Байден проти Маккарті: яка драма розігралася у США через допомогу Україні

Байден проти Маккарті: яка драма розігралася у США через допомогу Україні

Як і чому витрати на українську оборону випали з бюджету США

Этот текст также доступен на русском
Байден проти Маккарті: яка драма розігралася у США через допомогу Україні
Джо Байден і Кевін Маккарті
Фото: DR

У суботу, 30 вересня, президент США Джо Байден запобіг шатдауну, підписавши проєкт тимчасового бюджету на 45 днів без виділення коштів для України. Після цього Байден почав переконувати представників республіканців, які контролюють Палату представників, особливо спікера Кевіна Маккарті, затвердити додаткову допомогу Україні окремим голосуванням.

Україна, як пише американська політична газета The Hill, стала головним антибенефіціаром суботніх дій американського парламенту. Раніше Сенат пропонував включити до тимчасового бюджету США $6 млрд допомоги Києву. Однак у суботу Кевін Маккарті несподівано виставив на голосування «чистий» проєкт, до якого увійшли лише фінансування уряду та підтримка постраждалих від стихійного лиха, але не допомога Україні.

Несподівано в Конгресі цей документ отримав підтримку і республіканців, і демократів: 335 конгресменів проголосували за та 91 – проти. Трохи пізніше тимчасовий бюджет майже одноголосно (88/9) було затверджено в Сенаті, де демократи мають більшість, і негайно підписаний Джо Байденом. Так усього за три години до настання шатдауну Штатам вдалося уникнути зупинення роботи уряду. На що тепер розраховуватиме Україна і яка позиція американської влади, розбирався Mind.

Позиція Байдена: питання України невідкладне, і Конгрес має «припинити грати в ігри»

У неділю після ухвалення тимчасового бюджету Джо Байден виголосив промову в конференцзалі Білого дому. Президент США поскаржився на те, що втомився від внутрішньої політичної конфронтації, і закликав схвалити допомогу Україні якнайшвидше.

«Ми не можемо ні за яких обставин допустити, щоб американська допомога Україні перервалася, – цитує Джо Байдена Associated Press. – У нас є час, небагато часу, і є непереборне відчуття терміновості».

Президент США нагадав спікеру парламенту про те, що переважна більшість політиків в обох американських партіях підтримують фінансування України. Джо Байден попросив Кевіна Маккарті діяти на користь цієї більшості, а не невеликої групи республіканців, які критикують допомогу Києву.

«Я дуже сподіваюся, спікер виконає свої зобов'язання та дасть можливість надати необхідну підтримку Україні, яка захищає себе від агресії та жорстокості. – сказав Джо Байден. – Переважна більшість обох партій – демократи і республіканці, Сенат і Палата представників – підтримують допомогу Україні… Припиніть грати в ігри. Зробіть це», – закликав Джо Байден.

Позиція Маккарті: Білий дім ще має $3 млрд для України

Відповідаючи на запитання журналістів, чому він виставив на голосування тимчасовий бюджет без допомоги Україні, Кевін Маккарті сказав, що адміністрація Джо Байдена має достатньо коштів на 45 днів, щоб продовжувати постачати зброю Україні.

«Зараз вони мають понад $3 млрд на надання допомоги Києву. Якщо в них виникнуть якісь труднощі, ми можемо сісти та обговорити це», – зазначив Кевін Маккарті.

Водночас спікер попередив, що Україна не отримає нового великого пакета допомоги, поки Білий дім на чолі з Байденом не розв'яжуть проблему на кордоні з Мексикою, через яку в США прориваються дедалі більші партії наркотиків і натовпи мігрантів.

«Пріоритет для мене – це Америка та наші кордони, – цитує Кевіна Маккарті New York Post. – Я підтримую забезпечення України зброєю, якої вона потребує. Але я твердо підтримую насамперед зміцнення кордону. Тож ми разом маємо знайти спосіб здійснити це».

Сенатор Ліндсі Грем: Україна може отримати $60–70 млрд упродовж року

Соратник Кевіна Маккарті по Республіканській партії Ліндсі Грем розповів у неділю, що «переважна більшість» республіканців у Сенаті мають намір проголосувати за законопроєкт, який розв'язує одразу дві проблеми: імміграції та допомоги Україні. Так, на його думку, буде досягнуто компромісу. Причому Україні, за його прогнозом, Штати виділять не $6 млрд, а одразу $60–70 млрд на рік.

«Маккарті допоможе Україні. Але він повідомив усім у цій країні, зокрема мене, що потрібно краще зміцнити наш кордон, аби допомогти Україні. І він має право виставляти таку вимогу. У нас є 45 днів на вирішення обох проблем», – пояснив Ліндсі Грем.

За словами Грема, 107 000 американців загинули від отруєння фентанілом, що надходить до США через південний кордон, а в Україні не загинув жоден американський солдат. Проте, припинивши фінансування України, Штати підпишуть «смертний вирок» Тайваню і отримають у 10 разів більше негативних наслідків, ніж від виведення військ з Афганістану.

Довідка. Скільки допомоги Штати передали Україні

За підрахунками американського мозкового центру Council on Foreign Relations, за 18 місяців війни – з 24 лютого 2022-го до 31 липня 2023 року – Штати направили Україні гуманітарної, фінансової та військової допомоги на $78 млрд. Така сума була виділена за п'ятьма напрямами:

  • $26,4 млрд – вливання до бюджету України з Фонду економічної підтримки та позики;
  • $23,5 млрд – вартість озброєнь та екіпірування, поставлених зі складів міноборони США;
  • $18,3 млрд – витрати на навчання військ, логістичну підтримку та іншу допомогу в рамках Ініціативи щодо сприяння безпеці України міноборони США;
  • $4,7 млрд – гранти та позики в межах Програми військової допомоги іноземним державам;
  • $3,9 млрд – гуманітарна допомога, що містить продукти, медикаменти, а також передбачає підтримку біженців.
Байден проти Маккарті: яка драма розігралася у США через допомогу Україні

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло