Книжка тижня: «Російсько-українська війна: повернення історії» Сергія Плохія

Книжка тижня: «Російсько-українська війна: повернення історії» Сергія Плохія

Події останніх двох років, подані в історичній і порівняльній перспективі

Книжка тижня: «Російсько-українська війна: повернення історії» Сергія Плохія

«Історія повернулася як месник, демонструючи найгірші риси й відкриваючи найстрашніші, повні сцен насильства та руйнування сторінки минулого», – зазначає у передмові до своєї книжки Сергій Плохій, український історик, професор, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету.

Пишучи про повномасштабну російсько-українську війну, автор прагне подати цілісну картину передумов і причин її виникнення, передбачаючи наслідки подій, e центрі яких опинилася наша країна, для всього світу. У Сергія Плохія вийшла ґрунтовна розповідь про минуле й сьогодення, що має стати пересторогою для майбутнього.

Докладніше – в огляді Mind


Бекграунд. Науковець і публіцист Сергій Плохій не потребує докладного представлення. Авторитетний історик регулярно постачає англомовному світу науково-популярні книжки про минувщину України чи крах Радянського Союзу.

«Російсько-українська війна: повернення історії» теж спершу вийшла англійською і була адресована іноземному читачу як динамічна розповідь про становлення незалежності України, якій десятиріччями заважала велика тінь північного сусіда. Переклад книжки українською з'явився у грудні 2023-го.

Видавництво: Клуб Сімейного Дозвілля

Сюжет. «Коріння теперішньої війни варто шукати в загибелі Російської імперії у XIX та XX століттях, коли зародилися ключові ідеї, що розпалили поточний конфлікт», – пише Сергій Плохій. Якщо для Росії нинішні події в Україні – «старомодна імперська війна, яку ведуть російські еліти, що вважають себе за спадкоємців великодержавних експансіоністських традицій», то для нашої держави – це боротьба за незалежність, спроба країни, «повсталої на руїнах Радянського Союзу, захистити право на існування».

Власне, з 25 грудня 1991 року, коли Михайло Горбачов залишив пост президента СРСР, Сергій Плохій і розпочинає свою книжку. Автор робить акцент на внеску українського референдуму про Незалежність у крах імперії, цитуючи іншого видатного історика Збігнєва Бжезінського, який вважав, що «без України Росія перестає бути імперією».

Далі Сергій Плохій звертається до нашумілої публікації Володимира Путіна, що вийшла 2022 року, напередодні повномасштабного вторгнення, у якій той подавав Україну як державу, створену більшовиками.

Апелюючи, науковець розповідає про минувщину самої Московії, про її прагнення прив'язати своє походження до Київської Русі, що не є історично правильним.

У цьому ж контексті Плохій пише про Центральну Раду та експансію більшовиків. Звісно, не обійдеться без історичного екскурсу в десятиріччя побудови комунізму. Автор згадує Хрущова та передання Україні Криму, Брєжнєва і придушення українського культурного відродження, Горбачова й боротьбу з «дніпропетровською мафією» і аж потім створення СНД як тимчасового компромісу, символу оманливого миру.  

Сергій Плохій подає детальний маршрут, за яким Росія після зникнення СРСР ішла до автократії. На думку історика, відправним пунктом цього процесу став 1993 рік, коли Борис Єльцин, порушуючи конституцію, розпустив найголовніші законодавчі органи країни. Маючи владу, повністю зосереджену в центрі, росіяни були позбавлені політичної конкуренції, яка натомість активно розвивалася в Україні, зважаючи на наш «відчутний регіоналізм». Крок за кроком Сергій Плохій вимальовує принципові відмінності не лише двох держав, а й двох націй, щоб читачу було зрозуміло – ми надто різні, аж настільки, що це може зробити заздрість і ненависть до українців центром російської ідеології.

Втім не слід думати, що історик писатиме лише про контекст складних взаємин Росії та України. Від Плохія дістанеться всім. Зокрема, міжнародним партнерам, а особливо США, під чиїм суворим контролем наша держава відмовилася від ядерної зброї.

Як щодо НАТО? Буде і про нього. Особливо за часів Біла Клінтона, який не знав, як бути з Росією та новоствореними державами, що прагнули захисту від неї.

Переходячи до 2000-х, автор згадує Помаранчеву революцію, війну в Грузії, розв'язану Росією, Бухарестський саміт (на якому Україна засвідчила свої наміри щодо вступу до НАТО й отримала відмову – постріл навіть не в спину), а також Революцію гідності та анексію Криму.

Сергій Плохій пише про «злет і падіння Новоросії», Мінські угоди, нову Україну, яка могла б відбутися, якби не 24 лютого 2022-го… Історик нагадує, як США напередодні вторгнення, попереджаючи світ про загрозу нової війни, водночас запевняли агресора, що військової відповіді з їхнього боку не буде. Далі автор докладно розглядає ключові етапи першого року російсько-української війни. 

Врешті, Плохій робить висновок, що «Європа та світ вичерпали дивіденди миру, отримані внаслідок падіння Берлінського муру 1989-го, і вступають у нову, ще не визначену еру». Якою вона буде? Можливо, знову поділеною на два світи, як за часів холодної війни. А можливо, такою, що святкуватиме перемогу демократій над тоталітарними режимами. Ще зарано давати однозначну відповідь, але ще не пізно чинити спротив, щоб найгірші сценарії не втілилися у реальність, залишившись на сторінках історичних досліджень. 

Вам сподобається, якщо: ви вважаєте, що у знанні історії – сила; прагнете скласти цілісну картину передумов і причин російсько-української війни, бо нічого не виникає спонтанно і має свої наслідки; цікавитеся тим, як про повномасштабне вторгнення пишуть для іноземної аудиторії.

Вам не сподобається, якщо: муляє фраза «війна Путіна»; переконані, що навіть авторитетний історик не має піддаватися загальному захвату від нового іміджу Володимира Зеленського, не дозволяючи собі критикувати Президента України, навіть коли є, за що.

Головна причина прочитати: «Російсько-українська війна: повернення історії» Сергія Плохія – дійсно масштабна робота. Попри лаконічний виклад, книжка подає повну картину геополітичних зрушень, що сталися після розпаду СРСР, а також перебудови світу, який так нічому й не навчився після Другої світової війни.

Значення подій важко оцінити, коли перебуваєш в їх епіцентрі. Тому для українського читача книжка Сергія Плохія стане можливістю подивитися на свою державу збоку, щоб зрозуміти: наша боротьба триває дуже багато років і не факт, що нинішній етап стане в ній завершальним...

У тому ж дусі:

Мирослав Лаюк, Данило Павлов «Бахмут» 

Книжка тижня: «Російсько-українська війна: повернення історії» Сергія Плохія

Ні, ця книжка не схожа на виважене історичне дослідження Сергія Плохія. «Бахмут» – це репортаж із місць, просякнутих кров'ю і потом, переданий словами тих, хто захищає, лікує, тримає позиції, мріє колись повернутися додому... Без таких книжок війна набуває загальних рис, стає подією – однією з низки інших.

Але для українців вона не така, бо надто близька й болюча. Письменник Мирослав Лаюк і фотограф Данило Павлов узимку та навесні 2023 року перебували в Бахмуті й фіксували те, що відбувалося в місті, що перетворилося на руїни...

Жива, щира, без купюр – книжка промовляє голосами військових, озивається криком птахів, відлунює жартами цивільних. «Бахмут» – це правдиве й емоційне чтиво про людей, війну, тугу, віру, страх і ще багато іншого, з чого складається немирне життя. 


Олександр Зінченко «Як українці зруйнували імперію зла» 

Книжка тижня: «Російсько-українська війна: повернення історії» Сергія Плохія

Книжка з промовистою назвою є масштабною і супердетальною у зображенні як розпаду СРСР, так і становлення Незалежності України.

Олександр Зінченко – історик, публіцист, співзасновник медіапроєкту «Історична правда» – намагається відтворити ті буремні події, беручи за основу секретні архівні документи ЦРУ та КГБ, послуговуючись газетними вирізками, касетними записами з інтерв’ю, відеохронікою та спогадами учасників і свідків подій, що змінили світ.

З книжки можна дізнатися, що ЦРУ мали кілька прогнозів щодо розпаду СРСР. Цікаво, що 1991 року Леоніду Кравчуку про деякі з них було відомо. Але прогнози – це не плани, у наявності яких російські спецслужби маніакально підозрювали США. Олександр Зінченко у своїй книжці спершу ставить багато запитань, щоб потім її змістом давати відповіді. Вони ж своєю чергою оприявнюють внутрішні процеси, що стали причиною «руйнування імперії зла», наголошуючи на особливій у цьому ролі українців. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло