Як не втратити та примножити: рекомендації від фінансових експертів на 2024 рік
Що робити, щоб під час кризи та нестабільності вберегти свої фінанси від інфляції та знайти нові джерела доходу

Думки провідних світових економістів щодо того, яким буде наступний рік для світової економіки, наразі розходяться. Аналітики одного з найбільших фінансових конгломератів Morgan Stanley вважають, що на нас чекає черговий виток кризи в результаті зростання геополітичних ризиків. На думку експертів Deutsche Bank фінансова система вже виробила стійкість до потрясінь, а отже можна сподіватися на м'яку посадку. Тим часом, в Goldman Sachs взагалі дивляться на ситуацію зі стриманим оптимізмом: їхні фахівці очікують, що зростання економіки в 2024 році перевершить прогнози, хоча і не буде приголомшливим.
В будь-якому разі, вже зараз варто подумати про те, як захистити власні фінанси від можливих економічних штормів в наступному році. Ось які рекомендації надають експерти міжнародної брокерської компанії Gerchik & Co:
1. Диверсифікуйте ризики
Цілком імовірно, що 2024 рік буде настільки ж нестабільним, як і цей рік, а може, на нас чекатимуть і нові сюрпризи у вигляді стрімкого зростання інфляції. Тому головним принципом має стати диверсифікація – грамотний розподіл ризиків та інвестицій. До прикладу, не варто вкладати всі заощадження в банківський депозит: краще розглянути різні варіанти інвестицій (валютний, фондовий ринок, нерухомість). Якщо ж ви вирішили вкластися саме у валюти, то принаймні розподіліть капітал між кількома з них: долари, євро, швейцарський франк, японська єна – варіантів вдосталь.
Віктор Макєєв, портфельний керуючий на NYSE, NASDAQ, Forex:
«Аби успішно інвестувати на нестабільному ринку, важливо враховувати кілька факторів:
По-перше, не слід намагатися неодмінно досягти надприбутковості.
По-друге, диверсифікувати кошти між високоризиковими, але водночас високоприбутковими активами (наприклад, акції) та менш ризиковими, захисними активами (до прикладу, золото). Ваш портфель має бути достатньо збалансованим.
І по-третє, портфель слід час від часу переглядати: позбуватися тих інструментів, які вичерпали свій потенціал, та додавати нові, перспективніші. Управлінню капіталом необхідно вчитися, і коли великі компанії, такі як Gerchik & Co, надають можливість зробити це безкоштовно, цим без сумніву варто скористатися».
2. Не панікуйте, а отримуйте знання
Як показує практика, більшість людей у періоди економічної нестабільності втрачають гроші через те, що піддаються паніці та діють ірраціонально. Лише погляньте на великих інвесторів, бізнесменів, трейдерів: на кожній кризі вони не лише не втрачають, а й заробляють, адже знають, як влаштовані ринки, що рухає цінами і куди перетікає капітал. Раніше такі знання були доступні не всім, однак сьогодні фінансову грамотність можна опанувати досить легко і навіть без додаткових вкладень. Коли ви розумітимете, чому долар зростає, а євро падає, ви не будете в паніці міняти одну валюту на іншу, а чекатимете на слушний момент, аби здійснити купівлю-продаж з максимальною вигодою.
Сергій Заботкін, трейдер фондового та криптовалютного ринків, розробник програмного забезпечення для трейдингу:
«Фінансовий ринок стає дедалі нестабільнішим, і треба вміти адаптуватися до всього: і до пандемій, і до військових конфліктів. Слід мати план дій на різні випадки, включаючи форс-мажорні. У трейдингу такий план називається «торговельний алгоритм». В ньому прописано, що і як робити у різних ситуаціях: коли купувати той чи інший актив, коли продавати, як мінімізувати збитки та нарощувати прибуток.
Алгоритм має бути індивідуальним, таким, що відповідає вашим потребам, цілям та розміру капіталу. Gerchik & Co пропонує сервіс, який допоможе вам самостійно створити алгоритм менш ніж за годину».
3. Зверніть увагу на акції
Світовий ринок цінних паперів зросте майже на 10% наступного року – такої думки дотримуються аналітики HSBC Holdings Pls. Вони зауважили, що раніше після циклу підвищення ставок Федрезервом США фондовий ринок зростав приблизно 6 місяців. Цьогоріч Федрезерв уже кілька разів підвищував відсоткову ставку і не планує робити це надалі. Отже, очікується, що ринок акцій буде «бичачим»: світовий фондовий індекс FTSE All-World Index, за прогнозами, завершить 2024 рік із зростанням понад 9%.
Отже, якщо знайти перспективні акції, наступного року можна отримати від них прибуток, який значно перевищує прибутковість банківських вкладів (за статистикою за 2023 рік, відсоток річних за валютними вкладами в середньому становив 3%). Якщо ви є початківцем без досвіду, експерти Gerchik & Co радять заробляти не на самих акціях, а на похідному інструменті CFD – контрактах на різницю цін. Вартість таких контрактів набагато нижча, ніж ціна акцій топових компаній, що робить інвестування доступним для будь-якого гаманця.
4. Пробуйте щось нове
Гроші люблять тишу, але не бездіяльність. Під лежачий камінь, як відомо, і вода не біжить, тож не бійтеся пробувати себе у нових сферах діяльності, шукайте нові способи заробітку. Памʼятайте, що в кризу можливостей не менше: просто не кожен готовий їх побачити.
До прикладу, 10 січня 2024 року в Gerchik & Co стартує онлайн-турнір для трейдерів на демо-рахунках. Це чудова можливість спробувати власні сили у трейдингу без стартових вкладень, потренуватися у торгівлі валютами, CFD на акції, сировинними та криптовалютними активами – і виграти один із 40 грошових призів. Головний приз – $5000 за перше місце. Реєстрація на турнір безкоштовна та відкрита вже зараз.
Відразу після реєстрації ви отримаєте доступ до закритого чат-боту з навчанням, стратегіями, сервісом, що дозволяє створити алгоритм, та порадами з ризик-менеджменту від трейдера з Уолл-стріт. Це допоможе підготуватися до турніру та безкоштовно прокачати фінансову грамотність.
Реєстрацію на турнір ви знайдете тут