Три доби зі зв’язком: чи готові оператори до блекаутів та енерготерору з боку рф?
Mind Explains

Три доби зі зв’язком: чи готові оператори до блекаутів та енерготерору з боку рф?

Результати перевірок регулятора

Три доби зі зв’язком: чи готові оператори до блекаутів та енерготерору з боку рф?
Фото: "Київстар"

Під час блекаутів мобільні оператори та інтернет-провайдери мають надавати абонентам безперервні послуги протягом трьох діб. Наскільки мережі компаній підготовлені до виконання цієї норми РНБО? По всій Україні чи на вибіркових об’єктах? За що саме «Київстар», «Vodafone Україна», lifecell вже отримали приписи від регулятора – Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку (НКЕК)? Відповіді на ці та інші питання Mind отримав із звіту Нацкомісії та уточнив у регулятора.

Що каже «нормативка»? 26 листопада 2022 року Рада національної безпеки та оборони України ухвалила рішення «Про забезпечення електронними комунікаційними послугами в умовах воєнного стану». Документ того ж дня введено в дію Указом Президента № 802.

Гравців ринку зобов’язали «невідкладно, до 28 листопада 2022 року, забезпечити надання електронних комунікаційних послуг з дотриманням установлених показників якості … з урахуванням можливої відсутності електроживлення щонайменше протягом трьох діб».

Перелік об’єктів, де мають надаватись безперервні послуги (голосовий зв’язок, мобільний, фіксований, супутниковий інтернет), визначається розпорядженням Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій.

Що це за перелік? У НКЕК Mind пояснили, що йдеться не лише про об’єкти критичної інфраструктури.

Кожна обласна військова адміністрація на свій розсуд сформувала перелік місць, зв’язок у яких є дуже важливим для життєдіяльності регіону: підприємства, медичні заклади, адміністративні будівлі, школи, місця великого скупчення людей тощо. Наразі по всій Україні до переліку внесено близько 8000 таких точок.

Втім, враховуючи «фізику» мобільних мереж, нормальний зв’язок має бути не тільки на цих точках, а й у радіусі декількох кілометрів від базової станції.

Як виконується рішення РНБО? Ще до початку минулорічних блекаутів оператори та провайдери почали закуповувати генератори та більш потужні акумулятори для базових станцій. Деякі гравці навіть стали експериментувати із сонячними електростанціями.

У НКЕК додають, що у кожній з областей до процесу залучено обласні та районні адміністрації, органи місцевого самоврядування. Вони мають «сприяти забезпеченню паливно-мастильними матеріалами, вирішенню питань їх доставки та тимчасового зберігання, а також охорони пересувних генераторів до відновлення штатного електроживлення».

Чи є критерії готовності мереж до блекаутів? Так, і регулятор перевіряє компанії за ними:

  • кількість генераторів для забезпечення зв’язком критично необхідних об’єктів по кожній з областей;
  • рівень забезпечення паливно-мастильними матеріалами джерел резервного електроживлення;
  • кількість автономних джерел живлення та резервування їх роботи по об’єктах у кожній з областей;
  • готовність операторів оперативно реагувати на втрати резервів та замінювати генератори, що вийшли з ладу тощо.

«Водночас перевіряється наявність підготовленого персоналу та транспортних засобів для забезпечення роботи в умовах триденних блекаутів. Також здійснюються виїзди уповноважених посадових осіб НКЕК безпосередньо на об’єкти зв’язку оператора, а за необхідності фахівцями УДЦР проводиться радіочастотний моніторинг із використанням вимірювальних пристроїв», – уточнює регулятор.

До кого вже завітала НКЕК? У 2023 році регулятор провів вісім перевірок операторів. Мережі «Київстар» та «Vodafone Україна» інспектували у Київській, Львівській та Одеській областях, lifecell – ще й у Рівненській.

Що виявили? Оператори отримали сім приписів про усунення порушень: «Київстар» та «Vodafone Україна» – по два, lifecell – три. У всіх випадках регулятор виявив «не забезпечення джерелами безперебійного електроживлення (генераторами та іншими засобами)» базових станцій, які підтримують зв’язок у внесених до переліку точках.

Під час інспекції мережі «синього оператора» в травні цього року НКЕК знайшла трабли з БС, які «живлять» 212 важливих точок Київській області. У червні – шість адрес Львівській та одну точку Одеській області.

«Червоний оператор» у квітні отримав припис за 123 точки в Київській області. А в червні – за 22 адреси у Львівській та 46 у Одеській області.

У «жовтого оператора» у квітні було 347 проблемних точок у Київській області. В липні – шість адрес у Львівський та 30 точок в Одеській області. Наприкінці серпня – 239 адрес у Рівненській області.  

Наразі «велика трійка» вже підготувалася до блекаутів? Поки точно не відомо. У приписах регулятор зобов’язував операторів вирішити проблему протягом місяця. Гравці прозвітували: «зроблено» (окрім останнього за часом кейсу). Далі регулятор збирається перевірити виконання приписів. Якщо виявиться, що порушення усунені лише на «папері» – компаніям загрожує штраф (від 0,1% до 0,3% річного доходу).

«НКЕК двічі йшла назустріч операторам і своїм рішенням продовжувала термін усунення порушень на додаткові 30 днів, адже із розумінням ставиться до тривалості процедур пошуку, купівлі та встановлення генераторів та АКБ. Кожен з постачальників за цей час повинен був вжити всіх необхідних заходів для забезпечення своєї мережі автономністю по усіх визначених точках у всіх областях України. У встановлений термін кожен із операторів повідомив про успішне усунення порушень», – пояснює регулятор.

Неочікуваний сюрприз. «Станом на кінець серпня 2023 року, проводячи перевірки, ми очікували отримати мінімальні похибки, адже осінь вже настала і питання наявності зв’язку у разі масових ушкоджень об’єктів електроенергетики в осінньо-зимовий період є надважливим», – розповідають в НКЕК.

Але не склалося. «Крайня перевірка готовності мережі до 3-добового блекауту в мережі ТОВ «лайфсел» у Рівненській області показала готовність до забезпечення зв’язком для менш ніж 50% критично важливих об’єктів з необхідного мінімуму по даній області», – кажуть у НКЕК.

Цього разу lifecell зобов’язали оперативніше – протягом 20 днів – усунути недоліки. Чи стануть перевірки «Київстар» та «Vodafone Україна» в інших регіонах ще одним сюрпризом – поки невідомо.

Чи інспектуватиме регулятор ще й провайдерів? «НКЕК проводитиме такі перевірки, якщо будуть звернення від відповідних органів, що здійснюють моніторинг виконання рішень РНБО стосовно невиконання зобов'язань Указу 802 певним провайдером. Наразі проведено 8 позапланових перевірок мобільних операторів, адже вони надають послуги зв'язку та інтернету значно більшій кількості громадян. І у випадку блекаутів цей фактор стане критичним. Наразі послугами мобільних операторів користуються більше 48 млн абонентів», – розповідають у Нацкомісії.

Та додають: найближчим часом регулятор планує як додаткові перевірки по інших областях, так і перевірки виконання раніше наданих приписів про усунення порушень. «При цьому наразі ще діють обмеження на здійснення заходів державного нагляду, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану». Керуючись цими нормами, НКЕК ініціює позапланові перевірки на підставі наявних звернень від відповідних органів, які здійснюють моніторинг ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), а також державних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями», - пояснює регулятор.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло