Нобелівські лауреати розгубилися: світова економіка прямує невідомо куди
Спеціалісти застерігають від надмірної (само)впевненості у знаннях щодо інвестування та економічної політики

В експертному середовищі лауреати Нобелівської премії з економіки – на окремому рахунку. Вони вже довели, що є справжніми гуру у своїй царині. І коли вони кажуть, що не можуть спрогнозувати подальший розвиток економіки, чи застерігають від використання найпопулярнішої технології сучасності, це змушує принаймні замислитись.
Протягом кількох останніх днів журналісти світових ЗМІ звернулися за коментарями щодо поточного стану справ в економіці, впливу технологій на економіку та перспективи інвестування до двох Нобелівських лауреатів – Пола Кругмана (2008 рік) та Пола Ромера (2018 рік). Їхні відповіді – нижче.
Пол Кругман вважає абсолютно незрозумілим напрямок, у якому змінюватимуться процентні ставки в середньостроковій перспективі, оскільки бачить аргументи як на користь повернення до передпандемічних рівнів, так і на користь подальшого підвищення.
Відсоткові ставки
«Щодо процентних ставок, я цілком збентежений. Будь-хто, хто стверджує, що знає точну відповідь, у кращому разі обманює себе», – заявив економіст в інтерв’ю Bloomberg Television.
Дохідність десятирічних облігацій Казначейства США зараз становить 4,54%, напередодні пандемії цей показник був 2%. Бюджетне управління Конгресу, яке не має партійної приналежності, на початку року спрогнозувало рівень дохідності близько 4% протягом найближчого десятиліття.
Кругман, який викладає у Міському університеті Нью-Йорка, вважає, що низка подій і рішень «змінили картину» стану справ, який був до COVID-19. Серед них він називає надзвичайно активну імміграцію та промислову політику адміністрації Байдена, «що залучає багато інвестицій до виробництва».
Бізнес зі свого боку збільшує капітальні витрати завдяки новим технологіям, серед яких перші місця посідає штучний інтелект, каже Кругман.
Економічна політика
Навіть попри наведене вище, «2019 рік узагалі може бути нашим орієнтиром, і ми повернемося до низьких процентних ставок», вважає нобелівський лауреат.
Функціонери ФРС – варто віддати їм належне – також орієнтуються на зниження у довгостроковій перспективі: станом на березень вони вважають оптимальним медіанним значенням 2,6%. Інші спираються на показник у 4%, оскільки оподаткування та економічний розвиток по-іншому впливають на загальний стан справ.
Державний борг
Крім того, Пол Кругман вважає, що рекордний рівень державного боргу не є настільки великою проблемою, якою її вважає Бюджетне управління Конгресу.
«Чи існують історичні дані про країни, що позичали у власній валюті, зазнавали страйку кредиторів чи переживали боргову кризу? Їх майже немає», – нагадує він.
Винятком може бути хіба що Франція у 1926 році, проте зараз, наприклад, «Японія має величезний борг протягом десятиліть. Величезний, постійний дефіцит. І жодної кризи».
З іншого боку, вважає Кругман, проблемними можуть стати державні соціальні програми: «Якщо ти постійно витрачаєш значно більше грошей, ніж отримуєш, це не може тривати вічно».
«Щоб якимось чином виправити ситуацію, тобі треба або отримувати більше прибутків, або скоротити пільги пенсіонерам. Але ми політично нездатні на жодне з цих рішень», – вказує нобелівський лауреат.
ШІ – нова «криптобульбашка»
Безмежна впевненість у штучному інтелекті ризикує призвести до повторення бульбашки криптохайпу, яка мала місце лише два роки тому, застерігає інший Нобелівський лауреат, Пол Ромер.
«Просто зараз у всіх занадто багато впевненості в подальшому розвитку ШІ. Якщо я бачу такий небокрай планування, я думаю, що вони сильно ризикують зробити велику помилку», – вважає він.
Популярність ШІ стала стрімко набирати обертів наприкінці 2022 року, коли OpenAI представив продукт ChatGPT. Це сприяло грандіозним інвестиціям в обчислювальні потужності та хмарні сховища з боку технологічних гігантів на кшталт Microsoft та Alibaba. Вони перетворили Nvidia на компанію вартістю понад $3 трлн.
Проте Ромер попереджає, що не варто розраховувати на те, що поточна динаміка впровадження ШІ-продуктів триватиме довго.
«Так, ми отримали вигоду від збільшення обчислювальних потужностей і великої кількості нових даних. Збільшення обчислень не є чимось складним. Це просто більше комп’ютерів та більше чипів. Однак що станеться, коли в нас буде недостатньо даних», – ставить резонансне запитання колишній провідний економіст Світового банку.
Найбільш повчальною історією Ромер вважає автономні транспортні засоби. Компанії на кшталт Tesla роками обіцяють повністю безпілотні автомобілі, проте їхні системи автоматизації, як і раніше, потерпають від проблем із надійністю та нестандартних кризових ситуацій, що досі відкладає виконання обіцянки на невизначений термін.
За два роки, вважає економіст, люди дивитимуться на поточну ситуацію і казатимуть, що «це справді була бульбашка, ми переоцінили ситуацію», – впевнений Ромер.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].