Німеччина опосередковано змушує ЄС продовжувати співпрацю з «газпромом»
«Корінь зла» – у транзитному тарифі
Чотири країни ЄС – Австрія, Чехія, Угорщина та Словаччина – попередили Єврокомісію, що на третьому році повномасштабної війни рф в Україні вони будуть змушені не скоротити, а збільшити імпорт російського трубопровідного газу. Причина – регуляторна політика Німеччини.
У документі, який шириться кабінетами євробюрократів у Брюсселі, «квартет» згаданих країн Центральної та Східної Європи вказує на те, що транзитний тариф, запроваджений Берліном 2022 року, «ускладнив доступ до імпорту газу із Західної Європи». Тому це «потенційно збільшує геополітичну залежність», «підриває всі зусилля для диверсифікації джерел постачання енергії» та «може змусити деякі країни – члени ЄС більше покладатися на імпорт газу з росії».
Що не так із німецьким тарифом? Після того, як «газпром» скоротив постачання газу до Європи у відповідь на санкції, європейські ціни на газ у серпні 2022 року злетіли до рекордного рівня – понад 300 євро за мегават-годину. Наразі транзитний тариф у Німеччини становить 1,86 євро за мегават-годину, тобто приблизно десяту частину від поточної ціни на газ на хабі TTF у Нідерландах.
Варто зазначити, що саме Австрія, Чехія, Угорщина та Словаччина продовжують отримувати ресурс від «газпрому» за чинними контрактами маршрутом через українську ГТС. Тож їхня політика впливає на умови експлуатації наших магістральних газопроводів після закінчення терміну транзитного контракту «газпрому» та НАК «Нафтогаз України» 31 грудня 2024 року.
Як розділилися думки всередині ЄС? Леонор Гевесслер, міністр енергетики Австрії, минулого тижня заявила, що її країна розглядає варіанти дострокового припинення контракту на постачання трубопровідного газу з росії, який діє до 2040 року.
Претензії наразі згадана «четвірка ЄС» висуває лише Німеччині, яка два роки тому запровадила транзитний газовий тариф, аби покрити витрати на поповнення своїх підземних сховищ та уникнути дефіциту газу для споживачів узимку. Але можливість запровадження аналогічного тарифу розглядає також Італія.
І в Римі, і в Берліні до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 24 лютого 2022 року робили ставку на бізнес із «газпромом». І зараз тарифна політика цих європейських столиць дає козирі «газовій зброї кремля» посилити геополітичний вплив на європейську економіку.
Скільки російського газу споживає Європа? Дані ЄК свідчать, що за підсумками минулого року частка «газпрому» в загальному обсязі імпорту газу становила 8% проти 40% до початку повномасштабного вторгнення. Проте й у згаданій «четвірці ЄС» залишаються активними проросійські лобісти, які продовжують підривні справи в інтересах кремля.
А як у цій ситуації поводиться Україна? Як повідомляв Mind, Україна відмовляється продовжувати контракт на транзит російського газу з «газпромом», термін дії якого спливає 31 грудня 2024 року. Але це не означає, що транспортування блакитного палива з рф до ЄС українським маршрутом може бути остаточно припинено наступного року.
«Позиція української сторони однозначна: контракт на транспортування завершується наприкінці цього року, ми не маємо наміру домовлятися з росіянами й подовжувати контракт», – пояснюють у Кабміні. Однак додають, що «Україна може говорити з європейською країною (членом ЄС) про використання своєї газотранспортної мережі».
Цього тижня стало відомо, що «Оператор ГТС України» і компанія «Укртрансгаз» готуються до проведення чергового стрес-тесту підземних газосховищ та ГТС. Він має підтвердити достатню потужність і надійність ГТС та ПСГ в умовах обстрілів і припинення транзиту російського газу.
У межах стрес-тесту буде визначено низку можливих кризових сценаріїв й оцінено ризики потенційної фізичної шкоди інфраструктурі, що здатні вплинути на спроможність транспортувати природний газ з українських ПСГ до ЄС. Результати буде оприлюднено у другій половині квітня.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].