Книжка тижня: «Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка

Книжка тижня: «Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка

Чи було можливо передбачити колапс СРСР? Хто зруйнував Союз: Кравчук, Єльцин, Шушкевич, Горбачов? Чи все-таки «зловредні американці»? Чи головним було питання не «хто», а «чому»?

Книжка тижня: «Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка

З фактів, розкиданих серед колись таємних файлів КГБ та ЦРУ, старих інтерв’ю, спогадів і газетних вирізок, автору треба було зібрати пазл: чому, як і хто спричинив колапс СРСР? Кожен фрагмент цієї мозаїки потрібно було знайти, а також зрозуміти його правильне місце в цій картині епічного масштабу. Бо кожен факт і документ могли звучати дуже по-різному поряд з іншими.

Докладніше – в огляді Mind.


Бекграунд. Олександр Зінченко – український історик, публіцист, автор програм «Суспільного Мовлення», співзасновник найпопулярнішого ресурсу про українську історію «Історична правда». Автор «Години папуги» – першої книжки, що висвітлює українські сторінки Катинського злочину, та сценарію документального серіалу «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла», який здобув премію Івана Франка в галузі інформаційної діяльності «За найкращий твір у телевізійній сфері» й був номінований на Національну премію України імені Тараса Шевченка.

«Переді мною лежали стоси розсекречених документів ЦРУ та КГБ, спогади і щоденники учасників подій, газетні вирізки, касети з інтерв’ю та відеохронікою. Суспільне мовлення готувало великий документальний цикл про колапс СРСР. Це був унікальний момент: усі, хто за минулі 30 років хотіли висловитися, висловилися. Можна було порівняти свідчення кожного з ключових учасників подій, звірити їхні слова з документами, які раніше не були доступні загалу. Одне свідчення доповнювало інше, а секретні документи КГБ доповнювали супертаємні рапорти ЦРУ. Зіставлення розсекречених файлів викликало багато запитань. Чи раптом КГБ не перехопив деякі з документів ЦРУ? Або навпаки: може, ЦРУ навмисно їх злило своїм радянським колегам?

Один із таких документів, який лежав переді мною, з’явився 27 липня 1991 року. Він був загрифований: «Секретно. Особисто». Це – доповідна КГБ голові Верховної Ради УРСР Леонідові Кравчуку: «…при цьому іноземці спираються на розроблений у США прогноз, згідно з яким допускається можливість розпаду СРСР. Припускають, що спочатку відділяться Литва, Латвія, Естонія, Грузія, потім – Вірменія і Молдова, а згодом – і Україна.

Включення в цей перелік України основано на тому, що нібито дедалі більше мешканців республіки приходять до ідеї її незалежності, а Верховна Рада УРСР послідовно ухвалює закони, що закладають правову основу повністю суверенної держави».

Я читав цю доповідну і не міг побороти відчуття, що десь уже це бачив: ніби автор документа КГБ заглядав через плече своєму американському колезі, який рівно за місяць до того писав рапорт «Наслідки альтернатив майбутнього СРСР».

Натомість кремлівські «твердокам’яні ортодокси» вірили, що США мають план розвалу СРСР», – пише Олександр Зінченко.

Видавництво: Vivat

Сюжет. Наприкінці липня 1991 року в доповідній КГБ Голові Верховної Ради УРСР Леонідові Кравчуку повідомляли про сценарій можливого розпаду СРСР, який спрогнозували у США. Голова КГБ СРСР Володимир Крючков стверджуватиме, що ще кількома роками раніше комуністичні спецслужби відчували наближення колапсу. Що відбувалося за лаштунками Серпневого путчу, який зробив розпад СРСР швидким і незворотним? Як сталося, що з чотирьох сценаріїв розвитку подій, описаних у прогнозі ЦРУ, українці обрали найрадикальніший – «Розпад»? У цій книжці автор поденно відтворює події 1991 року. Наводить ще донедавна секретні архівні документи ЦРУ та КГБ. Уперше зіставляє спогади учасників і свідків здобуття Україною незалежності: політиків, істориків, письменників. І відповідає на запитання, хто насправді зруйнував імперію зла.

Вам сподобається, якщо: ви хочете почати заглиблюватися у новітню історію нашої держави.

Вам не сподобається, якщо: вам не надто цікаво занурюватися в суперечливі твердження учасників подій, хаос думок, безлад припущень і фактів про те, як в історичному смітті тонула велична картина занепаду імперії зла.

Головна причина прочитати: книжка містить у собі багато цінної інформації, викладеної систематично та доступно – тож навіть читач, далекий від розуміння перипетій здобуття Україною Незалежності, опісля зможе створити для себе цілісну картину тих подій: що сталося насправді? Які факти випали з фокусу суспільної уваги? Що ми пропустили? Чому колосальна імперія, яка проіснувала майже три чверті століття, раптом захиталася та впала?

«Вочевидь, це була трохи гра: максимально лаконічно відповісти на дуже складне запитання. Крах СРСР – грандіозний тектонічний зсув, зумовлений багатьма дуже різними чинниками. І коли я півжартом звужував запитання до іронічного «Хто розвалив СРСР?», це була спроба з іронією поглянути на різні міфи, кліше та стереотипи, у яких Радянський Союз розвалили американці, Горбачов чи «п’яна біловезька трійця».

Останні десятиліття свого існування СРСР перебував у стані стагнації. Економічна система була жахливо неефективною. У ній мотивація до праці економічними стимулами практично не діяла. А тому і промислове виробництво, і сільське господарство чимдалі відвертіше демонструвало свою системну неспроможність.

Хитку рівновагу підтримували нафтодолари, які наповнювали бюджет Радянського Союзу. Але історія – дуже іронічна тітка. Хто б міг подумати, що одним із каталізаторів колапсу СРСР стануть кліматичні зміни?! Аномально тепла зима та незговірливість Саудівської Аравії обвалили ціни на нафту. Коли ж вони впали, проблеми в Союзі вийшли на яв.

До цього додався невдалий економічний експеримент з антиалкогольною кампанією та вибух на Чорнобильській АЕС. Разом із шаленими військовими витратами згадані чинники висмоктували величезні кошти і стимулювали валютну, бюджетну та споживчу кризи. І вже 1989 року стало зрозуміло: «Так жити не можна!»

Імперії розпадаються, коли за них стає соромно. Імперська ідея працює лише доти, доки дає відчуття співпричетності до чогось великого та величного. Це питання ідентичності, тожсамості. Адже ідентичність – це відповідь на запитання: «Ким ми є і ким ми не є?»

Гласність дала зрозуміти, що Голодомор, Катинь, Великий терор подають в одному флаконі з «першою людиною в космосі» та красивим балетом. Чорнобиль дав усвідомити, що ядерний апокаліпсис трохи ближче, ніж у фантастичних книжках і фільмах. Черги по хліб та молоко спричинили відчуття безкінечного сорому за співпричетність до неефективності на тлі уявної стабільності.

Суперечностей різного ґатунку, конфліктів усередині суспільства, помилок системи і в ідеології, і в економіці накопичилося стільки, що ця система не витримала і колапсувала», – підсумовує Олександр Зінченко.

У тому ж дусі:

Вітольд Шабловський «Кухня терору, або Як збудувати імперію ножем, ополоником і виделкою» 

Книжка тижня: «Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка

Для написання цієї книжки відомому польському репортерові Вітольду Шабловському довелося свого часу об’їздити кілька колишніх радянських республік. Він спілкувався з особливими кухарями – Вік­тором Бєляєвим, який контролював кремлівську кухню, із тими кухарями, які працювали в часі воєн, що розв’язала росія, з кухарками Чорнобиля, а також тими, які пережили й запам’ятали на все життя часи сталінського Голодомору в Україні. Та власне через кухонні двері можна так добре показати не лише людські історії, смакові звички чи вподобання кухарів і тих, кому вони готували, а й маніпулятивні механізми влади – жорстокої та безжальної, зосередженої в руках божевільних вождів, генсеків та інших радянських партійних діячів.

Не розумієте, як їжа може служити пропаганді? У країнах, що називалися Радянський Союз, її подавали в кожній смаженій котлеті й кожній радянській їдальні від Калінінграда до Північного полюса, від Молдови до Владивостока. Політика, на жаль, була присутня і в тому, що їв перший секретар, і в тому, що споживав чи не мав що їсти пересічний громадянин великої тоталітарної утопічної держави.


Андрій Галушка, Єгор Брайлян «Змова диктаторів. Поділ Європи між Гітлером і Сталіним. 1939–1941» 

Книжка тижня: «Як українці зруйнували імперію зла» Олександра Зінченка

Версальський мир, підписанням якого завершилася Перша світова війна, ще 1919 року Фердинанд Фош назвав «перемир'ям на двадцять років». Бо саме такою короткочасною виявилася пам'ять світової громади. За двадцять років Європа опинилась у вирі нового протистояння. Гітлер і Сталін розпочали кривавий поділ чужих територій. Західні демократії були загнані в глухий кут, і за рік континент було поділено між двома диктатурами – нацистською і більшовицькою. А рік по тому два диктатори зійшлись у смертельному двобої. Європа опинилася затиснутою між молотом та ковадлом…

На сторінках видання містяться аналіз подій, процесів і персоналій, що призвели до трагедії Другої світової війни; інформація про її хід протягом перших двох років до моменту, коли європейський конфлікт переріс у світове протистояння; факти та свідчення про зламні й знакові події Другої світової. Агресія СРСР проти сусідніх країн вписана в загальний контекст війни і світової політики. Крім того, показано передумови та причини, які спонукали Гітлера розпочати війну проти нещодавнього союзника. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло