Реакція на вбивство Навального: до чого закликає Захід і на кого «переводить стрілки» росія
І навіщо у рф раптом згадали «справу Скрипаля»

У п'ятницю, 16 лютого 2024 року, головний російський опозиціонер Олексій Навальний помер у виправній колонії №3 в Ямало-Ненецькому автономному окрузі. За офіційною інформацією, після прогулянки він раптово занедужав і знепритомнів. Медики не змогли його реанімувати та констатували смерть.
Три роки тому, 17 січня 2021 року, Олексій Навальний повернувся до рф із Німеччини, сподіваючись продовжити кар'єру опозиційного політика. Однак на батьківщині йому були уготовані тортури за гратами й загибель.
Раптова смерть 47-річного Олексія Навального викликала величезний міжнародний резонанс. росія та Захід назвали те, що сталося, «політичним вбивством» і почали завзято звинувачувати одне одного. Mind пропонує дізнатися позиції обох сторін і ставлення до цього української влади.
Реакція Заходу: вбивство Навального – це демонстрація жорстокості
Багато лідерів країн Заходу висловили думку, що путінський режим убив найвідомішого опозиційного лідера, щоб налякати інших критиків кремля. Російське суспільство побачило, що противника влади не рятує від розправи ані всесвітня популярність, ані підтримка найвпливовіших західних політиків.
Німецький канцлер Олаф Шольц назвав цю подію жахливою і додав, що це знак того, як змінилася росія. Олексій Навальний, за його словами, заплатив життям за свою мужність повернутися до рф.
«Ми маємо встановити всі факти, і росія має відповісти на всі питання щодо його смерті. Я глибоко засмучений, НАТО завжди закликало до його звільнення», – заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак назвав Олексія Навального «найзапеклішим захисником російської демократії», а його смерть – величезною трагедією для російського народу.
Президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала смерть Олексія Навального «похмурим нагадуванням про те, що таке путін і його режим. «Путін не боїться більше нічого, крім інакомислення з боку свого народу. Об'єднаймося в нашій боротьбі за свободу та безпеку тих, хто насмілиться виступити проти автократії», – закликала Урсула фон дер Ляєн.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що смерть Олексія Навального в російській в'язниці «підкреслює слабкість і гнилість у самому серці системи, яку побудував путін». Віцепрезидент США Камала Харріс назвала загибель опозиціонера «ще одним свідченням жорстокості путіна». За її словами, незалежно від причин смерті, нам зрозуміло: відповідальність за це несе росія.
Реакція кремля: Навальний – «сакральна жертва»
Російські політики стверджують, що смерть Олексія Навального потрібна не кремлю, а його супротивникам. Так, голова держдуми в'ячеслав володін звинуватив у загибелі головного опозиціонера «Вашингтон і Брюссель». «Усі вони, прізвища їх добре відомі: від генсека НАТО й керівництва США до Шольца, Сунака та Зеленського, винуватці смерті Навального», – написав володін.
Голова партії «справедлива росія – за правду» сергій миронов також намагався переконати, що смерть Навального «вигідна багатьом ворогам росії» і закликав решту згуртуватися «задля відбиття найпотужнішої інформаційної атаки, яку зараз обрушить Захід на росію та її лідера». За його словами, Олексія Навального можна порівняти з Олександром Литвиненком та Сергієм Скрипалем, новини про погіршення здоров'я яких «використовувалися Заходом для провокацій проти росії».
У рф також раптом згадали, що звістка про загибель Навального пролунала невдовзі після гучного інтерв'ю путіна Такеру Карлсону – американському журналісту, що переметнувся на бік рф. Смерть російського опозиціонера також збіглася з відкриттям Мюнхенської безпекової конференції, на якій були присутні лідери й міністри оборони з усього світу, а також дружина померлого Юлія Навальна.
Заступник постійного представника росії при ООН дмітрій полянський назвав «роялем у кущах» Юлію Навальну, яка опинилася в Мюнхені й виступила там із промовою відразу після звістки про загибель чоловіка. «Такі збіги не мають пояснень», – запевняє полянський.
Реакція України: путін має відповідати за скоєне
Президент України Володимир Зеленський звинуватив путіна у смерті Олексія Навального та закликав не допустити, щоб російському президентові й цього разу все зійшло з рук.
«Очевидно, він убитий путіним, як і тисячі замучених та закатованих через одну цю істоту. Путіну байдуже, хто загине, аби він зберіг свої позиції. Саме тому він нічого не має зберегти. Він усе має програти, усе втратити й відповідати за скоєне», – сказав Володимир Зеленський.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба нагадав, що в росії відбувається низка політичних вбивств. «Політковська, Литвиненко, Магнітський, Нємцов, Навальний» – це, за його словами, лише деякі з найвідоміших імен у довгому списку критиків, убитих путіним. Світові лідери обурюються після кожного із цих злочинів, але знову тиснуть руку російському президентові. Ця тенденція призвела до того, що путін продовжує вбивати людей.
«Сьогодні деякі голоси продовжують закликати до того, щоб путіна почули та домовилися з ним. Час покінчити з наївністю. Перш ніж почнеться будь-яка значуща взаємодія з москвою, росія має зазнати поразки в Україні, а путін має нарешті винести урок», – закликав Дмитро Кулеба.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].