Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут «лівий» титан та експорт до росії

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут «лівий» титан та експорт до росії

І чому споживачам його продукції варто замислитися. Розслідування Mind

титановий імплант на знімку
Фото: depositphotos.com

За понад два роки повномасштабної війни поранено десятки тисяч військових і цивільних українців. Випробуванням для вітчизняної системи охорони здоров’я стало стрімке зростання кількості пацієнтів із мінно-вибуховими травмами. Такі поранені зазвичай потребують хірургічного втручання, і якщо не протезування, то застосування імплантів для реконструкції чи відновлення кісткової структури черепа, щелеп, хребта тощо.

Труднощі мобілізували та певною мірою об’єднали спеціалістів медичної сфери в пошуку оптимальних рішень для тих, хто цього потребує. Гравці ринку, зокрема представництва закордонних фірм в Україні, вдосконалюють якість продукції під актуальні потреби поранених, а також діляться виробами або надають значні знижки на них військовим. Але є і інший бік історії.

Mind розбирався, як працює ТОВ «І-Плант» – на папері один із найбільших вітчизняних виробників імплантів – та чи варто хвилюватися пацієнтам і податківцям.

Імпланти – це клас виробів медичного призначення, які використовуються для імплантації в організм як протез (замінник відсутнього органу людини). Титанові імпланти завдяки фізико-хімічним властивостям і біосумісності з людськими тканинами ідеально підходять для вживлення.

Скажіть, чи купите ви імплант у компанії, у якої юридична адреса – звичайна київська квартира та відсутні власні чи орендовані технологічні приміщення? Або у штаті лише два співробітники?

Але такі підприємства є та й ще успішно торгують своєю (?) продукцією з медичними закладами.

Mind стало відомо від представників одного із силових відомств, що правоохоронні органи цікавилися діяльністю одного з найбільших виробників імплантів в Україні – ТОВ «І-Плант». Матеріали справи є у розпорядженні редакції, але попри викриті факти зловживань, вона «зависла» та не досягла жодного логічного завершення.

«Компанія начебто виготовляє свою продукцію в неналежних умовах, кустарним способом, періодично використовує неякісну сировину, чим наражає на ризик потенційних користувачів продукції», – розповів Mind один із лікарів, що проводить операції військовим, які проходять курси реабілітації.

На жаль, більшість опитаних Mind лікарів відмовилися спілкуватись офіційно, тому редакція вирішила самотужки розібратись, як влаштовано виробництво вітчизняного виробника медичних виробів.

Так що ж насправді являє собою ТОВ «І-Плант»?

ТОВ «І-Плант» (код ЄДРПОУ 38591470) займається виробництвом імплантів для стоматології, нейрохірургії та операцій у щелепно-лицьовій хірургії. Працює з 2013 року і сертифікується в таких сферах діяльності: проєктування, виробництво та реалізація медичної продукції.

На офіційному сайті підприємство вказує, що виготовляє імплантати для щелепно-лицьової хірургії, реконструкційні пластини для нижньої щелепи, пластини для ортодонтичної стоматології, імплантати для нейрохірургії, імплантати для ламінопластики, системи транспедикулярної фіксації хребта, а також індивідуальні титанові пластини для краніопластики.

За даними ресурсу Опендатабот, ТОВ «І-Плант» спочатку мало за класифікатором КВЕД основний вид діяльності 32.50 «Виробництво медичних і стоматологічних інструментів і матеріалів», який 2019 року змінило на 47.74 «Роздрібна торгівля медичними й ортопедичними товарами в спеціалізованих магазинах». Зараз додалися 21.20 «Виробництво фармацевтичних препаратів і матеріалів», 46.69 «Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням», 32.99 «Виробництво іншої продукції, н.в.і.у».

виписка з опендата бот стосовно ТОВ Імплант
Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

Засновники та кінцеві бенефіціари компанії: 66,67% – Шинкарук Олександр Васильович (вказаний директором підприємства) та 33,33% – Смірнова Катерина Петрівна. Розмір статутного капіталу – 900 грн.

Як розповіли редакції учасники ринку, компанію заснували «два технарі»: нинішній директор Олександр Шинкарук і Валерій Смірнов. Після смерті Смірнова його частку отримала невістка Катерина.

Mind звернувся до компанії з проханням відвідати виробництво та відповісти на запитання. Але запит було проігноровано.

Чи існує виробництво?

виробниство тов і-плант у Києві

Юридична адреса ТОВ «І-Плант» – квартира в будинку на бульварі Вернадського (Україна, 03142, місто Київ, бульвар Вернадського, будинок 61, квартира 81). За цією самою адресою зареєстрований директор компанії Шинкарук О. В.

За даними сервісу YouControl, дані про власність і дозволи компанії – від автотранспорту до об’єктів нерухомості, а також земельних ділянок – у реєстрах відсутні.

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

У сертифікатах відповідності ТОВ «І-Плант» адресою виробництва вказана адреса Інституту проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України (м. Київ, вул. Омеляна Пріцака (Кржижановського), 3, корпус К-01-02) (далі – Інститут).

Поспілкувавшись зі співробітниками Інституту, ми виявили, що на його території компанія орендує лише офіс, а належних для виготовлення медвиробів виробничих площ не має.

«Виробничих якихось територій, площ у них немає. Це звичайне токарне приміщення, де стоять два токарних прилади, один фрезерувальний, на якому токарі точать ці гвинти з титану, роблять імпланти, які потім допрацьовуються вручну. Це все в маслі, мазуті. Оце ті умови, у яких робляться імпланти, які ставляться людям. Тобто це виробництво, якщо порівняти з такими ж компаніями, де стоять станки із цифровим програмним забезпеченням, де все вирахувано до мікронів, скажімо, зависло на етапі 60-х років Радянського Союзу», – пояснює співрозмовник видання.

В установі також підтвердили, що станки компанія орендує в Інституту, однак робить це неофіційно.

Редакція звернулася з офіційним запитом про умови використання зазначених у сертифікаті чи інших приміщень та обладнання до ТОВ «І-Плант», сертифікатора й Інституту, проте відповідей на момент публікації також не отримала.

Водночас у відкритих джерелах ми знайшли тендерну документацію, яку компанія розміщувала на Prozorro у березні 2023 року. Серед документів є довідка про матеріально-технічну базу підприємства, у якій зафіксовано факт оренди в Інституту приміщень площею 70 кв. м (без уточнень, чи це під офіс, чи під виробництво).

інформація по тендеру на тов і-плант

До матеріально-технічної бази компанія також віднесла чотири верстати – високоточні токарний і фрезерний та два свердлильні (усі без уточнення характеристик), прес, мікроскоп, твердомір, високотемпературну піч, міри жорсткості поверхні. Попри те що в реєстрах відсутній автотранспорт у власності чи користуванні ТОВ «І-Плант», у довідці підприємства фігурує автомобіль Citroen Berlingo.

Із запитаннями, чи перевірялося, на яких умовах ТОВ «І-Плант» використовує виробничі приміщення та потужності Інституту, якими договорами регулюється їхнє використання, Mind також звернувся до Державної податкової служби. У Головному управлінні ДПС у м. Києві повідомили, що в розпорядженні управління на момент запиту редакції – 16 лютого 2024 року – немає договорів, укладених між ТОВ «І-Плант» та Інститутом проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України. Наявність договірних відносин можливо було б з'ясувати під час проведення перевірки, однак у 2021–2024 роках документальні планові або позапланові перевірки ТОВ «І-Плант» Головним управлінням ДПС у м. Києві не проводилися.

Хто працює в компанії та виготовляє імпланти?

Співробітників, які мають виробляти імпланти, як стверджує джерело Mind, у ТОВ «І-Плант» немає, як немає і укладених із відповідними працівниками договорів. «Два токарі й один фрезерувальник, які безпосередньо виготовляють продукцію, за документами рахуються як працівники Інституту проблем матеріалознавства і до цієї компанії не мають жодного відношення. Юридично в ТОВ оформлено три особи: директор Шинкарук О. В., Смірнова К. П. і дружина директора – бухгалтер Шинкарук Марина Віталіївна», – пояснює джерело видання у правоохоронному органі, що проводило досудове розслідування.

У тендерній документації ТОВ «І-Плант» знаходимо штатний розпис компанії, затверджений на 2023 рік. У ньому зазначається, що підприємство має чотири штатні одиниці, де директор Шинкарук О. В. обіймає водночас посаду директора з якості, бухгалтер Шинкарук М. В. також виступає інженером із комплектації устаткування і матеріалів, співзасновниця Смірнова К. П. обіймає посаду інженера-технолога. Також у штаті на 0,4 ставки значиться лише один токар – Воробйов А. В.

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

За даними ресурсу Опендатабот, у фінансовій звітності ТОВ за 2022 рік вказано, що в підприємства начебто всього двоє співробітників. Це ж редакції підтвердило у відповідь на запит Головне управління ДПС у м. Києві: «Відповідно до даних останньої податкової звітності ТОВ «І-Плант» у трудових відносинах з ним перебувають два найманих працівники – директор і бухгалтер товариства» (тобто Шинкарук О. В. та його дружина Шинкарук М. В.). Інформації про те, хто виробляє продукцію компанії, кваліфікацію цих осіб та умови їхньої співпраці з ТОВ «І-Плант», податкова не має.

Яку сировину використовують у виробництві імплантів?

За поточних умов контролю якість сировини титанових сплавів не перевіряє ніхто. Тому для виготовлення імплантатів ТОВ «І-Плант» може використовувати титан низької якості з великою домішкою заліза. «Ще до повномасштабної війни вони часто використовували неякісний титан. А особливо зараз, коли почалася війна і є перебої з постачанням. Тож якщо, припустимо, на фірму йде замовлення велике, наприклад, 100–200 гвинтів, а в неї немає титану відповідної якості, то вона купує той, який знаходить», – розповів Mind один із лікарів, який мав досвід використання виробів «І-Планту».

За його словами, якщо використовувати низьку якість обробки титанового сплаву та неопрацьований дизайн, його атоми мігрують у навколишню кісткову тканину, викликаючи її фіброзне переродження (ураження кісткової тканини). Щонайменше в таких випадках імпланти швидко відторгаються. Найгірше – провокують запалення.

Які в компанії доходи та чому вона не платить ПДВ?

У фінансовій звітності за 2022 рік ТОВ «І-Плант» вказувало дохід у розмірі 2 778 100 грн і чистий прибуток у 759 300 грн.

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

У 2022 році обсяг імпорту дорівнював обсягам експорту в попередні 2019 та 2020 роки. Імпорту до 2022 року не було.

У Головному управлінні ДПС у м. Києві у відповідь на запит Mind повідомили, що станом на 19.02.2024 ТОВ «І-Плант» застосовує спрощену систему оподаткування, є платником податку 3 групи за ставкою 5% без ПДВ, суми отриманого доходу декларує і подає податкові декларації. За даними ресурсу Опендатабот, на зазначеній ставці оподаткування підприємство перебуває з 01.01.2016.

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

Зазначимо, що продажі ТОВ «І-Плант» лише через систему Prozorro у 2023 році сягнули 1 348 833 грн. До речі, вони суттєво зросли: учетверо проти 2022-го та в 40 разів проти 2021 року. Серед топових замовників продукції компанії – державне підприємство «Медичні закупівлі України» та кілька обласних медзакладів і столична міська лікарня. Тож на імпланти підприємства пацієнти можуть натрапити при лікуванні в різних регіонах країни.

Як компанія може приховувати доходи?

Щоб залишатися на спрощеній системі та не платити ПДВ, згідно з матеріалами досудового розслідування, ТОВ «І-Плант» переважно продає продукцію не через компанію, а через мережу підконтрольних ФОП на 2 групі оподаткування.

Наприклад, через ФОП одного з акціонерів компанії:

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію
Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

«Для продажу продукції часто використовується мережа ФОПів, оформлених на родичів та самих співзасновників. Сам директор ТОВ «І-Плант» Шинкарук Олександр є ФОПом, його дружина і бухгалтер компанії Шинкарук Марина – теж ФОП. Катерина Смірнова, яка ведучий інженер, два сини директора, дві рідні сестри Смірнової, племінниця – усі вони ФОПи», – йдеться в матеріалах досудового розслідування, що є у розпорядженні видання.

Із запитаннями про те, чи встановлено, яким чином (шляхами) ТОВ «І-Плант» реалізує свою продукцію, окрім продажів через тендери, чи продає компанія продукцію через ФОПів та чи не має в цих діях ознак порушень, редакція зверталася до кількох респондентів, серед яких – Нацполіція, податкова та Бюро економічної безпеки.

Відповіді від БЕБ Mind іще очікує, а от Головне управління ДПС у м. Києві та Головне управління Нацполіції у Київській області повідомили, що запитуваною інформацією не володіють.

Як розповіли Mind учасники ринку, ФОПи встановлюють націнку у 8–12 разів, і ціни для продажу вроздріб безпосередньо пацієнтам і тендерні ціни кардинально відрізняються. Імовірно саме тому прайс на сайті компанії відсутній. Якщо, скажімо, сітка для голови для закриття дефекту хворому може коштувати 40–50 тис. грн, то через тендер вона продається за 5–7 тис. грн. Собівартість ще на 50% менша.

Для того щоб розібратися в цій ситуації, Mind звернувся до працівника однієї з лікарень, тендер якої вигравав ТОВ «І-Плант». На умовах анонімності він розповів, що для зацікавлення лікарів просувати її продукцію серед пацієнтів компанія практикує систему «винагород», а ще нібито заробляє на безтоварних операціях.

Чим регулюється діяльність виробника імплантатів?

Редакція проаналізувала законні підстави, якими регулюється діяльність у сфері проєктування, виробництва й реалізації медичних виробів, які імплантують. А також розібралася, хто це перевіряє.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», діяльність з виробництва медичних виробів ліцензуванню не підлягає.

Робота такого підприємства, як ТОВ «І-Плант», має відповідати Технічному регламенту щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 року № 753 (далі – Техрегламент). Як пояснили Mind у Держлікслужбі, цим Техрегламентом встановлено вимоги, які поширюються на медичні вироби та допоміжні засоби до них, а також умови введення їх в обіг та/або експлуатацію і проведення процедури оцінки відповідності (сертифікації).

Те саме стосується і продажу продукції підприємства: єдина нормативна вимога – відповідність Техрегламенту. Бо медвироби, які виготовляє компанія, належать до IIа та III класу потенційного ризику, тому реєструвати їх у Реєстрі осіб, відповідальних за введення медичних виробів, активних медичних виробів, які імплантують, та медичних виробів для діагностики in vitro в обіг, їй не потрібно.

З ким працює компанія?

З відкритої фінансової звітності та матеріалів справи не вдалося повноцінно вирахувати реальні обсяги продажів і частку ринку. Але, поспілкувавшись із лікарями та постачальниками, редакції вдалося скласти неповний перелік лікарень, які закуповували вироби ТОВ «І-Плант».

До цього переліку увійшли: Київська обласна лікарня; Центральна лікарня прикордонних військ, Київ; 12-та лікарня, Київ; Лікарня №1, Київ; Український науково-дослідний інститут нейрохірургії; Лікарня Феофанії, Київ; Лікарня швидкої допомоги, Київ; Обласна лікарня, Запоріжжя; Лікарня швидкої допомоги, Запоріжжя; Обласна лікарня, Полтава; Обласна лікарня, Дніпро; Лікарня №16, Дніпро; Івано-Франківська обласна лікарня; Хмельницька обласна лікарня; Ужгородська обласна лікарня; Рівненська обласна лікарня; Дніпропетровська обласна дитяча лікарня, 16; Івано-Франківська обласна лікарня; Хмельницька обласна лікарня; Ужгородська обласна лікарня; Рівненська обласна лікарня; Дніпропетровська обласна дитяча лікарня; Вінницька обласна психоневрологічна лікарня; Калуська центральна районна лікарня; Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Київ; Кіровоградська обласна лікарня; Військовий госпіталь Центрального регіону, Вінниця; Черкаська обласна лікарня; Черкаська міська лікарня; Львівська обласна лікарня; Тернопільська обласна лікарня; Житомирська обласна лікарня, а також безліч приватних і державних стоматологічних клінік по всій Україні.

Хто визначає відповідність Техрегламенту і як?

Будь-який сертифікатор, що входить до офіційного Переліку призначених органів з оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту щодо медичних виробів (їх призначає Мінекономіки). Діяльність ТОВ «І-Плант» перевіряє та сертифікує Державне українське об’єднання «Політехмед», яке є у зазначеному переліку.

Сертифікатор оцінює систему управління якістю виробничої дільниці (проводить аудит). Аудитори виїжджають на виробництво, перевіряють його умови, оглядають площі, приміщення, обладнання, проводять забір та аналіз матеріалів, з яких виготовляється продукція, і готових виробів тощо. Перевіряється також відповідна документація щодо системи управління якістю.

За результатами аудиту видається сертифікат оцінки відповідності на медичний виріб строком на п’ять років, пов’язаний із сертифікатом на систему управління якістю строком на три роки. Про видані чи змінені сертифікати, згідно з п. 41 Техрегламенту, орган з оцінки відповідності інформує Держлікслужбу.

На запит Mind служба, повідомила, що від ДУО «Політехмед» їй дійсно надходила інформація про видані виробнику ТОВ «І-Плант» сертифікати відповідності, а саме:

– UA.101.MD.3.0575-23.02 від 19.08.2019 з терміном дії до 18.08.2024 на медичні вироби «Імплантати для нейрохірургії та черепно-лицьової хірургії; Декомпресійні імплантати для нейрохірургії; Біоактивний керамічний композит для відновлення кісткової тканини Синтекість» клас IIа;

– UA.101.QМS.0575-22.00 від 19.08.2022 з терміном дії до 18.08.2025 на «Проєктування, виробництво та реалізацію медичної продукції: імплантати для нейрохірургії та черепно-лицьової хірургії, біоактивний керамічний композит для відновлення кісткової тканини синтекість, декомпресійні титанові імплантати для нейрохірургії». 

Тож чи могло підприємство, яке розташоване у квартирі й не має офіційно жодного квадрату виробничих площ ані у власності, ані в офіційній оренді, пройти таку сертифікацію? Напевно, що легально – ні.

Щоб з’ясувати, чи забиралися зразки матеріалів і продукції ТОВ «І-Плант» та як саме проводилися перевірки умов виробництва компанії, редакція звернулась із запитом безпосередньо до ДУО «Політехмед» і Міністерства охорони здоров’я, у відомстві якого перебуває сертифікатор. Проте відповідей на момент виходу статті не отримала.

Кримінальне провадження, якого… не існує?

Як стало відомо Mind, через схеми з ФОПами та мінімізацію доходів у липні 2022 року компанією «І-Плант» зацікавилася поліція, яка відкрила кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу України («легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, що вчинено організованою групою або в особливо великому розмірі»).

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

За інформацією Mind, у рамках провадження відбувалися допити, викликались співзасновники, ФОПи, директор ІПМ ім. Францевича, на території якого нібито розташовується офіс компанії. Проте жодного занепокоєння, зважаючи на активність «І-Плант» на державних тендерах, це в компанії не викликало. Остання завершена угода – від 6 березня 2024 року.

Джерело Mind у силових органах підтвердило інформацію про те, що ТОВ «І-Плант» потрапило в поле зоре поліції разом із кількома іншими компаніями. Принаймні в ЄРДР за 2022 рік є записи про розслідування злочинів щодо юридичних / фізичних осіб, які привласнили бюджетні кошти при закупівлі медичного обладнання, та осіб, які займаються безтоварними операціями з медичним обладнанням, мінімізацією фінансових витрат / звітності, що призводить до несплати податків, а також записи про фіктивні завищення цін для медичного обладнання виготовленого кустарним способом без належних на це дозволів тощо.

Крім того, джерело підтвердило, що стосовно ТОВ «І-Плант» було розпочато кримінальне провадження (станом на лютий 2024 року воно начебто на стадії досудового розслідування).

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

У листі зазначається, що як свідків поліція допитала Шинкарука О. В. та Смірнову К. П., але сумніви слідчих вони не розвіяли, адже в ході допитів з’ясувалося, що співзасновники «не володіють інформацією щодо фінансово-господарської діяльності підприємства». У випадку директора Шинкарука О. В. це також означало, що він не володіє даними, «які можуть підтверджувати фактичне виконання обов’язків директора вказаного товариства».

Як видно у скріні листа, на підставі проведених допитів слідче управління ГУ Нацполіції у Київській області просить ГУ ДПС у м. Києві провести перевірку ТОВ «І-Плант» щодо дотримання податкового законодавства, внести підприємство до категорії «ризикових» і здійснити блокування його електронних податкових накладних.

Проте коли редакція Mind поцікавилася в поліції деталями розслідування та результатами податкової перевірки, то отримала датовану 29.02.2024 відповідь, що, згідно з даними ЄРДР, кримінальні провадження щодо ТОВ «І-Плант» підпорядкованими слідчими підрозділами ГУ Нацполіції у Київській області «не розпочиналисс та до провадження не приймались».

Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

Однак, окрім цілком однозначної інформації про відкриття кримінального провадження щодо ТОВ «І-Плант» із двох різних джерел Mind, знаходимо також непрямі ознаки того, що провадження все-таки могло мати місце. Наприклад, через місяць після згаданого в листі прохання до податкової про перевірку ТОВ «І-Плант», деякі пов’язані з компанією ФОПи почали закриватися.

А у відповідь на запит Mind до Головного управління ДПС у м. Києві, там повідомили, що наразі з метою здійснення контрольно-перевірочних заходів ним проводиться робота щодо отримання інформації, яка свідчить про порушення податкового та іншого законодавства ТОВ «І-Плант». Таку відповідь податкова надала на запитання про результати перевірки підприємства в рамках кримінального провадження стосовно нього.
Токар, ФОПи, три станки: як працює один із найбільших виробників імплантів в Україні. До чого тут 	«лівий» титан та експорт у росію

Крім того, податкова уточнила, що наразі не може надати детальної інформації стосовно компанії, бо у 2021–2024 роках документальні планові або позапланові перевірки ТОВ «І-Плант» Головним управлінням ДПС у м. Києві не проводились, а аналітичні дослідження з питань дотримання законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення стосовно компанії не складалися. І це зрозуміло – за заявленими офіційно оборотами ТОВ «І-Плант» не відповідало вимогам щодо включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, зокрема, у 2024 році.

Цікаво також, що ТОВ «І-Плант» як не платник ПДВ не складає передбачених ст. 201 Податкового кодексу України податкових накладних, реєстрація яких могла б бути зупинена («заблокована»). У зв’язку із цим компанія не може бути включена до так званої «категорії ризикових», як того податкову просила у скріні листа поліція. Такі заходи можливо застосувати виключно до платників ПДВ.

Імпланти для росії, білорусі, Грузії

Ще одну схему розповів Mind експерт із виробництва товарів медичного призначення, що теж із відомих причин побажав зберегти анонімність. Він стверджує, що зараз ТОВ «І-Плант» продає імпланти для нейрохірургії до росії та білорусі.  

За його інформацією, схема продажів організована так, що приватні особи купують продукцію компанії, везуть її через Польщу до білорусі, а звідти товар уже відправляється в росію. «Вся оплата йде готівкою. І на момент осені 2023-го ці схеми ще працювали», – розповідає співрозмовник видання.

За його словами, інформацію він отримав від лікарів на Заході України, які стикалися з приватною особою, що займається переправленням продукції ТОВ «І-Плант» через кордон.

«Лікарі, які знають цю людину (яка є посередником між компанією та росією), попереджали її, що, по-перше, це кримінальна відповідальність, а по-друге, і, мабуть, найголовніше, – це моральний аспект. Як можна жити в Україні та тут же везти через Польщу до росії імпланти? Буде цікаво, якщо якомусь загиблому російському солдату зроблять судовий розтин і знайдуть імплант з українським маркуванням. Бо всі ж мають лазерне маркування: назва компанії, серійний номер, лот тощо», – пояснює джерело Mind.

За словами співрозмовника видання, ТОВ «І-Плант» також продає великі партії медвиробів до Грузії, відправляючи міжнародною поштою. Проте у фінансовій звітності цього не знайдеш.

Читайте також: Пальне зі знижкою, дешева їжа та «білоруська електроніка». Як росія використовує Грузію в обході санкцій

Замість висновку

Працюючи над матеріалом, редакція направляла інформаційні запити державним органам, у розпорядженні, зоні відповідальності чи на контролі яких могла бути відповідна інформація, а також безпосереднім фігурантам історії.

Окрім згаданих у статті ГУ ДПС у м. Києві, Держлікслужби та ГУ Нацполіції у Київській області, Mind звертався з офіційними запитами до самого ТОВ «І-Плант», ДУО «Політехмед», Інституту проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАНУ, Міністерства охорони здоров’я та Бюро економічної безпеки. На момент публікації відомо, що БЕБ та ДУО «Політехмед» – у процесі підготовки відповіді, від інших відповідей не надходило.

Після надходження відповідей від інших органів, матеріал буде доповнено.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло