Гроші на відбудову, конфісковані російські активи та Формула миру. Які здобутки України від конференції у Лондоні

Гроші на відбудову, конфісковані російські активи та Формула миру. Які здобутки України від конференції у Лондоні

І як до відновлення долучаються BlackRock та JPMorgan Chase

This text is also available in English
Гроші на відбудову, конфісковані російські активи та Формула миру. Які здобутки України від конференції у Лондоні
Фото: https://twitter.com/GlasnostGone

Західні союзники зібрали майже $66 млрд на економічне відновлення України під час чергової донорської конференції  Ukrainian Recovery Conference – 2023 (URC), що відбулася минулого тижня в Лондоні. Такі дані навів міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі. «Україна відновиться. Але вона не зможе зробити це самотужки», – сказав він у своїй промові на завершення URC.

Дводенний захід викликав великий резонанс і дискусії про реальну вартість відбудови української економіки, зруйнованої внаслідок російської агресії.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Mind підбив головні підсумки URC, а також розібрався в особливостях майбутньої роботи Фонду розвитку України, над створенням якого працюють BlackRock та JPMorgan Chase. За яких умов західні інвестори хочуть фінансувати відбудову країни та яку роль у цьому процесі відіграє Формула миру, яку просуває Володимир Зеленський.

Хто й що пообіцяв? Під час URC Велика Британія пообіцяла надати Україні $305 млн прямої економічної допомоги, Світовий банк – $3 млрд кредитних гарантій протягом наступних кількох років, щоб допомогти країні відновити макроекономічну стабільність. Крім того, Сполучені Штати оголосили про пакет економічної допомоги на $1,3 млрд, який буде спрямований на капітальний ремонт пошкодженої енергетичної інфраструктури, модернізацію портів, залізниці і прикордонних переходів.

Однак підрахунок нової допомоги від Джеймса Клеверлі ($66 млрд) включає раніше оголошений Євросоюзом пакет на суму $54 млрд для відновлення України, який ще не отримав схвалення усіх 27 країн – членів блоку. І це далеко не $411 млрд, які, за оцінками Світового банку в березні, необхідні для повоєнної відбудови країни. До того ж російські атаки на Україну, що постійно продовжуються, збільшують цю цифру.

Чого справді потребує Україна? Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль розповів на URC про кроки, необхідні для відновлення країни як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. Він сказав, що Україна все ще шукає близько $6,5 млрд допомоги для відновлення ключової інфраструктури протягом наступного року.

Учасники конференції також обговорювали ідею використання конфіскованих російських державних і приватних активів, які оцінюються щонайменше в $300 млрд, для компенсації витрат на відновлення України. Велика Британія та Євросоюз наразі вивчають правові шляхи для реалізації цього плану.

Що буде з енергетикою? Міністр енергетики Герман Галущенко презентував у Лондоні Енергетичну стратегію України до 2050 року. Вона передбачає відновлення енергосектору за найсучаснішими технологіями та посилення енергетичної безпеки.

У документі йдеться про те, що Україна має потенціал до 2050 року наростити потужності вітрової генерації – до 140 ГВт, сонячної – до 94 ГВт, накопичувачів енергії (еnergy storage) – до 38 ГВт, атомної генерації – до 30 ГВт, ТЕЦ та біоенергетичних потужностей – до 18 ГВт, гідрогенерації – до 9 ГВт.

Загалом інвестиційні можливості для нових енергетичних потужностей становлять $383 млрд. Зокрема, вітрової генерації – $134 млрд, сонячної – $62 млрд, водневих технологій – $72 млрд, energy storage – $25 млрд, атомної генерації – $80 млрд, систем передачі – $5 млрд, гідроенергетики – $4,5 млрд.

А як долучаються глобальні фонди? Щоб мобілізувати мільярди доларів приватного капіталу для відновлення країни, інвестфонд BlackRock і банк JPMorgan Chase допомагають створити Фонд розвитку України. Наразі цей фонд – на стадії планування і не буде повністю запущений до завершення військових дій.

За даними Financial Times, фонд прагне залучити недорогий капітал від урядів, донорів та міжнародних фінансових установ і використати його для залучення приватних інвестицій, масштаб яких, за очікуваннями, буде більшим у п’ять-десять разів.

BlackRock і JPMorgan надають свої послуги Україні безоплатно. Водночас ця робота дасть їм змогу заздалегідь ознайомитися з можливими вкладеннями в країну. Фінансисти провели консультації з інвесторами з приватного та державного секторів у різних країнах і виявили, що вони хочуть допомогти Україні, але з побоюванням ставляться не лише до втрат від війни, а й до якості державного управління, корупції та нерозвиненого ринку капіталу.

Що передбачає Фонд розвитку України? Стратегія фонду передбачає, що він використовуватиме дешевші державні кошти, відомі як концесійний капітал, для здійснення початкових інвестицій і покриття перших витрат.

«Ідея полягає в тому, що цей початковий капітал стане механізмом зниження ризиків та створить потенціал для масштабного залучення коштів від приватного сектору. Україна матиме власну організацію для пошуку інвестиційних можливостей», – сказав Брендон Холл, співголова консультативного підрозділу BlackRock із фінансових ринків.

Для подолання занепокоєння інвесторів щодо управління фондом, до складу його ради увійдуть представники міжнародних фінансових інституцій та урядів, а також будуть найняті інвестиційні професіонали для реалізації його стратегії.

Наразі більшість інвесторів хочуть дочекатися закінчення бойових дій. «Важливо те, що Україна вже  думає про майбутнє. Коли війна закінчиться, країна буде готова негайно розпочати процес відновлення», – сказав Стефан Вайлер, керівник відділу ринків боргового капіталу JPMorgan у Центральній Європі.

Як іще просувається Українська формула миру? Умовий термін завершення війни залежать від результатів контрнаступу української армії, а також дипломатичної роботи. У суботу та неділю, 24–25 червня, команда Офісу Президента – Андрій Єрмак, Андрій Сибіга та Ігор Жовква – провели зустрічі в Копенгагені з політичними радниками лідерів Туреччини, Індії, Японії, Південної Африки та інституцій Європейського Союзу. «Сторони розглянули реалізацію Української формули миру, яка має стати основою сталого та справедливого миру для України», – повідомляється на сайті ОП.

Ця формула, серед іншого, передбачає повне відновлення кордонів України і виведення російських військ.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло