Таке трапляється раз на п’ять років. Навіщо Сі Цзіньпін вирішив відвідати Європу?
Mind Explains

Таке трапляється раз на п’ять років. Навіщо Сі Цзіньпін вирішив відвідати Європу?

Китайській лідер вирушає в турне Францією, Сербією та Угорщиною в час, коли Європа знов тяжіє до Вашингтона на противагу Пекіну

Таке трапляється раз на п’ять років. Навіщо Сі Цзіньпін вирішив відвідати Європу?
Фото: depositphotos.com

Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю та президент країни Сі Цзіньпін з 5 травня перебуватиме в Європейському Союзі з п’ятиденним візитом. Попередній раз він відвідував країни Європи п’ять років тому, і його цьогорічний візит несе зрозумілий посил: Пекін готовий бути «кращим за Вашингтон» економічним партнером блоку.

Тож цієї неділі китайський лідер розпочне турне до Франції, Сербії та Угорщини. Ці країни дуже серйозно розглядають інвестиції з Пекіну – навіть попри цілу купу розслідувань ЄС щодо промислової політики Китаю і попередження чиновників із Вашингтону щодо ризику, який спричиняють такі інвестиції.

Тож які «родзинки» у програмі візиту китайського лідера до Євросоюзу?

Французький шарм для Сі

Президент Емануель Макрон сподівається поглибити раніше налагоджені стосунки із СІ під час його дводенного візиту до Франції, вмовивши того натиснути на владіміра путіна та припинити російсько-українську війну. Крім того, у французького лідера є ідея залучити китайські інвестиції у французьку галузь виробництва двигунів для електромобілів.

Спроба зачарувати Цзіньпіна включатиме вечерю в Єлисейському палаці в Парижі. Як повідомляють джерела, подаватимуть і французький коньяк – напій, який є предметом антидемпінгових розслідувань Пекіна. Наступного дня лідери двох країн відвідають закуток Піренеїв, куди маленький Макрон часто навідувався, аби погостювати у своєї бабусі.

«Макрон відкриває перед Сі можливість вести перемовини із провідною країною ЄС, яка довела своє бажання прокладати власний шлях» – так прокоментував порядок денний візиту Чон Я Лан, доцент кафедри політичних наук Національного університету Сингапуру. На його думку, ця поїздка «є спробою перетягнути на свій бік ті країни Європи, які, на переконання Сі, найбільш позитивно до нього ставляться».

Міністр закордонних справ Китаю Вань Ї минулої суботи на зустрічі з дипломатичними радниками французького президента заявив, що сподівається на позицію Парижа щодо формування «прагматичної політики» щодо Китаю з боку ЄС. Така політика та її бачення, окрім іншого, будуть обговорюватися днями на тристоронній зустрічі Сі, Макрона та Урсули фон дер Ляєн.

Візит китайського «керманича» припадає на час, коли Євросоюз послідовно напрацьовує єдину з Вашингтоном позицію протидії спроможностям Пекіна завалювати світ дешевими товарами та створювати загрози національній безпеці різних країн. Протягом багатьох років єврозона була буфером між двома провідними економіками світу, проте зараз ситуація змінюється: Брюссель перестає миритися з ситуацією, створюючи дедалі більше перешкод для китайських фірм; минулого тижня в Німеччині були заарештовані чотири особи за звинуваченнями у шпигунстві на користь Пекіна – це лише остання ситуація серед аналогічних.

«Вважаю, що це спроба переконати європейців в існуванні інших перспектив і кращих стосунків, – вважає Дункан Фріман, лектор із питань китайсько-європейських відносин у Брюссельській школі менеджменту. – Ми далекі від конфронтації, але навіть китайці мають визнати, що відносини далекі від ідеалу».

Візит Сі до Європи відбувається лише за кілька тижнів після попередження, зробленого керівництву Комуністичної партії Китаю очільницею Казначейства США Дженет Єллен. Вона заявила, що перевиробництво країни стало проблемою для світу. Кількома днями пізніше цю ж тезу виголосив канцлер Німеччини Олаф Шольц. Прикладом зближення Вашингтона з Брюсселем стала політика «зменшення ризиків» – усунення Пекіна з промислових секторів підвищеної чутливості.

Белградські спогади

Американоцентричний світовий порядок, зі свого боку, намагаються оскаржити Сі та російський президент путін, які звинувачують Захід у бажанні загальмувати їхній розвиток. На підтримку цього блоку Сі відвідає Белград. У столиці Сербії, яка так і не стала країною – членом ЄС, він згадуватиме, як армія США розбомбила в місті посольство Китаю 25 років тому – ця подія зблизила антиамериканські позиції москви та Пекіна.

Сі відвідує країни, «яким простіше продати неприйняття побудованої США архітектури глобальної безпеки», –  вважає Уна Олександра Берзіна-Черенкова, директор центру досліджень Китаю у Ризькому університеті ім. Страдіня. Підтримка з боку дружніх націй допоможе Пекіну сформувати посил, мовляв, «Європа на боці Китаю, щоб там собі не казав Брюссель», додає вона.

Таке трапляється раз на п’ять років. Навіщо Сі Цзіньпін вирішив відвідати Європу?

Торговий баланс Європи з Китаєм скоротився з 2022 року, проте все ще більший за показник часів останнього візиту президента Китаю до ЄС

2019 року, коли Сі Цзіньпін востаннє відвідував Західну Європу, економіки КНР та ЄС – у доларовому обрахунку – були приблизно однакового розміру. Зараз китайська економіка на 15% більша, і розрив може подвоїтися до кінця поточного десятиліття. Попри скорочення торгового дефіциту ЄС та Китаю, він усе ще більший за показники п’ятирічної давнини.

Такий торговельний дисбаланс викликав занепокоєння у Брюсселі, де ініціювали розслідування державної підтримки Пекіном китайських компаній – виробників електромобілів. Також розслідування ведуться щодо медичних засобів і галузі відновлювальної енергетики, зокрема, китайської частки у проєктах сонячної енергетики в Румунії. До оголошення результатів розслідувань їхній факт створює напруженість у відносинах – через яку, наприклад, китайська компанія була змушена відмовитися від участі в тендері на $650 млн від залізничної компанії Болгарії.

Угорський обмін

Через усе згадане вище Угорщина є для Китаю найціннішим регіональним активом, оскільки Будапешт здатний загальмувати брюссельські ініціативи чи навіть заблокувати політику ЄС. Прикладом цього є грудневий демарш Віктора Орбана стосовно допомоги Україні, який відтермінував її надання щонайменше на шість тижнів.

У випадку торгових обмежень можливості Орбана значно менші, адже для початку розслідувань достатньо голосів кваліфікованої більшості країн-членів. Однак Угорщина вже засвітилася серед країн, що виступили проти плану ЄС віднести до «чорного списку» китайські компанії, які підозрювалися в постачаннях технологій для російського військово-промислового комплексу.

Таке трапляється раз на п’ять років. Навіщо Сі Цзіньпін вирішив відвідати Європу?

Китайський експорт зріс за часів пандемії COVID-19

З іншого боку, Угорщина є ілюстрацією того, як Пекін вміє віддячити за лояльність. Під час візиту очікується оголошення про відкриття у країні фабрики китайського автовиробника Great Wall Motor Ltd.

Китайський виробник акумуляторів Contemporary Amperex Technology також повідомив про готовність збудувати разом із Mercedes-Benz AG виробництво вартістю $7,6 млрд – найбільша пряма іноземна інвестиція в історії Угорщини, яка створить приблизно 9000 робочих місць.

Уряд Орбана також сподівається використати китайські кредити, підрядників і технології для будівництва нової залізниці, розповіла Івана Караскова з празького аналітичного центру «Асоціація з міжнародних питань». «Угорська швидкісна залізниця слугуватиме прикладом того, як Китай може реалізовувати інфраструктурні проєкти на території Європейського Союзу», – вважає вона.

Компанії другої економіки світу надзвичайно активно інвестують у закордонні проєкти, зокрема виробництва, що дозволяє сильно знизити рівень напруженості. Автовиробник BYD Co. торік повідомив про початок будівництва фабрики в Угорщині, а Chery Automobile цього квітня уклала угоду про передачу їй старої фабрики Nissan Motor в Іспанії для виробництва електромобілів.

«Китай має надіслати європейській спільноті чіткіший сигнал щодо того, що він лишається надійним партнером», – каже Ку Хонжан, професор пекінського Університету міжнародних досліджень та колишній дипломат. Насправді, вважає він, усе це зводиться до простого рішення: «Забезпечення більш сприятливих умов для європейських країн і компаній».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло