З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ

З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ

15 жовтня формально розпочинається опалювальний сезон, у який Україна входить з відновленою – наскільки було можливо – енергосистемою та рекордними ризиками, компенсованими кращою підготовкою ППО

З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ
Фото: КМЕФ

10 жовтня – роковини початку енергетичного терору України. Цього дня рік тому російська федерація вперше застосувала тактику повномасштабних ракетних атак на енергоінфраструктуру. Тоді по українських містах було випущено 100 ракет; загалом за минулу зиму їх прилетіло кілька тисяч. Руйнування енергетики оцінювалися в 50%.

Опалювальний сезон 2023/2024 в Україні фактично вже стартував. Входить країна в нього з меншим запасом потужності, ніж роком раніше, хоч і з краще «прокачаною» ППО. Тому організація життєзабезпечення в найближчі шість місяців є пріоритетним завданням органів влади та бізнесу. А панель «Українська енергетика. Чого чекати взимку» була однією з основних та найбільш затребуваних на Київському міжнародному економічному форумі (КМЕФ).

Mind публікує основні тези учасників.

З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ

Максим Тімченко,
генеральний директор ДТЕК:

ДТЕК інвестувала 20 млрд грн у підготовку до опалювального сезону 2023/2024. Це рекордна інвестиційна кампанія, у рамках якої ми відновлювали зруйновані потужності, повернули законсервовані та вкладаємося у вітроелектростанції. Наш інвестиційний бюджет на 40% більший, ніж у 2021 році.

Минулого сезону отримали колосальний досвід. Ми можемо підняти кожну нашу електростанцію з нуля. Минулої зими це відбувалося 25 разів.

Запаси вугілля на складах – понад мільйон тонн. Для компанії цього достатньо, щоб пройти зиму.

Але ми розуміємо, що в разі масованого ракетного удару, якщо наша ППО не буде ефективною, ці інвестиції можуть бути раптово обнулені. Тому на всіх міжнародних зустрічах говоримо партнерам: насамперед треба зміцнювати нашу протиповітряну оборону.

До зими готуємося не лише ми, а й наші вороги.


З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ

Олексій Чернишов,
голова правління та CEO НАК «Нафтогаз України»:

Україна здобула незалежність понад 30 років тому. І всі ці 30 років ми готуємося до опалювальних сезонів. Кого із закордонних колег я не питав – ніде у світі такого немає, все відбувається автоматично. А ми 30 років займаємося підготовкою.

Щодо сезону, який стартував. Газу в нас достатньо – 16 млрд куб. м у сховищах, розташованих на глибині 3000 метрів і переважно на Заході країни.

Також ми відстежуємо питання накопичення газу нерезидентами. На сьогодні це вже понад 2 млрд кубометрів, які належать іноземним гравцям, які довіряють Україні та зберігають тут паливо.

НАК збільшив видобуток газу на 7%. Насправді, цього року ми плануємо пройти зиму на газі українського видобутку.

Україна не має часу чекати на завершення війни і готуватися до реформ, як до опалювального сезону. Зміни, зокрема в енергетичному секторі, потрібні вже зараз. Тоді ми матимемо шанс забезпечити поступове, але зростання нашого ВВП та економіки.


З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ

Володимир Кудрицький,
голова правління «Укренерго»:

Насамперед, кілька слів про те, як узагалі оцінюється готовність до опалювального сезону.

Ми моделюємо найхолодніший день під час проходження опалювального сезону із високим споживанням. І в спеціальному ПЗ дивимося дві речі: якою генерацією ми покриваємо максимальне споживання і чи здатна магістральна мережа пропустити необхідні обсяги потужності для того, щоб транспортувати цю електроенергію від великих електростанцій до регіонів, де вона споживається. Моделювання показує, що найхолодніший день ми проходимо, але із застосуванням певних компенсуючих методів, зокрема імпорту електроенергії.

Ми можемо імпортувати з Європи до 1,2 гігавата потужності – це майже один атомний блок. І ми, як оператор, розраховуємо на нього взимку.

Технічно відремонтовано достатньо, щоб енергосистема працювала. Але важливо розуміти, що за вісім місяців неможливо відновити 100%.

Ще один важливий нюанс – це відновлення відбувалося завдяки західній допомозі та постачанню обладнання, але не тарифного доходу.

І якщо ми передбачаємо обстріли – а ми передбачаємо, то нам потрібні запаси ресурсів.


З поправкою на блекаути: як українську енергосистему підготували до зими. Тези з КМЕФ

Герман Галущенко,
міністр енергетики України:

Насамперед – ми готові до зими.

Ми набагато сильніші, ніж були напередодні 10 жовтня 2022 року, коли росія почала обстрілювати енергосистему.

Якщо будуть масовані удари, які завдадуть істотних збитків енергосистемі, можливі блекаути. Але ми готуємося максимально швидко відновлювати систему, щоб ці блекаути були короткочасними.

Я впевнений, що мета обстрілів росії була не лише в тому, щоб створити блекаут в Україні. Нагадаю, що аж до 11 жовтня ми експортували електроенергію до Європи, і їм [росії] це було боляче (у квітні 2023 року Україна відновила експорт електроенергії. – Mind).

Наша мета – щоб Україна стала енергетичним хабом Європи. Те, що сьогодні закачується газ в українські ПСГ, лише доводить реалістичність цього плану.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло