Трампа визнали винним у фальсифікаціях: ключові наслідки для США

Трампа визнали винним у фальсифікаціях: ключові наслідки для США

Експрезиденту загрожує до чотирьох років в’язниці, а Америці – обрання на найвищу посаду засудженого злочинця

Трампа визнали винним у фальсифікаціях: ключові наслідки для США
Фото: DR

Провідного кандидата у президенти США Дональда Трампа у Кримінальному суді Манхеттену (Нью-Йорк) 12 присяжних одноголосно визнали винним за всіма 34 пунктами звинувачення у справі про фальсифікацію документів задля приховування виплат порноакторці Стормі Деніелс. Міра покарання стане відомою 11 липня, під час окремого засідання.

За версією обвинувачення, у 2006 році Дональд Трамп перебував в інтимних стосунках із порноакторкою Стормі Деніелс, а незадовго до президентських виборів 2016 року його юрист Майкл Коен сплатив жінці $130 000 за мовчання. Після обрання на посаду президента США Трамп відшкодував Коену витрачені кошти, замаскувавши перекази під оплату за юридичні послуги (загальна сума 11 підписаних ним чеків сягнула $420 000). Прокуратура розцінює це як фальсифікацію.

Судові слухання у «справі Стормі Деніелс» почалися 15 квітня. За 20 днів засідань перед судом виступили 22 свідки, включно зі Стормі Деніелс і Майклом Коеном, який дав ключові звинувачувальні свідчення проти Трампа.

Адвокати експрезидента США намагалися представити Коена «найбільшим брехуном усіх часів» та вказували, що раніше той уже був звинувачений за брехливі свідчення. Дональд Трамп запевняє, що особистих стосунків зі Стормі Деніелс ніколи не мав, а рішення журі присяжних він назвав «фальсифікацією» та «чорним днем для американської історії».

«Справа Стормі Деніелс» вважалася найменш важливою з чотирьох кримінальних справ, що порушені проти Дональда Трампа. Але лише в цій справі стало можливим винести вердикт (і вирок, 11 липня) до виборів президента США 5 листопада 2024 року. Судові процеси в інших справах відкладені. Трампа підозрюють у недбалому ставленні до таємних документів, у причетності до штурму Капітолія в січні 2021 року й у порушеннях, що пов’язані з веденням бізнесу.

Тріумф і нікчемність правосуддя

Визнання експрезидента винним у «справі Стормі Деніелс» експерти називають «тріумфом американського правосуддя», який продемонстрував, що «ніхто не вищий за закон». Суд 11 липня може покарати його великим грошовим штрафом, домашнім арештом, умовним чи реальним строком ув’язнення. Проте вирок, який би він не був, не завадить виборчій кампанії Трампа та не заважатиме йому брати участь у виборах – навіть із в’язниці. До того ж, судячи з екзит-полів, судовий вердикт дуже слабо впливає на думку виборців про Трампа.

«Виникла дивна ситуація, коли визнання провини у кримінальному злочині, найімовірніше, мало що змінить у політичному вимірі, – коментує ситуацію Ерік Гордон, професор Мічиганського університету. – Трампу більше завадило б, якби хтось виклав у TikTok відео, як він шпиняє ногою кішку».

Згідно з проведеним 21–23 травня соцопитуванням NPR/PBS NewsHour/Marist, 67% американців заявили, що обвинувальний вирок не вплине на їхнє рішення голосувати чи не голосувати за Трампа на виборах 5 липня 2024 року. При цьому 25% республіканців і 15% незалежних виборців завірили, що навіть охочіше проголосують за Трампа, якщо присяжні визнають його винним. Лише в 10% республіканців та 11% незалежних виборців бажання голосувати в цьому разі зменшиться.

Трампа визнали винним у фальсифікаціях: ключові наслідки для США

«Хоча бути звинуваченим у кримінальному злочині є поганим, американських виборців у листопаді хвилюватиме не це, а інфляція, кордон із Мексикою, конкуренція з Китаєм і росією та гроші, що були витрачені на Ізраїль та Україну», – цитує BBC американського соціолога Дуга Шоена.

Джо Байден гратиме агресивніше

За даними агрегатора опитувань Five Thirty Eight, що належить ABC News, на гіпотетичних виборах Трамп наразі випереджає Байдена на 1,7 в. п. – 41,2% проти 39,5%. Незалежний кандидат Роберт Кеннеді-молодший отримає 9,8% голосів.

Трампа визнали винним у фальсифікаціях: ключові наслідки для США

Визнання провини Трампа може допомогти Байдену подолати це незначне відставання та вийти в лідери президентських перегонів, вважає Сара Лонгуелл, засновниця організації «Республіканські виборці проти Трампа». Для цього, за її словами, треба відгородити від Трампа так званих дабл-хейтерів – американців, які однаково не люблять Трампа та Байдена. Новою пересторогою для цих виборців, що коливаються, стане небажання голосувати за засудженого злочинця.

«Найкраще, що відбулося в цьому суді – те, що він скінчився, – цитує Сару Лонгуелл US News – Розгляди в залу суду відвертали увагу від серйозніших аспектів виборчих перегонів. Тепер з’явилася можливість сфокусувати наративи на тому, хто такий Трамп та на що буде схожий його другий президентський термін».

Як пише Politico, деякі соратники Байдена, такі, як сенаторка Елізабет Воррен, ще утримуються від політизації першого в історії США визнання експрезидента винним у кримінальному злочині.

«Я пишаюся тим, що наша юридична система працює, – цитує Politico Елізабет Воррен. Але нікому в нашій країні не час пишатися тим, що людина, обрана президентом США, зараз визнана винною за 34 пунктами. Це – сумний день для нашої нації».

Інші демократи наче з ланцюга зірвались і почали люто доводити, що рішення журі присяжних зробило експрезидента непридатним для повторного обрання на найвищу посаду. Так, губернатор Іллінойсу Джейбі Пріцкер написав, що Трамп «расист, гомофоб, аферист і загроза для цієї країни», а тепер «можна додати ще один титул до цього переліку – злочинець».

Суспільство США поділене навпіл

Токсичне політичне середовище лише сприятиме поляризації суспільства до листопада на дві ворожі одна до одної групи.

«Є два племені, і одне зневажає та ненавидить Трампа… а інше любить та обожнює його. І в кожного – власні причини. І все, що робить Трамп – він живить думки виборців в обох цих таборах. Очевидно, це зробить вибори в листопаді у США більш захопливими», – коментує ситуацію в США Пітер Даттон, австралійський політик, лідер Ліберальної партії.

Як пише Reuters, вердикт 30 травня багато з прихильників Трампа вважають доказом того, що політична система США поламана, і лише силові дії можуть врятувати країну. Вебресурси трампістів на кшталт Patriots.win ущент забиті закликами атакувати та вішати суддів, почати громадянську війну або влаштувати збройне захоплення влади.

Погрози насильства та зловісна риторика лунає в США ще відтоді, як Трамп програв вибори 2020 року та зробив брехливу (доведено судом) заяву, що перемогу було «вкрадено в патріотів». Це призвело до того, що 6 січня 2021 року натовп протестувальників взяв штурмом будівлю Капітолія у Вашингтоні. Того дня чотири особи загинули та понад 50 американських правоохоронців зазнали поранень і травмувань різного ступеня тяжкості.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло