Кращий із ворогів: між правителями Саудівської Аравії та ОАЕ пробігла чорна кішка. Чим це загрожує арабському світу
До чого тут нафта, газ, футбол і росія

Великі поклади нафти зробили Королівство Саудівської Аравії лідером ОПЕК і потужним гравцем Перської затоки, який здатен впливати на долю західних лідерів, маніпулюючи цінами на чорне золото. Розвиток газової індустрії несподівано відкрив перед Ер-Ріядом нові можливості, які спроможні ще більше посилити його вплив на глобальні політичні й економічні процеси.
Міністерство енергетики КСА днями повідомило, що компанія Saudi Aramco відкрила на території країни два газових родовища: Аль-Хіран та Аль-Махакік – і вже змогла видобути перші мільйони блакитного палива. Також промисловий ресурс виявлено в п’яти пластах на раніше відкритих родовищах.
Наприкінці вересня нафтовий гігант оголосив про придбання міноритарної частки австралійського виробника зрідженого природного газу MidOcean Energy за $500 млн із можливістю збільшити пакет акцій.
Завдяки цій угоді з EIG Global Energy Partners Saudi Aramco отримує частки в п'яти найбільших австралійських ЗПГ-проєктах і стає партнером таких провідних гравців ринку, як Shell, INPEX, Chevron, Woodside.
Гендиректор Saudi Aramco Амін Насер заявив, що розглядає можливість збільшити інвестиції в сектор ЗПГ, щоб перетворити компанію на провідного гравця газового ринку.
Реалізація таких планів не лише посилить позиції на ринку, а й конкуренцію Ер-Ріяда з Об’єднаними Арабськими Еміратами, яка останніми роками розгорілася через амбіції наслідного принца та прем’єр-міністра КСА Мухаммеда бін Салмана. Тим паче, що його розбіжності з колишнім наставником Мухаммедом бін Заїдом, президентом ОАЕ, тепер у всіх на виду – причиною цьому є геополітика та зміна розкладу сил на нафторинку.
Mind спостерігав, якими саме методами зміцнює свої позиції Мухаммед бін Салман, який опинився в колі уваги української спільноти, виступивши посередником у врегулюванні ситуації в Україні та звільненні військовополонених. І як протиріччя, що виникли між лідерами Саудівської Аравії та ОАЕ, позначаються на політичній ситуації в регіоні.
Що змінилося у відносинах двох лідерів арабського світу? Ще сім років тому наслідний принц Саудівської Аравії, 38-річний Мухаммед бін Салман і президент Об'єднаних Арабських Еміратів, 62-річний шейх Мухаммед бін Заїд Аль Нагайян були добрими друзями. MBS і МBZ, як їх зазвичай називають в англомовних медіа, разом бавилися соколиним полюванням у пустелі, ночували в одному наметі та навіть радилися в державних справах. Тепер усе змінилося. Як стверджує The Wall Street Journal із посиланням на оточення арабських правителів, їхні стосунки зіпсувалися через конкуренцію за владу в регіоні після відходу з нього американців.
Зараз МBS і МBZ не тільки не дружать – до жовтня цього року вони дев'ять місяців навіть не розмовляли один з одним. Суперництво між учорашніми близькими друзями зараз настільки посилилося, що в Ер-Ріяді та Абу-Дабі побоюються, щоб воно не призвело до відкритої ворожнечі.
Саудівські та еміратські чиновники в коментарях наполягають, що стосунки між двома арабськими правителями, як і раніше, міцні та дружні. Однак близьке до уряду Саудівської Аравії джерело стверджує, що це не так – і порівнює відносини між МBS і МBZ з відносинами між США і Великою Британією. За його словами, стосунки двох сусідніх монархій Перської затоки зовні теж стабільно дружні, але це не означає, що між Ер-Ріядом і Абу-Дабі не може виникати розбіжностей.
Хто чим невдоволений? Саудівський кронпринц велів організувати зустріч із місцевими журналістами наприкінці минулого року. Роздратований посиленням розбіжностей з Еміратами щодо ситуації в Ємені та ОПЕК, він звинуватив давніх союзників у тому, що «вони встромили нам ножа в спину», і повідомив, що відправив до Абу-Дабі список вимог. У разі їх невиконання МBS пригрозив покарати сусідів: «Вони ще побачать, що я можу зробити. Це буде гірше, ніж було з Катаром». Йдеться про бойкот Катару в 2017–2021 роках, організований тоді КСА та ОАЕ.
Звісно, офіційної відповіді з Абу-Дабі майбутній король Саудівської Аравії не отримав. Йому передали неофіційну відповідь МBZ, який вважає, що дії саудівського кронпринца загрожують добросусідським зв'язкам між двома арабськими країнами. Очільник ОАЕ також звинуватив МBS у надто близьких стосунках із росією і в тяжінні до ризикованих авантюр на кшталт встановлення дипломатичних відносин з Іраном без консультації з ОАЕ, що сталося у квітні цього року. Йдеться про контакти між Ер-Ріядом і Тегераном за посередництва Пекіна та про наміри сторін відновити роботу посольств.
Після того як КСА і ОАЕ зіткнулися через конфлікт в Ємені, нафтове питання ще більше зіпсувало їхні відносини. MBS не витримав «антиреклами», створеної йому еміратівцями у Вашингтоні. Мається на увазі кулуарна критика щодо скорочення видобутку, яке відбулося в жовтні 2022 року за підтримки москви в рамках угоди ОПЕК+.
«Емірати презентують себе найвідданішими союзниками США, а МBS – як розпещену дитину, що влаштовує безлад», – каже Бернард Хайкель, фахівець із проблем Затоки в Прінстонському університеті, якого цитує Le Monde.
«Вони дуже честолюбні люди і хочуть бути ключовими гравцями в регіоні. На певному рівні вони, звісно, продовжують співпрацювати, але зараз кожен хоче посісти звільнений п'єдестал. Нас, звісно, не влаштовує, що вони готові вчепитися один одному в горлянки», – прокоментував чутки про ворожнечу донедавна нерозлучних друзів один з американських високопосадовців.
Що відбувається на офіційному рівні? І Ер-Ріяд, і Абу-Дабі швидко заперечили будь-яку напруженість у відносинах. «Обидва лідери поважають один одного і працюють разом, маючи однакове бачення розвитку регіону. Вони не завжди на 100% на одній хвилі, але принаймні на 70%. Цього достатньо», – сказав Абдулхалек Абдулла, аналітик, близький до еміратської корони.
«Саудівська Аравія не збирається робити з Еміратами те, що вона зробила з Катаром. Ці дві країни пов'язані дуже сильним стратегічним альянсом і спільними ворогами, як-от: політичний іслам та Іран. Їхнє суперництво є структурним, а не ідеологічним, як у випадку з Катаром», – впевнений Бернард Хайкель. Він вважає, що з рогляду Ер-Ріяда, ОАЕ – це маленька країна з дещо надмірними геополітичними амбіціями, і їхня відмова визнати, що Саудівська Аравія грає в зовсім іншій лізі, починає створювати проблеми.
Чому взагалі виник цей конфлікт? Поштовхом до майже відкритого розриву стало різке скорочення інтересу США до Близького Сходу за президенства Джо Байдена, стверджує WSJ. Мухаммед бін Салман намагається зараз позиціонувати себе новим лідером Близького Сходу й поводиться дуже активно на міжнародній арені. Наприклад, саудівський кронпринц очолив зусилля арабського світу щодо нормалізації стосунків із сирійським президентом Башаром Асадом, який у травні цього року вперше після 10-річної перерви виступив на саміті Ліги арабських держав (ЛАД). Для MBZ особливо прикро було те, що лаври миротворця дісталися МBS саме в «сирійському» питанні. Річ у тім, що процес повернення Сирії до ЛАД розпочав кілька років тому Абу-Дабі, ще 2018 року знову відкривши посольство ОАЕ в Дамаску.
Судан – ще одне місце, де розходяться інтереси КСА та ОАЕ. Ер-Ріяд і Абу-Дабі виступають за припинення кровопролиття в цій африканській країні, але при цьому підтримують протиборчі сторони. Окремо в геополітичних розбіжностях між Ер-Ріядом і Абу-Дабі стоїть війна в Ємені, розпочата в березні 2015 року. МBS тоді так само, як в історії зі зниженням видобутку нафти, «вмовив» приєднатися до неї і МBZ. Починали цю війну КСА та ОАЕ, як і належить близьким союзникам, пліч-о-пліч, а закінчують зараз по різні боки барикад.
Серія дипломатичних успіхів МBS, схоже, викликала в МBZ роздратування і заздрість. Однак суперництво між ними набагато глибше й ширше та відбувається не тільки на політичному й дипломатичному фронтах. Найбагатші монархії Перської затоки конкурують за глобальні інвестиції і хочуть, щоб їхні столиці стали місцем роботи великих західних компаній та експатів.
«Ці дві країни з дедалі більшою підозрою стежать одна за одною з цілої низки геоекономічних питань», – пояснює розбіжності між КСА та ОАЕ в економіці Абішур Пракаш, засновник і голова консалтингової компанії Geopolitical Business.
Як це позначиться на політиці та економіці регіону? З 1 січня 2024 року набуває чинності заборона іноземним компаніям працювати в КСА, якщо їхні регіональні штаб-квартири розташовані за межами королівства. Під заборону потраплять кілька великих західних компаній зі штаб-квартирами в ОАЕ, які діють на території КСА.
«Ця заборона фундаментально змінює відносини між ОАЕ та КСА в економічній сфері. Компаніям доведеться визначатися, на чиєму вони боці. Якщо вони хочуть продовжити працювати в Саудівській Аравії або співпрацювати із саудівськими державними фірмами, то їм доведеться перенести регіональну штаб-квартиру в КСА», – вважає Абішур Пракаш. У зв'язку із цим він згадує, як 2009 року Абу-Дабі відкинув плани створення спільного центрального банку країн Перської затоки, тому що його штаб-квартиру планувалося розмістити в Ер-Ріяді.
На економічному фронті ОАЕ вирвалися вперед здебільшого завдяки Дубаю, куди ще в недавньому минулому в пошуках хорошої роботи і розваг їхали, зокрема, і молоді освічені саудівці, і який західний великий бізнес вважає воротами на Близький Схід. Дубай зараз явно випереджає в економічному відношенні Ер-Ріяд та інші саудівські міста. Однак МBS запустив кілька інвестиційних і будівельних мегапроєктів, а також грандіозний план реформ Vision-2030. Це, за його задумом, має різко підвищити привабливість королівства для іноземців.
Головна мета реформ саудівського кронпринца – диверсифікація економіки КСА й ослаблення залежності королівства від нафти. Причому Vision-2030 – це не тільки мегапроєкти на кшталт 9-мільйонного футуристичного мегаполіса NEOM. Це ще й безліч проєктів, спрямованих на розвиток індустрії розваг, туристичного бізнесу, які є однією з основ економіки ОАЕ.
«Неможливо мати два хаби в такій близькості у двох сусідніх країнах. Іноді їхній вплив та інтереси розходяться», – каже очільник Freedom Initiative Абдулла Алауд.
Які прояви конкуренції можливі надалі? Останнім часом суперництво все частіше виходить на поверхню. Зокрема, у березні 2023 року Ер-Ріяд повідомив про створення нової авіакомпанії Riyadh Air, яка має стати конкурентом еміратським авіалініям Emirates та Etihad Airways.
Змагаються КСА та ОАЕ, а, отже, МBS та МBZ також у футболі. Причому в англійському. 2021 року суверенний фонд КСА Public Investment Fund (PIF) купив за $400 млн футбольний клуб Newcastle United, який у сезоні 2023/24 вже двічі зустрічався з Manchester City який належить брату МBZ, шейху Мансуру бін Заїду Аль Нагайяну. Однак і в англійському футболі перевага поки що теж на боці ОАЕ, бо за класом Manchester City значно переважає Newcastle United.
З іншого боку, КСА витрачає сотні мільйонів доларів на купівлю футбольних зірок. Наприклад, Кріштіану Роналду, рекордсмен за кількістю ігор і забитих голів, зараз грає у футбольному чемпіонаті Саудівської Аравії за клуб Al Nassr.
Експерти вважають більш переконливим сценарієм спробу КСА наздогнати й обійти ОАЕ в економіці. На думку Абішура Пракаша, результат боротьби багато в чому залежатиме від того, чи зуміє саудівський кронпринц виконати план реформ Vision-2030.
У 2016 році на пресконференції, присвяченій оголошенню плану, Мухаммед бін Салман сміливо заявив, що Саудівська Аравія «зможе жити без нафти» вже 2020 року. Із заявленої MBS дати вже минуло три роки, але віз і нині там: нафтогазова держкомпанія Saudi Aramco заробила 2022 року $161 млрд, а королівство, як і раніше, залишається найбільшим експортером нафти на планеті.
«Наближається закінчення 2023 року, але Саудівська Аравія залежить від нафти сильніше, ніж раніше», – стверджує Абдулла Алауд.
І все ж таки MBS сповнений рішучості продовжувати реформи, а це означатиме нові розбіжності та суперництво з MBZ і ОАЕ.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].