Книжка тижня: «Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» Барбі Латци Надо

Книжка тижня: «Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» Барбі Латци Надо

Як воно – бути жінкою в італійській мафії, де влада належить чоловікам?

Книжка тижня: «Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» Барбі Латци Надо

Родинна помста, торгівля наркотиками та зброєю, сексизм, боротьба за владу і вплив.

«Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» – це книжка про жінок, що зростали в італійському мафіозному середовищі або випадково до нього потрапили. Про ризикових, сильних, жорстоких жінок, які мали бути тихими і непомітними, але порушили це правило.

В Італії, де мафія є частиною буденності і вважається «паралельною  державою», книга не викликала резонансу. Однак для європейців, які асоціюють Італію з Колізеєм, романтичною Венецією та «Римськими канікулами», вона точно стане відкриттям. 

Докладніше – в огляді Mind.


Бекграунд. Барбі Латца Надо – американська письменниця, журналістка-розслідувачка, яка живе і працює в Римі майже 30 років. Пише про італійську політику, міграцію, кризу біженців, гендерну дискримінацію для The Daily Beast, де очолює римський відділ. А також для видань Scientific American та Foreign Policy.

Перша книжка письменниці «Обличчя янгола: секс, убивство та маловідомі подробиці про Аманду Нокс» висвітлює судовий процес над Амандою Нокс, яку звинувачували у вбивстві 21-однорічної британки Мередіт Керчер. У другій книжці під назвою «Дорожня карта в пекло: секс, наркотики та стволи на мафіозному березі» задокументовані історії нігерійських жінок, яких переправляють для сексуального рабства на території неаполітанської Каморри поблизу Неаполя.

«Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» – це третя книжка письменниці, яка була відзначена виданнями The New York Times, Washington Post, Toronto Star, Washington Independent Review of Books, Kirkus Reviews. Працюючи над нею, авторка багато годин спілкувалася з Ассунтою «Пупеттою» Мареско, хрещеною матір’ю італійської мафії, та іншими мафіозними жінками.

«Не можна применшити лиха від організованої злочинності на моїй другій батьківщині. Поп-культура десятиліттями романтизувала італійську мафію, що зробило нормою явище, котре кожного дня руйнує долі та місцеву економіку. Метою цієї книжки не є романтизація такої злочинності, незважаючи на те, що в ній описано історії жінок, у яких не було іншого вибору, окрім як залишатися у злочинних родинах. Перш за все та найбільше я вдячна жінкам, про яких я написала цю книжку, які довірилися мені настільки, наскільки вони довіряють іншим, та розповіли мені свої історії – такі трагічні, якими вони є. Жінки, що опиняються в передових рядах злочинних родин, зазвичай або народжуються в таких родинах, або виходять заміж за когось з таких родин. Часто кажуть, що єдиний шлях з такої родини – або в машині поліції, або в труні, тож я ніколи не применшуватиму труднощів обставин, у яких перебувають ці жінки», – зазначає Барбі Латца Надо.

Видавництво: Vivat

Сюжет. Ассунта «Пупетта» Мареска випустила двадцять дев’ять куль у Великого Тоні, який наказав убити її чоловіка. Це сталося серед білого дня у заповненій людьми кав’ярні Неаполя: 

«Цей учинок підняв її до статусу ікони серед неаполітанської кримінальної еліти, що принесло їй прізвисько Леді Каморра та дало їй незрівнянний статус справжньої мадріни – хрещена матір. Після лише однієї появи у суді місцеві каморристи почали кидати квіти на дах поліцейського фургону, у якому її перевозили від в’язниці до суду та назад, ніби вона була членом королівської родини, яка проїжджає повз на кареті». 

На той момент Пупетті було вісімнадцять років і вона виношувала першу дитину. Сина жінка народила у в’язниці і назвала на честь батька – Паскалоне. 

Історію італійської мафії споконвіку пишуть чоловіки, применшуючи роль жінок, яких вважають недостатньо розумними для того, аби вести справи. Вони мають народжувати та виховувати дітей звичними до поганого, що й роблять. Але водночас дістають інформацію і таємниці з ворожих кланів, займаються бухгалтерією, контрабандою наркотиків, сигарет, зброї, вершать кровну помсту як Пупетта. Ведуть бізнес для прикриття та відмивання грошей.

І навіть насмілюються йти проти системи, як Росселла Казіні. Дівчина до нестями закохалася у Франческо Фрізіна, який належав до мафіозної родини. Коли вона про це дізналася, вмовила його покаятися і почати співпрацю з поліцією. Але згодом під тиском рідні хлопець відмовився від своїх свідчень. Росселлу, котра врятувала коханого після поранення, забравши до престижного шпиталю у Флоренції, жорстоко вбили. Імовірно, Франческо теж доклав до цього руку. У лютому 2020 року у Пальмі назвали вулицю на честь Росселли, а громада Флоренції присвятила їй парк.

Коли Пупетта, головна героїня «Хрещеної матері», вбила Великого Тоні, то здобула владу у чоловічому світі, адже виконала суто чоловічу справу. Продемонструвала силу, з якою тепер мусили рахуватися. Традиційно мафіозні жінки працювали «у тіні», залишаючись непомітними.

Звісно, треба зважати на той момент, що це книжка про італійську мафію, де діють свої закони і правила. Жахливі вчинки сильних жінок можуть виглядати певною мірою романтично, але авторка не намагається їх романтизувати, а показує зсередини складний мафіозний світ та роль представниць «слабкої» статі у ньому. Багаторівневу систему, з якої вони можуть потрапити або до в’язниці, або в могилу.

«Мафія спричиняє смерті тисяч людей кожного року – або прямо через убивства, або непрямо через різні схеми з контрабандою та загалом корупцію, якою вони вже дуже давно займаються. Але ця книжка покаже вам жінок, які здобули повагу у своїй сфері та які не погодяться ні на що менше», – наголошує авторка.

Вам сподобається, якщо: ви любите книжки, які руйнують поширені стереотипи, написані на основі реальних подій та розмов із учасниками описаних подій, розкривають світлі і темні сторони особистостей.

Вам не сподобається, якщо: ви не любите true crime історії, розмови про фемінізм та сексизм, а також віддаєте перевагу художній літературі, де є визначений щасливий фінал.

Головна причина прочитати: подивитися на прекрасну, романтичну Італію під іншим, зовсім не романтичним кутом. Дізнатися, чому Коза Ностра (нині єдина справжня мафія) на Сицилії досі існує. А також переконатися у тому, що жінки ніколи не були слабкою статтю, де б вони не перебували – у науці, політиці чи навіть у мафії.

У тому ж дусі: 

Бернардін Еварісто «Дівчина, жінка, інакша» 

Книжка тижня: «Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» Барбі Латца Надо

Книжка складається з 12 історій про жінок, які навчаються, працюють і виховують дітей. Які кохають чоловіків, жінок або ще не визначилися, чи готові віддати комусь своє серце. Мають різні прагнення і досягнення. Але є дещо, що їх об’єднує – темний колір шкіри, через що вони ледь не щодня стикаються із сексизмом, расизмом чи сексуальною об’єктивацією. І змушені дорослішати та шукати себе у світі, якому бракує поваги до різноманітності та інакшості. Вони надзвичайно яскраві і самобутні, але опинилися всередині жорстокої системи, яка їх не приймає.

За цю книжку Бернадін Еварісто у 2019 році отримала Букерівську премію, ставши першою темношкірою жінкою, що здобула одну з найпрестижніших літературних нагород. 


Хьюго Кларк «Чорна вдова»

Книжка тижня: «Хрещена мати. Убивство, помста та кривава боротьба італійок» Барбі Латца Надо

Гризельда Бланко – матір, бізнес-леді, безжальна вбивця, відома у кримінальному світі як Хрещена мати кокаїну. Гризельда стала першою американською мільярдеркою. Наркотична мережа, якою вона керувала, щомісяця приносила близько 80 млн доларів. Жінка мала трьох чоловіків, яких було вбито, тому ще її називали Чорною вдовою. 

«Чорна вдова» – це кримінальний нехудожній роман про життя Гризельди з дитинства до отримання статусу кокаїнової королеви Маямі, яка одного дня втратить все, що мала. 

Нещодавно на Netflix також вийшов біографічний мінісеріал про колумбійську наркобаронесу «Гризельда», перегляд якого допоможе сформувати об’ємну картинку мафіозного світу з жіночої точки зору. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло