Кінопрем’єри тижня: драма «Я і Фелікс», байопік «Емі Вайнгауз: Back To Black» і Тиждень австрійського кіно
Художній дебют Ірини Цілик, музична драма і 12-ий за рахунком фестиваль кінематографа Австрії

Цього тижня кінопрокат поповнився різноманітними варіантами для проведення кіновікенду – від стрічки про 90-ті з Іздриком в одній з головних ролей до артхаусного австрійського кіно й історії про створення легендарного альбому «Back to Black» Емі Вайнгауз.
Докладніше – в огляді Mind.
«Я і Фелікс»

Сюжет. Стрічка розповідає історію дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х. У центрі сюжету – його стосунки із сім’єю, друзями, першим коханням, а також із колишнім контррозвідником Феліксом, який служив під час війни в Афганістані.
У ролях: Юрій Іздрик, Андрій Чередник, Владислав Балюк, Анастасія Карпенко, Галина Веретельник-Степанова, Андрій Ісаєнко, Олександра Семенко, Володимир Гладкий.
В українському прокаті: з 11 квітня 2024 року.
Бекграунд. Фільм поєднує події книги «Хто ти такий?» письменника й військовослужбовця Артема Чеха з власними спогадами письменниці та режисерки Ірини Цілик (а також дружини автора).
А син Ірини Цілик й Артема Чеха – Андрій Чередник – зіграв у фільмі 7-річного Тимофія.
Картину покажуть у 44 містах, зокрема, й у Черкасах, про які йдеться у книзі.
Стрічка виробництва кінопродакшену ForeFilms, продюсерів Володимира та Анни Яценків.
Світова прем’єра відбулась на 38-му Варшавському міжнародному кінофестивалі, а перший український показ – у межах Київського тижня критики у 2022 році. Фільм також отримав спеціальну нагороду 53-го італійського кінофестивалю Giffoni у категорії Generator +16 (The CGS AWARD), спеціальну відзнаку FILMFEST HAMBURG від КМКФ «Молодість» та відзнаку в конкурсі ігрового кіно Ukraina Festiwal Filmowy у Варшаві.
Попередній фільм Ірини Цілик під назвою «Земля блакитна, ніби апельсин» – її повнометражний документальний дебют, що вийшов 2020 року. У фільмі йдеться про сім'ю, яка живе в так званій «червоній зоні» Донбасу, де вже шостий рік тривають воєнні дії.
Міжнародна прем'єра документальної роботи відбулася на американському кінофестивалі «Sundance Film Festival», де стрічка отримала нагороду за кращу режисуру в категорії світової документалістики. Також фільм був представлений в офіційній програмі численних міжнародних кінофестивалів (Берлінський міжнародний кінофестиваль, Міжнародний фестиваль документального кіно в Амстердамі, Музей модерного мистецтва (Нью-Йорк) Doc Fortnight, Копенгагенський міжнародний фестиваль документального кіно, Visions du Reel (Швейцарія), Hot Docs (Канада) та понад 100 інших) та виборов низку престижних нагород (серед них Spotlight Award американської премії «Cinema Eye Honors», Приз за найкращу операторську роботу від американської International Documentary Association та понад 30 інших відзнак).
Вам сподобається, якщо: вам цікаво подивитися й підтримати українське кіно на тему дорослішання у непрості часи – зроблене зі смаком та своєрідним шармом – з яскравими (хоч подекуди й крінжовими) персонажами, кожен з яких виживав і переживав 90-ті по-своєму.
Вам не сподобається, якщо: вам набридло дивитися фільми про 90-ті, яких останнім часом поряснішало у вітчизняному прокаті, а також вас лякає тема адаптації ветеранів у суспільстві.
Головна причина подивитися: захопитися акторським дебютом харизматичного Юрія Іздрика та відрефлексувати дивну епоху, яку часто романтизують. І коли кажуть, що не романтизують, то все одно зображують як своєрідну «екзотику» зі своїми характерними атрибутами (але якщо так і було?!), що може здатися навіть дещо магнетичним завдяки, звісно ж, людям, які попри все намагалися жити своє краще життя у наявних обставинах, адже інших не було… Тож варто тримати головний фокус уваги саме на останньому.
«Емі Вайнгауз: Back To Black»

Сюжет. Надзвичайна історія Емі Вайнгауз, що розповідає про створення її революційного альбому «Back to Black». Розказана з точки зору Емі та натхненна її глибоко особистими текстами, стрічка розкриває феномен цієї видатної виконавиці.
У ролях: Маріса Абела («Барбі», «Фіктивний агент»), Едді Марсан («Чиста гра», серіал «Рей Донован»), Джек О'Коннел («Нескорений»).
В українському прокаті: з 11 квітня 2024 року.
Бекграунд. «Емі Вайнгауз: Back To Black» – це біографічний драматичний фільм, заснований на житті британської співачки Емі Вайнгауз, зіграна Марісою Абелою. Фільм зняв Сем Тейлор-Джонсон, а сценарій написав Метт Ґрінгалґ. Окрім Маріси Абели, головні ролі виконали Джек О'Коннелл, Едді Марсан і Леслі Менвілл.
Після смерті Вайнгауз у 2011 році кілька режисерів намагалися зняти біографічні стрічки, але жоден з них не домігся свого. У 2018 році спадкоємці Вайнгауз оголосили, що підписали угоду на знімання фільму про її життя та кар'єру. До липня 2022 року StudioCanal розпочала виробництво, а фільмування відбувалися в Лондоні з січня по квітень 2023 року.
Вам сподобається, якщо: ви любите байопіки, і вас цікавить біографія однієї з найуспішніших британських поп-зірок, якої не стало у віці всього 27 років, але вона встигла увійти в сучасну історію музики та отримати п'ять премій «Греммі».
Вам не сподобається, якщо: ви не вірите у версію, яку просуває фільм, що співачка відчайдушно бажала мати дитину, і відтак її вбила нездатність завагітніти. Нагадаємо, що Емі зокрема пережила залежність від алкоголю та наркотиків, а також булімію і депресію.
Головна причина подивитися: поглянути на спробу творців картини передати сутність Вайнгауз саме як людини, а також її історію за межами таланту. Загалом це тепла і щира – моментами навіть наївна – екранізація життя Емі Вайнгауз.
Для балансу думок і повноти розуміння постаті співачки радимо також переглянути документальний фільм про життя та смерть Вайнгауз під назвою «Емі» 2015 року, який дає чіткіше уявлення про її музичну майстерність і професіоналізм, далекі від таблоїдної карикатури безперервної наркоманії.
В українському прокаті: з 11 до 15 квітня 2024 року.
Бекграунд. Тиждень австрійського кіно щороку проходить в Україні вже понад 11 років. Винятком став лише 2022 рік через повномасштабне вторгнення росії. Вкотре кінофестиваль мав благодійне значення, оскільки подія спрямована на збір коштів для ЗСУ. Генеральний партнер AMIC ENERGY пожертвує на підтримку України у боротьбі з країною-агресором суму грошей, еквівалентну касовим зборам фестивалю.
Тиждень австрійського кіно триває у київському кінотеатрі «Жовтень» з 11 до 15 квітня. До програми кіноогляду ввійшло 4 картини різних жанрів: від спортивної драми до містичного фільму жахів.
Фестиваль проводять Австрійський культурний форум у Києві та Австрійське бюро кооперації у Львові спільно з кінокомпанією «Артхаус Трафік» за підтримки генерального партнера Amic Energy.
По завершенню фестивалю у Києві, Тиждень австрійського кіно проходитиме в інших українських містах: 22-24 квітня у Дніпрі, 9-12 травня в Чернівцях, 16-19 травня у Львові.
Програма:
«ЛАЗНЯ ДИЯВОЛА» / DES TEUFELS BAD
У ролях: Анна Плаж (музичний проєкт Soap & Skin), Марія Гофштеттер («Рай: Віра»), Давід Шайд
Сюжет. Дівчина з бідної родини виходить заміж та оселяється у віддаленому будинку її обранця посеред густого лісу. Світ чоловіка для неї геть чужий, а мрії про дитину стають нездійсненним тягарем. З кожним днем важкої рутини та марних сподівань, вона все більше закривається в собі. Допоки не опиняється на темному шляху, що веде до злих думок.
«ЦІЛЕ ЖИТТЯ» / EIN GANZES LEBEN
У ролях: Штефан Ґорскі, Авґуст Цірнер («Колонія Діґнідад», «Непереборна Марта»), Юлія Франц Ріхтер («Ундіна»), Роберт Штадлобер, Маріанне Зеґебрехт («Війна Роуз»)
Сюжет. Екранізація перекладеного понад 40 мовами бестселера Роберта Зіталера. Початок 20 століття. Осиротілий Андреас потрапляє під опіку безжального дядька на фермі в далекій долині. До хлопця ставляться не як до родини, а як до наймита, і його дитинство сповнюється жорстокості. Коли юнак нарешті покидає свого гнобителя, то опиняється на будівництві винаходу, що знаменує початок альпійського туризму – гірської канатної дороги. Нова робота відкриває нові життєві перспективи, й зовсім скоро Андреас знаходить своє кохання. Але на горизонті спалахує світова війна.
«ПРИЙШОВ, ПОБАЧИВ, ПЕРЕМІГ» / VENI VIDI VICI
У ролях: Лоуренс Рупп, Урсіна Ларді («Біла стрічка»), Олівія Ґошлер.
Сюжет. Велосипедист стає випадковою жертвою снайперської кулі мільярдера. Родина багатія – владні люди, що не мають лімітів та заборон і живуть своє найкраще життя. Однак кілька небайдужих вирішують виступити проти системи та покласти край недоторканості тих, хто здатен на вбивство задля розваги.
Читайте також: Творці фільму про світ надбагатих із програми Тижня австрійського кіно: «Мільярдера не цікавлять гроші, а лише влада та її збереження – це більше за владу держав»
«ВИХОДЯЧИ ЗА МЕЖІ» / KLAMMER
У ролях: Юліан Вальднер, Валері Губер
Сюжет. Зимова Олімпіада 1976 року. Гірськолижнику Францу 22 роки, а його вже називають майбутньою зіркою. За плечима юнака чимало перемог, але тиск очікувань – не єдиний виклик. Спонсор вирішує змінити звичні форму та спорядження, погодні умови чимдалі гіршають, а траса здається неприступною. Єдине, що не дає герою зламатися – кохання його життя.
Вам сподобається, якщо: ви любите європейське кіно у всіх його проявах і жанрах, а також не очікуєте екшну чи дорогих зйомок.
Вам не сподобається, якщо: ви віддаєте перевагу формі, а не змісту кінокартин.
Головна причина подивитися: подивитися найбільш яскраві та резонансні австрійські стрічки останніх років.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].