Парламент «декриміналізував» медичний канабіс. Як тепер працюватиме ця індустрія і які гроші на кону
Як отримати «особливі» ліки та кого може зацікавити нова ринкова ніша
Верховна Рада легалізувала в Україні медичний канабіс. За прийняття законопроєкту №7457 у другому читанні та в цілому проголосували 248 народних депутатів. Документ вводить оборот канабісу в медицині, розширює доступ до ліків на його основі, а також регулює виробництво. Поширення рекреаційної марихуани, як і раніше, заборонено.
Документ був ухвалений із благородною метою полегшити стану пацієнтів, а також військових у період постфронтової реабілітації. За оцінками МОЗ, через війну психологічної підтримки потребуватимуть майже 15 млн осіб, з них 3–4 млн буде потрібне медикаментозне лікування. Однак, крім цих цілей, законопроєкт також дає старт новій, потенційно величезній індустрії.
Mind розбирався, якими будуть її основні параметри.
Як можна буде отримати доступ до медичного канабісу? Рецепт на препарат, що містить медканабіс, має виписати лікар. Рецепт випускається лише в електронній формі, як це відбувається з іншими наркотичними та психотропними препаратами з листопада 2022 року. Мета – чітко відстежувати, який спеціаліст якому пацієнту яке дозування і при якому стані призначає.
Важливий нюанс: закон трактує канабіс не як кінцеві ліки, а як «активний фармацевтичний інгредієнт» (тетрагідроканабінол). Це було зроблено, щоб уникнути бюрократичної тяганини з дослідженнями та реєстрацією формально нових препаратів.
Тому лікар виписує препарат із певним відсотковим вмістом цього інгредієнта. Високим відсотком вмісту тетрагідроканабінолу вважається від 20%. Потім пацієнт прямує до аптеки, яка має ліцензію на продаж наркотичних речовин і ліцензію на їх виробництво в аптечних умовах – нині таких приблизно дві сотні. Аптека, згідно з пред'явленим рецептом, готуватиме ліки (робить мікс) із певним вмістом канабісу.
Препарат продаватиметься переважно у формі шишок та олій.
Зберігати та перевозити препарати медичного канабісу можна лише в обсягах, зафіксованих у рецепті.
Важливий нюанс: оскільки сліди канабісу довго – до кількох тижнів – зберігаються в сечі, необхідно внести зміни до ПДР, щоб при їх виявленні пацієнта не настигла відповідальність за керування автівкою під дією заборонених речовин.
У яких випадках виписуватимуть ліки на основі канабісу? Міністерство охорони здоров’я ще працює над затвердженням переліку хвороб і станів, за яких лікарі можуть призначати пацієнтам препарати на основі медичного канабісу. У МОЗ наголошують, що йтиметься в першу чергу про лікування чи зменшення хронічного болю, контролю нудоти й налагодження сну для людей з онкозахворюваннями.
А також – для паліативних хворих, пацієнтів із травмами війни, епілепсією, розсіяним склерозом, артритом, ревматизмом, хворобами Альцгеймера і Паркінсона, діабетичною нейропатією, ВІЛ тощо. По суті йдеться про поліпшення якості життя таких хворих.
Як виглядатиме виробництво канабісу з медичною метою? Насамперед воно можливе лише на закритому ґрунті – у теплицях чи приміщеннях. Проте клімат також має значення. В Україні найбільш відповідним регіоном для вирощування конопель є південні області, значна частина яких тимчасово окупована.
Щоб розпочати легальне виробництво сировини, компанія має отримати:
- ліцензію Держлікслужби;
- дозвіл МВС на розміщення провадження за конкретною адресою;
- міжнародний сертифікат GMP.
Виробники мусять надавати 100%-й доступ поліції, а також вести постійне відеоспостереження.
Кущі маркуються штрих-кодом, що гарантує простежуваність виробництва сировини. Впроваджуються окремі регуляторні механізми для технічних, лікарських і психоактивних сортів конопель з урахуванням вмісту ТГК у верхівковій частині рослини.
Перевезення врожаю здійснюється у супроводі та під контролем поліції. Контроль обороту медичного канабісу залишається за МВС.
Станом на літо 2022 року в Україні працювало приблизно 30 компаній, які вирощують промислові коноплі на площі майже 4000 га – ці «аграрії» відійдуть під Мінагрополітики.
Які ще наслідки конопляного легалайзу? Можуть вийти з «тіні» нинішні нелегальні виробники. Отримавши ліцензію, гровер матиме змогу працювати у правовому полі. Але чи станеться це, залежить від того, чи будуть витрати на ліцензування порівняні з нинішніми витратами на «кришування».
Як наслідок легалізації – ціни на канабіс для рекреаційних цілей можуть зрости.
Чи можливі зловживання? Так. Найочевидніше – ринок рецептів для симулянтів, які отримуватимуть доступ до марихуани під приводом якоїсь хвороби.
Але основний ризик – через корупційну складову в Україні з'явиться формально легальний ринок рекреаційної марихуани під виглядом медичної, а також реальні обсяги виробленого не відповідатимуть офіційним.
Чи є відмінність медичного та рекреаційного канабісу? Ні.
Чи є звикання до канабісу? Поширена думка, що трава не викликає залежності. Вона слушна лише в частині фізіологічного звикання, проте психологічна залежність може настати. Так трапляється у 10% споживачів.
Скільки коштує канабіс? Ціна на європейському ринку – 11–12 євро за грам. Український продукт може бути щонайменше вдвічі дешевшим.
Який поріг входу на ринок? Бізнес капіталомісткий. Стартові інвестиції розпочинаються від $10 млн. Також він потребує великих виробничих площ: для вирощування 10 тонн канабісу потрібно приміщення від 10 000 кв. м.
Перший повноцінний урожай можна зняти не раніше, ніж за 3–4 роки.
Є припущення, що до цієї ніші можуть увійти міжнародні компанії, які вирощуватимуть сировину насамперед для зовнішнього ринку.
Скільки країн легалізували канабіс? Близько півсотні. У США він легалізований лише на рівні деяких штатів.
Через відсутність уніфікованої політики з цього питання Mastercard Inc., оператор однієї з найбільших у світі платіжних систем, зажадала від фінустанов США заблокувати можливість придбання канабісу за допомогою дебетових карток компанії, щоб не наражатися на звинувачення у пособництві продажу марихуани на федеральному рівні.
Якими є перспективи індустрії в Україні? Якщо вона залишиться в легальному полі, а не стане лише прикриттям для розвитку сірого ринку, то величезні.
Наприклад, у США ринок канабіноїдів є одним із тих, що зростають найшвидше: до 2030 року продажі можуть досягти $100 млрд. Явище отримало назву «зелена лихоманка», за аналогією із золотою.
Коли ліки з канабісом стануть доступні українцям? Закон про «легалайз» запрацює орієнтовно у другому півріччі 2024 року, тобто через півроку після опублікування. За цей час уряд має створити чи впорядкувати відповідні підзаконні акти.
МОЗ, зокрема, розробить електронні протоколи лікування із зазначенням хвороб і станів, які лікують препаратами на основі медичного канабісу. Протоколи розроблятимуть не під конкретні ліки, а під захворювання, і в них, наприклад, буде прописано, що серед знеболювальних чи протиблювотних може використовуватися препарат на основі канабісу (як діючої речовини).
Нацполіція та МВС своєю чергою мають внести зміни до урядової постанови, щоб дозволити вирощування конопель і виготовлення медпрепаратів, а Мінагрополітики – розробити реєстр виробників.
Як вітчизняна фарма зможе освоїти новий ринок? Щойно урядовці завершать підготовку та впорядкування всіх документів, ліки на основі канабісу та сировину для виготовлення препаратів зможуть ввозити в Україну.
Лікзасоби на основі конопель виготовлятимуть лише з медичних конопель українського виробництва або з імпортованої рослинної субстанції канабісу. На першому етапі впровадження закону компанії, найімовірніше, використовуватимуть ввезену сировину, для імпорту якої треба буде одержати ліцензію. Щоб виготовляти з імпортованої субстанції препарати, її потрібно буде зареєструвати в Державному реєстрі лікарських засобів.
У МОЗ сподіваються, що вітчизняні фармацевтичні підприємства зі своїми потужностями долучаться до процесу і розпочнуть виробництво ліків на основі медичного канабісу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].