Блокування ПДВ-накладних скоротиться майже вдвічі? Нові зміни від ДПС уже у вересні
Mind Explains

Блокування ПДВ-накладних скоротиться майже вдвічі? Нові зміни від ДПС уже у вересні

Які платники податків зможуть уникнути проблем із ПДВ

Этот текст также доступен на русском
Блокування ПДВ-накладних скоротиться майже вдвічі? Нові зміни від ДПС уже у вересні
Фото: DR

Державна податкова служба (ДПС) разом із бізнес-спільнотою розробили новий пакет змін до порядку реєстрації та блокування ПДВ-накладних у СМКОР (Система моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків). Ці зміни передбачають поправки до постанови Кабінету Міністрів №1165, чинна версія якої датована 8 липня 2023 року.

Оновлений проєкт порядку зупинення реєстрації податкових накладних знаходиться на погодженні в Міністерстві фінансів. Коли Мінфін схвалить його, уряд має затвердити порядок, після чого він набуде чинності.

За словами голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева, зміни забезпечать суттєве (вдвічі) зменшення кількості заблокованих накладних з урахуванням індивідуальної позитивної податкової історії платників податків.

Mind вирішив проаналізувати, що саме зміниться в механізмі блокування ПДВ-накладних.

Що відбувається з реєстрацією податкових накладних?

З початку 2023 року порядок блокування змінювався двічі. У січні набула чинності редакція, яку Кабмін ухвалив наприкінці 2022 року. А в червні уряд вніс чергову порцію поправок до алгоритму реєстрації та зупинення накладних.

При цьому ДПС щомісяця розміщує статистику блокування ПДВ-накладних. Вона зібрана на цій сторінці. З цих даних можна відстежити динаміку за січень – липень (включно).

Загалом ситуація така, що у відсотковому співвідношенні кількість заблокованих накладних повільно, але скорочується. Станом на 1 лютого 2023 року частка таких ПДВ-накладних становила 0,99%, на початок травня – 0,82%, до серпня частка заблокованих накладних скоротилася ще до 0,72%.

Цікаво, що кількість ПДВ-накладних, які блокуються, є відносно стабільною і знаходиться в діапазоні від 150 000 до 200 000 штук на місяць. А загальна кількість накладних, які щомісяця подають на реєстрацію платники податків, становить 20–23 млн штук. Також практично не змінюється і кількість платників податків, яким «прилітає» блокування – вона становить 24 000 – 28 000 на місяць, або десь 10–11% усіх платників ПДВ в Україні.

З огляду на це можна зробити висновок, що попередні спроби відкоригувати порядок блокування ПДВ-накладних не принесли жодних видимих результатів і не розв’язали проблему з реєстрацією накладних для бізнесу.

«Показники роботи СМКОР усе ще далекі від оптимальних. Єдиним невеликим зрушенням стало те, що кількість компаній, яких у липні торкнулося блокування, на 2000 менше, ніж у червні. Проте система потребує подальшого вдосконалення з метою мінімізації блокувань «білого» бізнесу», – вважає координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

Як зміниться механізм блокування ПДВ-накладних?

Оновлений проєкт порядку реєстрації податкових накладних (документ є у розпорядженні Mind) містить такі основні зміни:

1. Введено нові індикатори, які впливатимуть на реєстрацію/блокування ПДВ-накладних та податкову історію бізнесу. Зокрема, це:

  • Індикатор D. Він дорівнює відношенню загальної суми податків та єдиного соцвнеску, сплачених за останні 12 місяців, до загальної суми товарів та послуг, на які були зареєстровані податкові накладні (також за 12 місяців);
  • Індикатор Рпоточ. Це сума ПДВ, зазначена платником податку в податкових накладних, зареєстрованих протягом календарного місяця;
  • Індикатор Рмакс. Він дорівнює добутку найбільшої місячної суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних, які були зареєстровані у попередні 12 місяців (Рнайб), та коефіцієнта 1,4.

2. Змінено один із критеріїв безумовної реєстрації податкових накладних. Для того щоб накладну було зареєстровано без питань із боку ДПС, загальна сума сплаченого ПДВ за останні 12 місяців має бути не менше 10 млн грн (у чинній редакції – 1 млн грн).

3. Додано пункти, відповідність яким з боку платника податків формуватиме його позитивну податкову історію. А саме:

► Одночасно виконуються такі умови:

  • загальна сума сплаченого компанією ПДВ за останні 12 місяців перевищує 1 млн грн;
  • значення індикатора D становить більше 0,05;
  • значення індикатора Рпоточ менше значення Рмакс.

► Платник податків протягом 36 послідовних податкових періодів (місяців) виконав такі умови:

  • у нього відсутня заборгованість зі сплати податків та ЄСВ;
  • немає порушення строків подання податкової звітності;
  • ПДВ-накладна подана на реєстрацію вчасно;
  • середньомісячний обсяг постачання продукції/послуг перевищує 500 000 грн;
  • значення індикатора (показника) D становить більше 0,05;
  • значення індикатора Рпоточ менше значення Рмакс.

4. Платники податків зможуть оскаржувати рішення ДПС щодо надання їм ризикового статусу в адміністративному та судовому порядку.

5. Також змінюється механізм оскарження рішень ДПС, коли комісія при податковій відмовляється приймати таблицю даних (така таблиця розшифровує господарські операції та підтверджує «легальність» ПДВ):

  • якщо таблицю не приймає комісія регіонального рівня, це можна буде оскаржити в адміністративному чи судовому порядку;
  • якщо таблицю не приймає комісія центрального рівня, рішення можна буде оскаржити лише в судовому порядку.

Який ефект дадуть ці зміни для бізнесу?

Данило Гетманцев вважає, що оновлення механізму блокування ПДВ-накладних зніме проблеми під час реєстрації накладних для платників податків із позитивною історією.

Йдеться про компанії, які на постійній основі протягом тривалого періоду здійснюють придбання однакової групи товарів і постачання товару однієї номенклатури (частка таких товарів у їхньому асортименті має бути стабільно понад 75%). Крім того, формуватиме позитивну історію відсутність порушень податкового законодавства, а також наявність раніше прийнятих рішень щодо розблокування ПДВ-накладних з боку ДПС.

Олег Гетьман зі свого боку пояснив, що вищезазначені зміни до порядку блокування ПДВ-накладних були підготовлені за безпосередньої участі бізнесу, тому вони мають допомогти платникам податків, які працюють «у білу», уникнути необґрунтованого блокування накладних.

«Щоправда, експерти не такі оптимістичні, як Міністерство фінансів, яке очікує скорочення блокувань до 0,4%. Ми вважаємо, що цей показник знизиться до 0,5–0,55%. Щодо прийняття змін, прискорюємо цей процес як можемо. Сподіваємося, що Кабмін ухвалить поправки у вересні», – прокоментував Олег Гетьман.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло