжки «Із темної ночі, що вкрила цей світ…» йдеться про те, як сильно вплинула на принца та його старшого брата раптова загибель матері, про навчання, бунтівний і запальний характер, підтримку хлопців із боку рідних принцеси Діани та відстороненість членів родини батька, про постійну увагу преси до скромної персони Гаррі, який вживав наркотики й алкоголь, бо прагнув самознищення.

Друга частина книжки – «Я голови не схиляю…» – зосереджена на його службі в армії, на тому, як він її прагнув, старанно виконував накази, як вбивав, хотів залишитись, щоб бути поруч із простими, але справжніми людьми, як вірив у служіння своїй країні. Тут принц згадує, як заснував «Ігри нескорених», аналог Олімпійських ігор для колишніх військових, які під час служби отримали поранення та інвалідність.

Оповідач згадує про свої романи, зустрічі з друзями, радість за старшого брата Вільяма, який знайшов собі ідеальну дружину Кейт. Але Гаррі не може позбутися нав'язливих журналістів і папараці, які безцеремонно лізуть та псують його життя. Зауважує, що часто Палац спеціально підігравав медійникам, маючи ту чи іншу мету.

Третя частина «…Володар своєї я долі» присвячена зустрічі Гаррі з його майбутньою дружиною Меган, їхньому пристрасному коханню, яке пройшло випробування палацовими інтригами, цькуванням з боку преси, лицемірством його рідні.

Справедливості заради, зауважимо, що Гаррі у своїх мемуарах не засуджує, не ображає і не викриває ані батька, ані мачуху, ані старшого брата. І тим більше він не дозволяє собі поганого слова про бабусю – королеву Єлизавету ІІ. Він просто описує ситуації, наводить короткі діалоги, а висновки вже нехай робить читач.

Вам сподобається, якщо: ви англофіл, цікавитися культурою, політикою Великої Британії, милуєтесь архівними фото коргі Єлизавети ІІ та знаєте, як сильно Чарльз ІІІ любить Вільяма Шекспіра; прагнете відвертої історії про те, якою великою цінністю є любов.  

Вам не сподобається, якщо: відчуваєте абсолютну байдужість до Віндзорської династії, вважаєте монархію пережитком минулого та зайвим навантаженням на кишені платників податків; належите до армії фанатів принца Вільяма та Кейт Міддлтон, тобто старшого брата принца Гаррі.  

Головна причина прочитати: «Запасний» – історія про те, що титули, маєтки й родинні діаманти в Тауері не забезпечують людину щастям. Ця книжка є своєрідною терапією, виписуванням травми вже дорослого чоловіка, який так і не змирився з ранньою смертю матері, який шукав тепла, любові та турботи у брата чи тата, натомість отримуючи поведінку за протоколом.

Так, мемуари принца Гаррі можна вважати суто комерційним проєктом. Але, якщо послуговуватися не скепсисом, а емпатією, то «Запасний» подарує на диво світлі емоції, бо у книжці дуже багато віри в силу кохання й навіть певної життєвої мудрості.

У тому ж дусі:

Барак Обама «Мрії мого батька. Історія про расу і спадок» 

Книжка тижня: спрага любові в мемуарах принца Гаррі «Запасний»

Мемуари Барака Обами та принца Гаррі – книжки, які не варто порівнювати. Це геть різний рівень письменницької майстерності, освіти, інтелекту, а головне – причини створення життєпису. Але не згадати про «Мрії мого батька. Історія про расу і спадок» ми не могли, адже це надзвичайно талановита книжка, у якій знайдете все: і особисту історію Обами з курінням травички в студентські роки, і шлях політика, – не випадковий, а свідомий і послідовний, і присвяту корінню як тому, що вело й надихало…

«Мрії мого батька. Історія про расу і спадок» вийшла 1995 року. Але й нині залишається книжкою захопливою, свіжою, зарядженою неймовірною енергією автора. 


Ай Вейвей «Книга 1000 років радості й смутку»

Книжка тижня: спрага любові в мемуарах принца Гаррі «Запасний»

Важковаговик думки, але тепер зі світу contemporary art. Ай Вейвей – один із найвідоміших митців кінця XX століття, який залишається культовим і нині. Його автобіографія – це історія Китаю крізь оптику родини автора. Активний опозиціонер, Ай Вейвей розповідає про жахливе життя його родини в засланні. Батько майбутнього митця був відомим китайським поетом, який потрапляв під репресії і «відлиги». Здається, що зосередженість Ай Вейвея на персоні тата є чимось на кшталт уважного вдивляння у дзеркало з надію зрозуміти, чому в ньому бачиш саме таке відображення…

«Книга 1000 років радості й смутку» – це повільна, насичена подробицями й думками оповідь, яку не перегорнеш як статтю у глянцевому журналі.   

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло