Вода, трибалізм та «рука ЦРУ»: навіщо таліби напали на Іран

Вода, трибалізм та «рука ЦРУ»: навіщо таліби напали на Іран

Через що спалахнули бої на афгано-іранському кордоні

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Вода, трибалізм та «рука ЦРУ»: навіщо таліби напали на Іран
Фото: DR

У суботу, 27 травня 2023 року, афганські таліби обстріляли з мінометів та американських кулеметів M240 територію Ірану. Ця подія викликала істерію в соцмережах. Користувачі масово почали тріумфувати й обирати, на чиєму вони боці в новому конфлікті, хвалячи «Талібан» за «проукраїнську позицію» або називаючи його «маріонеткою США».

Багато ЗМІ охрестили бойове зіткнення на кордоні Ірану й Афганістану «водною війною», оскільки стрілянина сталася в розпал політичного конфлікту двох країн через експлуатацію річки Гільменд. Також бурхливо обговорюється «багатоходівка» Сполучених Штатів, які нібито навмисно залишили талібам купу бойової техніки під час хаотичної евакуації з Афганістану 2021 року. Прихильники конспірології просувають ідею про те, що тепер таліби можуть американською зброєю покарати Іран за постачання росії «шахедів», що вибухають в Україні.

Mind пропонує розглянути основні версії конфлікту, що спалахнув між «Талібаном» та Іраном.

Що сталося? Група талібських ополченців, як видно на відео, 27 травня обстріляла іранський прикордонний блокпост Сасолі в провінції Сістан і Белуджистан, викликавши вогонь у відповідь із мінометів і стрілецької зброї. Обидві сторони прозвітували про жертви. Іран заявив про загибель двох своїх прикордонників та поранення двох цивільних, «Талібан» визнав втрату одного бійця.

Війна через воду? За лічені дні до прикордонного зіткнення, 18 травня, президент Ірану Ібрахім Раїсі відвідав провінцію Систан і Белуджистан, звідки закликав талібів забезпечити іранців їх часткою води з річки Гільменд. «Поставтеся серйозно до моїх слів, щоб потім не пошкодувати», – попередив Ібрахім Раїсі.

У відповідь афганська сторона закликала Тегеран не політизувати проблему водопостачання. «Краще розв'язувати такі проблеми шляхом особистих перемовин, а не піднімати шум у пресі», – зазначив 22 травня глава МЗС талібів Амір Хан Муттакі.

Річка Гільменд тече з Афганістану до посушливого регіону Ірану, де мешкає приблизно мільйон людей. На афганській стороні річка перекривається греблею для вироблення електроенергії та зрошення сільськогосподарських земель. За договором 1973 року Афганістан зобов'язався відпускати Ірану не менше 850 млн кубометрів води на рік. Таліби стверджують, що цього року не в змозі зробити цього через технічні проблеми та посуху. Однак вони не дозволяють іранським фахівцям приїхати до Афганістану й переконатися, що річка не перегороджена.

Вода, трибалізм та «рука ЦРУ»: навіщо таліби напали на Іран

Водний конфлікт, безперечно, розпалював відносини між Кабулом і Тегераном. Однак обидві сторони запевняли, що вирішать цю суперечку дипломатично, і ні Ірану, ні Афганістану й поготів не було сенсу розв'язувати через річку Гільменд війну.

«Щодо водного диспуту, то нещодавня перестрілка на кордоні з ним не пов'язана, і вона не була замовлена центральним урядом у Кабулі. «Талібану» не було сенсу організовувати цей дрібний прикордонний інцидент через воду. До того ж це не вкладається в логічний ланцюг із попередніми військовими й економічними відносинами «Талібану» та Ірану», – пише видання RTSG.

Тегеран щедро фінансував та озброював талібів у період їхнього повстання, а в червні 2022 року репатріював і передав «Талібану» військову техніку Афганської національної армії, деякі підрозділи якої втекли до Ірану одночасно з хаотичною евакуацією США в серпні 2021-го.

У 2021 та 2022 роках Іран допомагав Афганістану в повоєнній реконструкції, постачав енергоресурси та будував дороги для нарощування вантажоперевезень. Усього три тижні тому, 9 травня 2023 року, влада двох країн урочисто запустила в експлуатацію нову 225-кілометрову залізницю між іранським Хафом та афганським Хератом, щоб збільшити трафік між країнами на 320 000 пасажирів і 6,8 млн тонн вантажів на рік.
Чи має місце втручання США? Наратив «Талібан» – маріонетка США» розганяють мейнстримні іранські ЗМІ, які передбачають, що Штати могли підкупити талібів обіцянкою повернути Афганістану заморожені активи.
«Напруженість із «Талібаном» виникла не з волі талібів… Один полюс цієї напруженості – це США та Велика Британія. А на протилежному боці – рф, Китай та Іран. Зараз американці використовують «Талібан», щоб загострити ситуацію в регіоні та зруйнувати альянс Ірану, Китаю та росії», – написано в редакторській статті «Хамшахрі», одній із найпопулярніших газет Ірану.

З огляду на те, що «Талібан» успадкував величезну кількість американської військової техніки після втечі США з Афганістану в серпні 2021-го, користувачі соцмереж поширили припущення, що Штати залишили зброю навмисно для здійснення плану нападу на Іран.

Однак це розходиться з фотофактами розбитих вертольотів і свідченнями того, що американці під час відступу з Афганістану 2021 року намагалися зламати всю чутливу електроніку в покинутій військовій техніці. Видання Forbes у 2021 році стверджувало, що американські машини, які «Талібан» демонстрував  на парадах, не повністю функціональні та розваляться на частини без належного техобслуговування. До того ж майже вся залишена в Афганістані військова техніка призначена для перевезення особового складу й мало корисна для захоплення такої країни, як Іран.
Вода, трибалізм та «рука ЦРУ»: навіщо таліби напали на Іран
Трибалізм і непорозуміння? Іранська агенція Tasnim, афілійована з Корпусом вартових ісламської революції, у неділю, 28 травня, висунула нову версію подій, згідно з якою на кордоні сталося непорозуміння. Нібито іранські прикордонники почали стріляти по автоколоні наркоторговців, яка намагалася в'їхати з боку Афганістану, а дислоковані на кордоні військові «Талібану» неправильно оцінили ситуацію і атакували тих, хто стріляв.

Ця версія дозволяє зберегти обличчя і Ірану, і «Талібану», солдати якого часто діють як непідконтрольні уряду банди, що атакують одна одну та території дружніх держав. Наприклад, у лютому 2023 року таліби влаштували перестрілку та поранили пакистанського солдата в Торкхамі, через що в цьому місті було закрито найбільш завантажений прикордонний перехід між Афганістаном і Пакистаном.

Цей інцидент не завадив Маулаві Абдул Кабіру, який виконував обов'язки прем'єр-міністра, на зустрічі з пакистанським послом у Кабулі сказати, що Афганістан вибудовує «з усіма своїми сусідами гарні відносини, засновані на добрих намірах».


Перестрілки на кордоні з Пакистаном таліби влаштовували у 2022-му та 2021 роках, а раніше майже щороку в аналогічні сутички вступали проамериканські афганці, навчені та профінансовані владою США. Вони також поводилися неконтрольовано, недисципліновано та зрештою виявилися нелояльними до центрального уряду. Вони схильні зберігати вірність лише локальним командирам чи племінним об'єднанням. Швидке падіння проамериканського уряду під натиском «Талібану» з масовим ренегатством і дезертирством у 2021 році показало цю особливість афганців у всій красі.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло