Системно важливі банки зайняли майже 90% банківського ринку. Чому їм потрібен особливий контроль і нагляд?
І як ці банки взагалі себе почувають. Інфографіка
Національний банк затвердив перелік системно важливих банків на 2024 рік. До цього переліку, як і рік тому, увійшло 15 банків. Тобто кількість банків, які НБУ вважає системно важливими, не змінилася.
Водночас один із системно важливих банків – Сенс Банк – змінив форму власності з приватної на державну.
Крім того, НБУ протягом 2023 року провів стрес-тестування всіх системно важливих банків та з'ясував, що трьом банкам необхідно суттєво підвищити рівень достатності капіталу. Ця вимога стосувалася Укрексімбанку, Укргазбанку та Сенс Банку.
Mind розібрався, якою є роль системно важливих банків для ринку.
Для чого Нацбанк визначає системно важливі банки? Відповідно до класифікації НБУ, системно важливий банк (СВБ) – це банк, діяльність якого впливає на стабільність усієї банківської системи. Проблеми в роботі такого банку або його банкрутство можуть за ефектом доміно призвести до невтішних наслідків для всього банківського ринку.
Саме тому НБУ приділяє особливу увагу нагляду за діяльністю системно важливих банків і встановлює для них додаткові вимоги.
Зокрема, це:
- Буфер системної важливості – додаткова вимога до основного капіталу. Банк формує буфер системної важливості понад нормативне значення достатності основного капіталу (показник Н3, його стандартне значення – не менше 7%). Буфер капіталу підвищує здатність банку покривати неочікувані збитки, що знижує ризик банкрутства та масштаб його наслідків.
- Більш жорсткий норматив максимального кредитного ризику на одного контрагента (Н7), який не може перевищувати 20% (загальне значення цього нормативу – 25%).

Згадані підвищені вимоги починають діяти з 1 січня наступного року після того, як банк отримав статус СВБ, і діють ще 12 місяців після втрати такого статусу.
Які банки є системно важливими? Як сказано вище, 2024 року в Україні визнано системно важливими 15 банків (див. інфографіку вище).
Серед них усі державні банки (ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк тощо), а також великі приватні банки, переважно з іноземним капіталом (Укрсиббанк, Райффайзен Банк, ОТП Банк тощо).

Загалом розподіл системно важливих банків за формою власності такий: 64% активів припадає на державні СВБ, а 36% активів, що залишилися, – на приватні СВБ.
Загальний обсяг активів системно важливих банків станом на 1 лютого 2024 року сягав 2,9 трлн грн, що становить 88% усіх активів банківської системи України.
Слід зазначити, що всі СВБ – прибуткові. За січень 2024 року їхній сукупний чистий прибуток становив 15 млрд грн, це майже 90% усього чистого прибутку банківської системи за перший місяць року.
Найбільше серед СВБ заробили ПриватБанк, Ощадбанк та Укрексімбанк – 5,9 млрд грн, 1,6 млрд грн та 1,1 млрд грн відповідно. Найменший чистий прибуток у Таскомбанку, Кредобанку та А-Банку – 62 млн грн, 222 млн грн і 265 млн грн відповідно.
Скільки грошей клієнтів на рахунках системно важливих банків? Сукупно на 1 лютого 2024 року СВБ сконцентрували 2,1 млрд грн коштів клієнтів. Це як строкові депозити, так і кошти на вкладах до запитання й на поточних рахунках.

Отже, частка коштів у системно важливих банках перевищує 87% коштів клієнтів на рахунках усіх платоспроможних банків.
Показово те, що до СВБ входять фінустанови, які залучили найбільший обсяг коштів населення (дані на 1 лютого): ПриватБанк (378 млрд грн), Ощадбанк (184 млрд грн), Універсал Банк (63 млрд грн), Райффайзен Банк (59 млрд грн), Сенс Банк (47 млрд грн).
Який кредитний портфель у системно важливих банків? На 1 лютого 2024 року кредитний портфель СВБ досяг 602 млрд грн, що становить 88% усіх кредитів, які видали платоспроможні банки станом на цю дату.

У кредитному портфелі системно важливих банків позики юрособам (корпоративним клієнтам) становлять приблизно 74%.
Також системно важливі банки, що належать державі, мають рівень проблемної заборгованості (NPL) вище, ніж у середньому по ринку (вона становить 37%). Зокрема частка NPL у кредитному портфелі ПриватБанку становить 60%, Ощадбанку – 46%, Укрексімбанку – 43%, Сенс Банку – 42%, Укргазбанку – 32%.

Серед СВБ із приватним капіталом найбільша частка NPL в ОТП Банку, Укрсиббанку та Кредобанку.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].