П’ять ключових книжок, щоб розібратися в хитрощах інвестування

П’ять ключових книжок, щоб розібратися в хитрощах інвестування

Успішні інвестори багато читають, стежать за ринком і вміють стримувати бажання

П’ять ключових книжок, щоб розібратися в хитрощах інвестування
Фото: depositphotos.com

Більшість людей шукають способів розбагатіти з легкістю – бажання одного штибу із швидким схудненням і вмінням грати на музичних інструментах. Попри наявність таких прагнень, помилкою буде вважати, що новачки здатні швидко досягти успіху там, де не завжди вдається професіоналам, озброєним глибинними дослідженнями та складними технологіями. Звісно, не можна відкидати вдачу та випадково обрану «чарівну пігулку», проте загальна статистика свідчить не на користь таких сподівань. Найбільше шансів в інвесторів, які знають, коли варто бути ощадливими, а коли – час вкладати. При цьому інвестують вони в активи, що дорожчають відповідно до довгострокового економічного розвитку та активності корпоративного сектору. Але навіть найкращі з найкращих не застраховані від втрат. Про вміння інвестувати як сплав таланту та знань – у книжках із добірки Mind.

«Розумний інвестор». Бенджамін Грехем (оновлене видання з коментарями Джейсона Цвейга)

Фундаментальна праця для серйозних інвесторів від ментора самого Воррена Баффета. Грехем був класичним «вартісним інвестором», який вважав, що на ринку треба купувати в песимістів і продавати оптимістам. Він мав змогу відточити свої навички після краху Волл-стріт 1929 року, коли вартість акцій була дуже низькою. Через це його приклади та практика потребують коригування в наш час, коли біржі перебувають на рекордних висотах. Проте принципи незмінні. Багато чого залежить від ціни, яку було сплачено за акції, тож вартує уникати хайпових галузей.

На думку Грехема, «об’єктивні передумови для розвитку бізнесу не завжди мають відображення у прибутках інвесторів». Натомість «досить низька ціна може перетворити цінні папери середньої вартості на привабливий актив».

«Зіткнення культур. Інвестори проти спекулянтів». Джон Богл

Як і попередній автор, Джон Богл зосереджується на поясненні різниці між інвестуванням та спекуляціями. Проте його ідея полягає в тому, що інвестор має зосереджуватися не на акціях однієї компанії, а дивитися ширше. Підтверджуючи це, він заробив статки, заснувавши пайовий фонд, який стежив за коливаннями індексів («кошиків») акцій – на кшталт S&P 500 та інших. Також він заснував групу Vanguard – акціонерне товариство, яке створює доступні для вкладень індексні фонди та є одним з найбільших інституціональних інвесторів світу.

Пан Богл став автором багатьох книжок, проте ця, що вийшла друком 2012 року, стала підсумком його життя та кар’єри. Як писав Джон Богл, «інвестори мають не лише розуміти магію зростання прибутків, але й тиранію витрат».

«Брехня за гроші». Ден Девіс

Пересічний інвестор може потрапити в одну з двох пасток – занадто часто торгувати та сплачувати занадто великі комісії. Книжка в жанрі документального детективу, що вийшла друком у 2018 році, розповідає про найбільш розповсюджені схеми обману. Спільним для них всіх є те, що інвестори не обтяжують себе перевіркою деталей, якщо винагорода виглядає грандіозною. У свою чергу регулятор може проспати появу нової схеми, або вона може з’явитися на неврегульованому ринку, як показали приклади крипторинку.

«Золоте правило – уважно стежити за надзвичайно різким зростанням, адже «не все те золото, що блищить», – стверджує Девіс.

«Тріумф оптимістів: 101 рік світового інвестування». Елрой Дімсон, Пол Марш, Майк Стентон

Однією з визначних подій життя світового інвестиційного року є щорічна публікація огляду фінансових ринків від трьох академіків Лондонської школи бізнесу. Зазвичай її підтримує банківська група Credit Suisse (як показує досвід, їй варто було дослухатися до порад із дослідження, що вона сама і спонсорує). Тож ця трійця збирає з усього світу дані, оцінюючи прибуток, який отримують вкладники в акції, облігації та казначейські зобов’язання. Вони зібрали всю аналітику за ХХ століття у книжці, яку видали у 2022 році, чим пояснили розвиток «культу капіталу» – в основному, через те, що акції стабільно випереджали за прибутковістю всі інші типи активів.

Проте є у дослідження і важливе коригування. Надзвичайний успіх США спотворює очікування інвесторів. В інших країнах інвестори, намагаючись слідувати в фарватері американської економіки, втрачали заощадження через гіперінфляцію чи урядові революції. І той факт, що оптимісти були праві у ХХ столітті, зовсім не означає, що на них чекає схожий успіх і столітті ХХІ.

«Інвестування попри низькі очікування». Антті Ільманен

Остання книга у переліку була написана академіком, який став інвестором, тому більше зацікавить професіоналів в інвестуванні. Тим не менш, і початківці зможуть знайти для себе багато цікавого в ґрунтовному доробку, який виріс із попередньої книжки автора, «Очікувані прибутки».

У книзі міститься дуже багато зрозумілих і системних пояснень біржових термінів та інвестиційних стратегій – від «моментального інвестування» (придбання активів, які дорожчають) до «приватного капіталу».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло