Рекордний прибуток банків, багато грошей на рахунках та відновлення кредитування. Як банківський ринок пережив 2023 рік
Mind Explains

Рекордний прибуток банків, багато грошей на рахунках та відновлення кредитування. Як банківський ринок пережив 2023 рік

І на що очікувати банкам у 2024-му. Інфографіка

Рекордний прибуток банків, багато грошей на рахунках та відновлення кредитування. Як банківський ринок пережив 2023 рік
Фото: depositphotos.com

НБУ остаточно підбив підсумки роботи банківського сектора України у 2023 році. Якщо аналізувати звіт, який оприлюднив НБУ, можна зробити такі висновки.

По-перше, у банків все більше грошей, оскільки приплив коштів від населення та бізнесу продовжує зростати.

По-друге, банки продовжують заробляти на вкладеннях у депозитні сертифікати та ОВДП.

По-третє, зниження облікової ставки НБУ з 25% до 15% стало стимулом для нарощування обсягів кредитування.

По-четверте, навіть попри значне збільшення ставки податку на прибуток для банків (з 1 січня 2024 року він становить 25%), банківський сектор залишається високорентабельним та стійким.

Mind виокремив основні показники та тренди, окреслені у звіті регулятора.

Ліквідація банків та збільшення частки держави на ринку

Протягом 2023 року банківський ринок втратив чотири банки. Національний банк ухвалив рішення про ліквідацію банків «Форвард», «Айбокс» та «Конкорд», а також вивів з ринку Укрбудінвестбанк.

Сумарно частка активів цих банків становила менш як 1% активів платоспроможних банків. Тому їхнє банкрутство ніяк не вплинуло на загальний стан ринку.

Також улітку 2023 року в держвласність перейшов Сенс Банк. Після цього частка чистих активів держбанків зросла до 53,6%. Тобто зараз держава володіє більш ніж половиною банківських активів в Україні.

Загалом чисті активи українських банків протягом 2023 року зросли на понад 25%, до 2,9 трлн грн.

Приплив грошей у банки

Кошти населення та бізнесу залишаються основними джерелами фондування банківського сектора.

За даними НБУ, обсяг коштів клієнтів (як на строкових депозитах, так і на поточних рахунках) за 2023 рік збільшився на 28,4%. При цьому частка клієнтських грошей перевищила 90% всіх зобов'язань.

Обсяг гривневих коштів фізичних осіб у банках за 2023 рік зріс на 20,5%. Темпи приросту до кінця 2023 року прискорилися, що пов'язано із сезонним надходженням зарплат та премій. Водночас з приходом 2024 року було зафіксовано відтік коштів з рахунків фізосіб. Але НБУ запевняє, що це аж ніяк не загрожує стабільності банківського сектора.

Портфель строкових валютних вкладів населення в банках за 2023 рік скоротився на 4,3%. НБУ пояснює це тим, що наприкінці року зняття частини валютних обмежень спричинило скорочення попиту на купівлю валюти для подальшого розміщення на депозитах.

Гривневі кошти суб'єктів господарювання в банках протягом року зросли на 50,8%. Кошти бізнесу в іноземній валюті теж зростали, але повільніше – на 3,2% за IV квартал 2023 року. Найбільший приріст валютних вкладів бізнесу відбувся у державних банках – на 11,2% за жовтень – грудень 2023 року.

Що показово, банки майже перестали користуватися кредитами рефінансування НБУ. Частка рефінансу Нацбанку в банківській системі знизилась до 0,1%, це мінімальне значення з 2006 року.

Кредитування та кредитні ставки

Десь із літа 2023 року банки почали нарощувати обсяги нових кредитів. Така тенденція безпосередньо пов'язана зі зниженням облікової ставки НБУ, яка спричинила деяке падіння кредитних ставок.

Наприклад, середня ставка за гривневими кредитами бізнесу за 2023 рік знизилась на 2,3 в. п., до 17,7% річних. А ставка за гривневими позиками фізособам за рік снилась на 2,5 в. п., до 27,3% річних.

У підсумку зростання чистого гривневого корпоративного кредитного портфеля у другому півріччі 2023 року майже компенсувало падіння обсягів кредитування на початку року. Тому за весь 2023 сума нових кредитів, виданих бізнесу, зменшилася лише на 0,7%.

Утім, драйвером гривневого кредитування є програма «5–7–9». Звичайних ринкових кредитів на стандартних умовах банки видають дуже мало. Обсяг позик за програмою «5–7–9» за 2023 рік зріс на 34%. Найбільше зростання продемонстрували кредити, видані компаніям у сфері торгівлі, енергетики, логістики та харчової промисловості. При цьому за IV квартал 2023 року суттєво скоротився портфель кредитів агробізнесу.

Зростають й обсяги кредитування населення. Роздрібний гривневий кредитний портфель за 2023 рік збільшився на 20,3%. Таке зростання відбувається за рахунок карткових кредитів (овердрафтів) та завдяки програмі іпотечного кредитування «еОселя».

Щодо якості кредитного портфеля, то частка непрацюючих кредитів (NPL) до кінця 2023 року зменшилася до 37,4%. Основна причина – списання непрацюючих кредитів фізосіб.

Скільки заробили банки?

За 2023 рік чистий прибуток банківського сектора після оподаткування склав 86,5 млрд грн.

Цей результат уже враховує підвищення ставки податку на прибуток до 50% (таким був її рівень у 2023 році). Збитковими за рік виявилися лише сім переважно невеликих банків, сукупний від’ємний фінансовий результат яких становив 0,2 млрд грн.

Найбільший внесок у формування прибутку банків зробив чистий процентний дохід, який 2023 року зріс майже на третину. Хоча ближче до кінця року його зростання сповільнилося через зниження ставок за депозитними сертифікатами НБУ. Натомість зріс обсяг процентних доходів від кредитування. Зокрема, у річному вимірі доходи від роздрібного кредитування зросли на 12,5%.

Операційні витрати банків за 2023 рік збільшились на 10%. Але темпи зростання операційних доходів все одно були вищими. Тому банківський сектор зберігає високу операційну ефективність.

За прогнозами НБУ, вона залишиться такою й у 2024 році, так само як збережеться й суттєвий запас міцності банківської системи. Тож протягом року Нацбанк посилить вимоги до капіталу. Банки враховуватимуть у нормативах достатності капіталу ринковий ризик, а крім цього НБУ запровадить графік буферів консервації капіталу.

«Акумульовані прибутки дадуть змогу сектору виконати ці вимоги, після чого можуть бути послаблені обмеження на виплату дивідендів», – резюмує НБУ.

Рекордний прибуток банків, багато грошей на рахунках та відновлення кредитування. Як банківський ринок пережив 2023 рік
У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло