Що насправді роблять ради директорів компаній? І чи є їхня влада безмежною
Mind Explains

Що насправді роблять ради директорів компаній? І чи є їхня влада безмежною

Що вийде, якщо зібрати в одній кімнаті колишнього генерального директора Salesforce, у минулому секретаря Казначейства США, та ексгендиректора з технологій Facebook? Рада директорів OpenAI

Що насправді роблять ради директорів компаній? І чи є їхня влада безмежною
Фото: depositphotos.com

Через події, що сталися довкола OpenAI в листопаді 2023 року, в компанії змінилася Рада директорів. Попередній склад був незадоволений генеральним директором Семом Альтманом і звільнив його. Але не так сталося, як гадалось – і тижнем пізніше Альтман лишився на своїй посаді, а от членів ради «попросили на вихід».

Попри те що на корпоративній структурі такого утворення, як OpenAI, сам чорт ногу зламає – бо вона є неприбуткової дослідницькою організацією та одночасно засновником комерційної компанії, що має фінансувати свою неприбуткову засновницю. Це ще не кажучи про плани з організації власного виробництва процесорів для ШІ-продуктів і чутки про створення ШІ-гаджета. Проте, згідно із законодавством США, рада директорів є обов'язковою частиною будь-якої компанії. 

Тож постає питання: що ж насправді мають робити, можуть робити та насправді роблять члени рад директорів? На початку історії зазначимо, що англійською рада директорів – Board of directors. Слово «board» перекладається не лише як рада, а і як «стіл». Це важливо для подальшої історії.

Історія їхньої появи сягає часів середньовічних гільдій. Ковалі, риботорговці та купці-мореплавці тоді домовились обирати у своїх спільнотах членів рад, які б встановлювали індустріальні стандарти, як сказали б зараз. А тоді вони просто створювали правила та стежили за їхнім дотриманням. Збори цих поважних представників відбувалися за столом, на чолі якого сидів найбільш поважний – він і став очільником, головою. Він сидів на стільці, то його посада отримали назву «chair of the board» – «той, хто на стільці, з тим, хто за столом» або «голова ради директорів». Усі інші сиділи на лавках.

Зі створенням перших корпорацій на кшталт Британської Ост-Індійської компанії ці ради еволюціонували в сучасного вигляду ради директорів, членів яких обирали акціонери. Їхня мета полягала в тому, щоб бути демократичними інституціями в корпоративному світі, саме тому їхніх членів обирали, а не призначали. Завдання ради директорів – обирати та запрошувати генерального директора компанії та максимально захищати інтереси акціонерів

Що являють собою нинішні ради директорів? За наших часів у середньому рада директорів складається з 11 осіб. Про це свідчить аналіз компанії зі списку Fortune 500. Для публічних компаній, акції яких торгуються на біржі, – вибори до складу ради директорів відбувають щорічно. Приватні компанії також мають ради, членів яких нерідко призначають інвестори.

Робота ця, на перший погляд, дуже проста. Рада директорів збирається один раз на квартал, а її члени отримують сотні тисяч доларів зарплатні. Хто б відмовився!

Проте йдеться про людей із найвищих щаблів влади та ділових кіл. Нерідко вони є генеральними директорами інших компаній і мають неоціненний досвід керування бізнесом. Взагалі вони дуже потрібні в часи кризи чи скандалу, а також відповідають за стратегічні цілі компанії. Проте первинне завдання полягає в тому, щоб впевнитися, що керівники компанії сумлінно й розумно виконують свою роботу. Саме тому вони мають повноваження наймати та звільняти генерального директора, тим самим впливаючи на напрямок розвитку бізнесу.

Іноді це має доволі неприємний вигляд, адже генеральні директори нерідко є членами правління власної компанії. Тож теоретично саме генеральний директор обирає членів ради директорів. Які згодом, у разі сумлінного ставлення до обов’язків, мають його виправляти, сварити чи навіть звільнювати.

Та як показав випадок із генеральним директором OpenAI, навіть у такому разі вони не завжди йдуть.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло