Конфорка розбрату: як теорія про небезпечність газових плит вчергове посварила республіканців з демократами

Конфорка розбрату: як теорія про небезпечність газових плит вчергове посварила республіканців з демократами

Наскільки шкідливі «кухонні викиди» та що з ними робити

This text is also available in English
Конфорка розбрату: як теорія про небезпечність газових плит вчергове посварила республіканців з демократами
Фото: depositphotos.com

За відсутності минулої зими електроенергії в українських домівках, спричиненої ворожими атаками на енергетичну інфраструктуру, газифікація та наявність газової плити стала благом, що додає комфорту в надскладних умовах великої війни. Але на Заході доцільність використання цих приладів опинилася в центрі ідеологічних суперечок дослідників, регуляторів і політиків. Тон політичним дебатам задали США, де консерватори-республіканці відстоюють своє право готувати їжу так, як вони хочуть, а демократи вказують на шкідливі викиди газових плит, які здатні погіршувати когнітивні здібності людей, провокувати онкологічні захворювання та прискорювати глобальні кліматичні зміни.

«Йде культурна війна через газові плити й усе інше, пов’язане з викопним паливом, тому що клімат став для лівих питанням основної культурної ідентичності», – зазначає в редакційній статті головне видання корпоративної Америки The Wall Street Journal.

Mind проаналізував публікації у західних джерелах, щоб з’ясувати, наскільки серйозною є загроза і як вона позначається на політиці.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Як газові плити стали «надзвичайно небезпечним знаряддям»? Торік, як пише Yale Climate Connections, вчені з’ясували, що газові плити є основним джерелом забруднення повітря в домівках, яке відповідає майже за 13% випадків захворювань астмою у дітей в США. Але нове дослідження Школи сталого розвитку Доера при Стенфордському університеті та некомерційної організації PSE Healthy Energy показало, що ці прилади навіть гірші для здоров’я людей, ніж вважалося раніше.

«Маємо дані, які викликають глибоке занепокоєння у всіх, хто турбується про здоров’я своїх сімей», – сказав Гаураб Басу, лікар первинної медичної допомоги та директор з освіти і політики в Центрі клімату, здоров’я та глобального довкілля в Гарвардській школі громадської охорони здоров’я Чана.

Чим саме так лякають газові плити? Дослідження, опубліковане 15 червня в рецензованому журналі Environmental Science & Technology, було першим, у якому зосереджено увагу на зв’язку між газовими плитами та викидами бензолу – токсичного канцерогену, що має одурманювальий вплив на людину й може призводити до наркотичної залежності.

Довідка:

Бензол (феніловій водень) – безбарвна або жовта легка рідина при кімнатній температурі, зустрічається як у природі, так і в результаті діяльності людини. Присутній у сирій нафті, викидах вулканів, лісових пожеж. Широко використовується в промисловості.

Довготривалий вплив бензолу може призвести до лейкемії та інших онкологічних захворювань, пов’язаних із кров’ю. Високий рівень концентрації в повітрі при короткочасному впливі може мати наслідки на нервову систему. Всесвітня організація охорони здоров’я вважає бензол небезпечним у будь-якій концентрації.

Сигаретний дим, бензин і промислові процеси є поширеними джерелами забруднення повітря бензолом. Згідно з даними Американського онкологічного товариства, тютюновий дим становить приблизно половину всього впливу бензолу в Сполучених Штатах.

«Ми вже давно знаємо, що газові плити виділяють такі шкідливі забруднювачі як діоксид азоту та чадний газ. Остання наша розвідка показала, що вони також можуть викидати кількість бензолу, яка перевищує контрольні показники для здоров’я», – сказав провідний дослідник Яннай Каштан.

Він зі своєю командою проаналізували повітря 87 будинків Каліфорнії та Колорадо, коли працювали газові плити. В окремих випадках рівні бензолу виявилися вищими, ніж ті, що спричинені сигаретним димом, який Всесвітня організація охорони здоров’я вважає основним джерелом забруднення бензолом у приміщеннях.

Дослідники також виявили, що викиди бензолу від приготування їжі часто поширюються домівками, іноді призводячи до багатогодинних періодів підвищених показників у спальнях. Очистити повітря від забруднення бензолом не допомагали навіть ввімкнені витяжки.

Як бензол впливає на здоров’я? Яніс Кірш, лікар-онколог і гематолог, яка працювала в Каліфорнійському онкологічному центрі й не брала участі в дослідженні, звернула увагу, що здатність бензолу затримуватися в приміщеннях у високій концентрації внаслідок горіння газу стала несподіванкою. «Я вважаю це дослідження дивовижним і впевнена, що воно врятує життя багатьох людей. Бензол – найпотужніша хімічна речовина, яка викликає лейкемію», – сказала вона.

Яніс Кірш зазначила, що бензол може бути більш канцерогенним при нижчому рівні концентрації, ніж при вищому, наприклад, у нафтовій або хімічній промисловості. 

За її словами, оскільки медичні знання про вплив бензолу на організм зростають, уявлення про те, хто найбільше піддається ризику, змінюються. Історично вважалося, що ця хімічна речовина має найбільший вплив на працівників промисловості. Але протягом останніх кількох десятиліть дослідники визнали, що діти та інші люди, які проводять багато часу вдома, дихаючи забрудненим повітрям від використання газових плит, також можуть зіткнутися зі значною небезпекою. 

Чим ще можна отруїтися? Ще одне дослідження, опубліковане PSE Healthy Energy 2022 року, пов’язувало газові плити із забрудненням будинків бензолом, але воно було зосереджено на газі, який витікає з приладів, коли вони не використовуються. Ця робота підкреслила той факт, що, хоча природний газ складається в основному з метану, він містить сліди бензолу й інших хімікатів, які можуть проникати в домівки через газопроводи та газові плити.

Яннай Каштан сказав, що його команда в Школі сталого розвитку Доера, до якої входило кілька осіб, що брали участь у дослідженні витоків газу, вирішила зосередити увагу на бензолі, який утворюється на кухні під час спалювання палива для приготування їжі.

Метан складається з одного атома вуглецю і чотирьох атомів водню. Коли його спалюють у повітрі в ідеально відкаліброваних лабораторних умовах, вуглець перетворюється на вуглекислий газ, а водень – на воду. Але в кухонних плитах умови, за яких відбувається горіння, можуть значно відрізнятися, що призводить до появи різних побічних продуктів, як-от окис вуглецю та бензол.

Вдосконалені технології аналізу хімічного складу повітря це підтверджують. Дослідження Школи сталого розвитку Доера також показало, що приготування їжі на газі призводить до значно більшого забруднення бензолом, ніж витікання газу. «Коли ви користуєтеся плитою, ви отримуєте в сотні разів більше викидів бензолу, ніж коли плита вимкнена», – сказав Яннай Каштан. Він також зазначив, що інший шкідливий для здоров’я хімікат, пов’язаний із газовими плитами, діоксид азоту, утворюється під час спалювання метану навіть за ідеальних лабораторних умов.

Як ця справа стала політичною? Нове дослідження, найімовірніше, призведе до гарячих дебатів про те, як регулювати використання газових плит у Сполучених Штатах. Протягом останніх кількох років багато міст заборонили ці прилади в нових будівлях, посилаючись на їхній вплив на клімат (метан є сильним парниковим газом, що зігріває планету), а також на ризик для здоров’я. На початку 2023 року штат Нью-Йорк став першим у США, де на законодавчому рівні заборонили використання газових плит у новобудовах. 

Але це питання стало дуже політизованим: демократи виступають за активні політичні дії для зменшення використання газових плит, республіканці – проти. «Не посягайте на Флориду і не возіться з газовими плитами!» – на початку написав у твіттері губернатор Флориди та кандидат у президенти від Республіканської партії Рон Десантіс. Очолювані республіканцями штати Огайо та Техас прийняли законодавство, яке забороняє місцевій владі ухвалювати рішення про відмову від газових плит.

Невизначеність у політиці щодо майбутнього газових плит посилилася у квітні цього року, коли федеральний апеляційний суд скасував заборону влади Берклі в Каліфорнії, затверджену 2019 року, на газові підключення в нових будинках. Адміністрація президента США Джо Байдена продемонструвала рішучу підтримку поширенню електричних плит у Законі про зниження інфляції, який було підписано 2022 року.

Цей закон передбачає щедрі знижки на купівлю електричних плит для домогосподарств, які відповідають певним вимогам щодо доходу. Але, оскільки окремі штати несуть відповідальність за реалізацію програми знижок, терміни та умови фінансування можуть істотно відрізнятися в різних частинах країни. 

Крім цього політичного контексту, Яніс Кірш звернула увагу на те, що дослідження вказує на чітке рішення для людей, які хочуть уникнути ризику онкологічних захворювань через газові плити у своїх помешканнях. «Найкраще, що можна зробити, – це перейти на щось повністю електричне», – сказала вона.

Але Гаураб Басу зазначив, що не всі домогосподарства мають можливість самостійно придбати та встановити електроплиту. Зокрема, в орендарів і людей із низькими доходами може бути невеликий вибір, окрім як продовжувати жити в умовах високого впливу бензолу за відсутності політичних важелів, які б сприяли електрифікації замість використання плит. «Це питання рівності в охороні здоров’я», – зазначив він.

«Широка заборона газових плит не є неминучою, і ідея про те, що уряд прийде на кухню та вирве чиюсь улюблену плиту з їхніх «холодних, мертвих рук», викликає страх перед ще більш антиутопічним майбутнім. Дослідники ще не з’ясували достеменно, як газові плити з часом впливають на здоров’я, але вони мають достатньо доказів, щоб хвилюватися. Природний газ – це продукт горіння. Ми буквально спалюємо викопне паливо в нашому будинку. Це матиме прямі наслідки для викидів парникових газів, а також для викидів, які безпосередньо впливають на ваше здоров’я», – підсумував Wired. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло