Проблемних кредитів поменшало, але в деяких банках їхня частка перевищує 60%. Як НБУ бачить ситуацію з NPL та її розв’язання

Проблемних кредитів поменшало, але в деяких банках їхня частка перевищує 60%. Як НБУ бачить ситуацію з NPL та її розв’язання

Та як банки вирішують питання «токсичних» боргів. Інфографіка

Проблемних кредитів поменшало, але в деяких банках їхня частка перевищує 60%. Як НБУ бачить ситуацію з NPL та її розв’язання
Фото: depositphotos.com

Національний банк оприлюднив дані про проблемну заборгованість (NPL) у банківській системі станом на 1 січня 2024 року. За 2023 рік рівень NPL у банках скоротився на 0,8 в.п. – до 37,4%. Для порівняння: за 2022 рік частка проблемної заборгованості зросла більш ніж на 8 в. п. – до 38,1%.

Загалом ситуація не катастрофічна. Банки оцінили свої кредитні втрати та зарезервували їх, а також провели реструктуризацію за тими кредитними договорами, де позичальники спроможні хоч якось обслуговувати заборгованість.

Водночас НБУ констатує, що частка кредитів, що не працюють, залишається досить високою і банкам потрібно посилити зусилля у напрямку розчищення портфелів NPL. Як регулятор бачить сьогоднішню ситуацію з «проблемкою» в українській банківській системі, вивчив Mind.

Що відбувається з проблемними кредитами в банках? Частка NPL у банківській системі зростала до літа 2023 року. Згодом цей показник почав зменшуватися. З травня до грудня 2023 року частка NPL скоротилася з 39,3% до 37,4%, тобто майже на 2 в. п.

Частка проблемних кредитів бізнесу за цей період скоротилася трохи менше ніж на 1 в. п. – до 44,1%, а частка проблемних позик фізосіб впала на 8 в. п. – до 23,5%. При цьому в «живих грошах» корпоративний портфель NPL на 1 січня 2024 року становив 366 млрд грн, тоді як портфель NPL роздрібних клієнтів – 57 млрд грн.

У розрізі фінансових установ найбільше токсичних позик зосереджено в державних банках – частка NPL там на початок 2024 року становила 51%. Лише у ПриватБанку таких кредитів 63%, в Ощадбанку – приблизно 46%, в Укрексімбанку – 44%.

У банках з іноземним капіталом частка токсичних кредитів у рази нижча, так само як і в інших приватних банках (які належать резидентам України). Показник NPL там десь на рівні 16%. Серед недержавних банків найбільше проблемних позик сконцентровано в Ідея Банку – 50%, банку «Альянс» – 24%, МТБ Банку – 23%, Комінбанку (КІБ) – 23%, Таскомбанку – 23%, Банку «Кредит Дніпро» – 22%.

Як НБУ коментує ситуацію з NPL? Нацбанк констатує, що основна причина скорочення частки NPL – поступове зростання кредитного портфелю. Справді, з травня 2023 року спостерігається приріст суми виданих кредитів, що корелює з падінням частки проблемних позик.

«У 2023 році завдяки поліпшенню попиту на гривневі кредити з огляду на відновлення бізнес-активності портфель чистих корпоративних кредитів зростав сім місяців поспіль, у тому числі поза межами державних програм. Зростають роздрібні незабезпечені споживчі та іпотечні позики», – уточнює НБУ.

Крім цього, скорочення частки кредитів, що не працюють, відбувається завдяки реструктуризації та подальшому відновленню обслуговування проблемної заборгованості корпоративними клієнтами (переважно в держбанках), а також внаслідок списання кредитів, що не працюють, фізособам.

Проблемних кредитів поменшало, але в деяких банках їхня частка перевищує 60%. Як НБУ бачить ситуацію з NPL та її розв’язання

Проте НБУ стурбований високою часткою NPL у банківській системі. Це наслідок війни, яка призвела до дефолту / банкрутства багатьох позичальників. Як пояснює Нацбанк, станом на жовтень 2023 року «воєнні» бізнес-кредити, що не працюють, становили 31% від їх загального обсягу. У роздрібному портфелі за час війни накопичилася понад половини теперішнього обсягу кредитів, що не працюють.

Втім НБУ вважає, що банки належно оцінюють кредитний ризик і своєчасно визнають проблемну заборгованість, що допомагає їм тримати NPL у розумних межах.

Як розвиватиметься ситуація з NPL далі? Загалом можна сказати, що ситуація з «поганими» боргами в банківському секторі стабілізувалася. Про це свідчить як вирівнювання та навіть невелике скорочення частки NPL у системі, так і падіння обсягів резервування.

За січень – листопад 2023 року банки відрахували до резервів лише 8,7 млрд грн. За аналогічний період 2022 року резервування сягнуло 113 млрд грн. Це у 13 разів більше.

НБУ наводить результати опитування, згідно з яким банки реструктурували понад 89% воєнних кредитів, що не працюють, на суму 73 млрд грн. Кредити боржників, основні активи яких втрачені чи розташовані на окупованих територіях або в зоні бойових дій, зарезервовані більш як на 77%.

Разом із тим Нацбанк запевняє, що більшість NPL, яка сформувалася в умовах воєнного стану, не пов'язана безпосередньо з окупацією або руйнуванням / знищенням активів бізнесу. Отже, позичальники згодом зможуть справно погашати кредити.

Але перший заступник голови Нацбанку Катерина Рожкова попереджає, що стандартні інструменти врегулювання у разі втрати активів через війну не працюють. «Банкам потрібно бути гнучкими в пошуку рішень, що дають змогу відновити обслуговування позик, якщо це можливо», – вважає вона.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло