Держборг України скоротився: чому це сталося і як пов'язано з відсутністю зовнішнього фінансування
І чим взагалі закривати дефіцит держбюджету. Інфографіка
Міністерство фінансів оприлюднило дані про стан державного боргу України на початок лютого 2024 року (така статистика завжди виходить із запізненням. – Mind). Згідно з підрахунками Мінфіну, загальний державний та гарантований державою борг за січень зменшився на 0,6%, або на 31,4 млрд грн. У доларовому еквіваленті скорочення держборгу в січні становило трохи більше $0,4 млрд. Зафіксоване скорочення торкнулося переважно зовнішньої заборгованості України, тоді як внутрішній держборг навпаки зріс.
Як змінився держборг у січні? Внутрішній державний борг України станом на 31 січня 2024 року досяг 1603 млрд грн, що на 0,9% більше, ніж на 31 грудня 2023 року. У доларовому еквіваленті внутрішній борг за січень зріс на 1,2% – до $42,3 млрд.
Зовнішній держборг України протягом січня зменшився до 3552 млрд грн, що на 1,3% менше, ніж на кінець 2023 року. У доларовому еквіваленті зовнішній державний борг скоротився на 1,1% – до $93,8 млрд.
Гарантований державою борг (це облігації «Укравтодору», борги держбанків, заборгованість перед деякими зовнішніми кредиторами у тому числі) за січень зріс на 0,7% – до 334 млрд грн. У доларовому еквіваленті гарантований борг збільшився на 0,9% – до $8,8 млрд.

Як змінилася заборгованість України перед окремими кредиторами? За даними Мінфіну, на внутрішньому ринку найбільше за січень зросла заборгованість за 13-річними держоблігаціями (+17,4%), 1,5-річними держоблігаціями (+9,5%), 2-річними облігаціями (+4%), 3-річними ОВДП (+2,6%) та за річними держоблігаціями (+1,2%).
На зовнішньому ринку відбулося скорочення заборгованості України перед ключовими кредиторами. Зокрема, борг перед Японією зменшився на 4,7%, перед Євросоюзом, Німеччиною та Європейським інвестбанком – на 2,7%, перед Францією – на 2,6%, перед Канадою – на 1,6%, борг перед Міжнародним валютним фондом скоротився на 1,2%.
Також зменшився борг за єврооблігаціями – на 0,5%, до 860 млрд грн.
З чим пов'язане скорочення зовнішніх боргів України? Січень був місяцем відносного затишшя, і кошти від зовнішніх донорів і кредиторів у країну практично не надходили. Тому накопичення нових боргів як такого не було.
Упродовж січня відбулося зміцнення курсу гривні. Якщо на 1 січня офіційний валютний курс становив 38 грн/$, то на 1 лютого – 37,56 грн/$, що на 1,2% менше. З огляду на прив'язку всіх зовнішніх боргів до валютного курсу можна говорити про те, що відбулася своєрідна індексація зовнішнього держборгу в бік його зменшення.
Крім того, Україна продовжує гасити борги як внутрішні, так і зовнішні. Це також впливає на обсяг держборгу. За даними Мінфіну, у січні (без урахування платежів за обслуговування держборгу) на погашення внутрішнього держборгу було направлено 16 млрд грн, на погашення зовнішнього держборгу – 1,48 млрд грн. У лютому на погашення внутрішніх і зовнішніх боргів Україна має направити ще майже 53 млрд грн.
Усього за 2024 рік платежі за держборгом з урахуванням витрат на його обслуговування перевищать 1 трлн.
Що взагалі відбувається з борговим фінансуванням держбюджету? Враховуючи труднощі з отриманням коштів від закордонних партнерів, Україна наразі закриває бюджетні потреби за допомогою внутрішніх запозичень.
За даними, які Міністерство фінансів оприлюднило ще 7 лютого, за січень і перший тиждень лютого 2024 року від розміщення ОВДП вдалося залучити 41,2 млрд грн і $1,1 млрд. Міжнародне фінансування за цей період становило лише $436 млн, які надала Японія у вигляді гранту та гарантій.
До кінця лютого ситуація із зовнішнім фінансуванням держбюджету поліпшилася. За статистикою того ж Мінфіну, у січні – лютому 2024 року до загального фонду держбюджету надійшло приблизно $1,2 млрд через проєкти Світового банку. Грантові кошти, що надаються на безповоротних умовах, становили майже 75% від загального обсягу фінансування.
Серед донорів – Японія, яка виділила $901 млн, Норвегія з грантом у розмірі $295 млн та Іспанія, яка надала $3 млн пільгового фінансування.
Мінфін очікує, що в березні до держбюджету надійдуть кошти від Європейського Союзу, Японії та Великої Британії, а також від МВФ за умови успішного третього перегляду програми співробітництва.
Нагадаємо: 29 лютого Рада Європи схвалила пакет фінансування України на 2024–2027 роки на загальну суму 50 млрд євро. Крім цього, упродовж 17–22 лютого у Варшаві відбулися переговори між українською делегацією представниками МВФ. Попередньо Фонд погодився переглянути програму розширеного фінансування України. Якщо остаточне рішення буде позитивним, до квітня є шанс отримати від МВФ ще $880 млн кредитних коштів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.