«Не надто велике его» та глибоке бачення друзів і ворогів. Хто такий Марк Рютте, новий генсек НАТО?

«Не надто велике его» та глибоке бачення друзів і ворогів. Хто такий Марк Рютте, новий генсек НАТО?

Північноатлантичний Альянс очолить прагматичний та спритний політичний гравець із гарним почуттям гумору

«Не надто велике его» та глибоке бачення друзів і ворогів. Хто такий Марк Рютте, новий генсек НАТО?

НАТО розв'язало проблему лідерства. Напередодні було офіційно оголошено, що новим генеральним секретарем організації стане прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Його кандидатуру затвердили країни Північноатлантичного альянсу. 57-річний Рютте замінить чинного генсека норвежця Єнса Столтенберга, термін повноважень якого спливає в жовтні.

Очолювати НАТО Рютте буде наступні п'ять років.

Він відомий тим, що ще 2014 року підтримав запровадження антиросійських санкцій через окупацію Криму та згодом заявив про важливість їхнього посилення. Завдяки Рютте Нідерланди стали одними з головних прихильників військової підтримки Києва після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Прем'єр відкрито говорить про відповідальність москви за воєнні злочини, включно з катастрофою MH17 над Донбасом, наголошуючи, що персональне покарання має понести владімір путін. Він вважає, що нинішньому хазяїну кремля не можна віддавати жодні українські землі, пригадуючи у зв'язку з цим помилкові рішення європейських країн, які йшли на поступки Гітлеру перед Другою світовою війною. Водночас Рютте – прихильник дипломатичного врегулювання конфлікту в Україні: на нещодавньому Глобальному саміті миру Швейцарії він висловив жаль, що російська сторона була відсутня за столом перемовин.

На батьківщині Рютте вважається політичним виживачем. Майже 13 років йому вдавалося зберігати посаду очільника уряду Нідерландів попри те, що склад урядових коаліцій у країні змінювався.

Журналісти характеризують його як прагматичного, спритного політичного гравця з гарним почуттям гумору.

Петра де Конінг, яка написала біографію Рютте, головну причину його успіху бачить «у не надто роздутому его та здатності не випинати на публіці свою важливість».

«Його сила – це глибоке бачення друга та ворога. У багатьох міністрів склалося враження, що Рютте веде справи так, ніби прочитав про них посібник», – пише де Конінг. Видання NRC Handelsblad також звертає увагу на те, що Рютте схильний до «примусового контролю», і в дитинстві мати його називала «директором».

На посаді очільника уряду Нідерландів, яка є одною з провідних країн ЄС, Рютте впливав і на енергетичний порядок денний всього континенту. За часів його правління було ухвалено рішення про остаточне припинення видобутку природного газу на великому Гронінгенському родовищі, яке довгий час відігравало ключову роль у забезпеченні регіону. Причиною стали сейсмічні ризики. Крім того, він висловлювався за поступову відмову від експорту російських енергоносіїв і розвиток атомної енергетики.

Mind пропонує своїм читачам кілька знакових цитат Рютте на актуальні теми, пов’язані з енергетичною безпекою та війною росії проти України, які можна вважати його візитівкою

Про перспективи відмови Європи від російського газу

«Чи було помилкою відмовитися від атомної енергетики? Не здивуюся, якщо за кілька років багато країн почнуть інвестувати значні кошти в її розвиток. Це має стати частиною нашого енергетичного кошика. Звичайно, на це піде багато років, і в короткостроковій перспективі ми робимо ставку на зріджений газ, на постачання зі США. Але я впевнений, що в якийсь момент ми зможемо позбутися газової залежності від росії. Хоча мали почати діяти раніше»

Про потребу в діалозі з росією

«Зараз росія – наш супротивник, і ми маємо забезпечити, щоб Україна перемогла... Однак росія – тут, у Європі, вона нікуди не піде, і в довгостроковій перспективі ми маємо, коли закінчиться війна, знайти форму відносин із росією».

Про «мирні пропозиції» путіна

«Той факт, що путін учора (14 червня 2024 року. – Mind) вийшов із цією дурною «мирною пропозицією» свідчить про те, що він панікує. Це хороші новини»

Рютте також порівняв пропозицію президента рф із «мюнхенською змовою» 1938 року, коли Велика Британія і Франція погодилися віддати Німеччині Чехословаччину, розраховуючи на збереження миру: «Британії довелося обирати між війною і ганьбою. Британія вибрала ганьбу. Вона отримає війну… Для мене це повна аналогія (із ситуацією в Україні, частину якої пропонує віддати росії путін. – Mind).

Про злочини росії

«Війна в Україні – це глобальне питання. Цей саміт (у Швейцарії. – Mind) – це тільки початок шляху до миру. За цим столом у нас є найрізноманітніші думки, як у найкращий спосіб досягти миру в Україні, але ми повністю об'єднані принципами, як це має бути зроблено. Ви не маєте права нападати на іншу країну. Ви не маєте права красти дітей. Ви не можете гратися з продовольчою безпекою. Ми посилаємо сигнал усім людям в Україні, що не тільки українці прагнуть миру, але всі ми хочемо домогтися миру. І, можливо, ще сильніший сигнал посилаємо путіну».

Про відсутність росії на саміті миру у Швейцарії

«Багато хто за цим столом вважає, що росія сьогодні має бути тут, і я повністю згоден. Ви маєте бути тут, – сказав Рютте 16 червня 2024 року, звертаючись заочно до путіна. – Потрібно, щоб росія була залучена в мирний переговорний процес. При цьому сьогодні ми переконливо говоримо про те, що мир можливий тільки в тому разі, якщо росія дотримуватиметься базових норм і цінностей, які застосовні до всіх нас… Мир в Україні настане тільки тоді, коли росія погодиться з міжнародними принципами та статутом ООН».

Про підтримку України

«росія почала війну проти свободи, демократії та верховенства закону в нашій частині світу. Ось чому ми підтримуємо українців і ось чому Україна може розраховувати на нашу непохитну підтримку. росія не повинна виграти цю війну. І злочини Путіна не повинні залишитися безкарними… Нідерланди продовжуватимуть підтримувати Україну всіма можливими способами. Кожен дюйм шляху, стільки, скільки буде потрібно».

Про вступ України до НАТО

«Поки Україна бере участь у бойових діях, вона не може бути прийнята в НАТО».

Про роль НАТО в Європі

«Вкрай важливо, щоб НАТО зберігало стримування щодо росії, аби ми всі розуміли, що цей кордон країн Балтії та інших країн на східному фланзі з білоруссю і росією є нашим колективним кордоном. Перш за все, це означає, що всі ми витрачаємо щонайменше 2% ВВП на оборону. Це означає також посилення захисту східного флангу… Після катастрофи малайзійського літака MH17 у 2014 році, коли загинули 298 осіб, включно з 96 громадянами Нідерландів, для нас, Нідерландів, кордон означає кордон із росією. 

Ми обговорили передову присутність НАТО в Литві, ми знаємо, що Німеччина зобов'язується нарощувати свої можливості у країні, ми співпрацюємо з німцями, щоб вирішити, як краще діяти в майбутньому. Також важлива місія із захисту повітряного простору, протиповітряна оборона, достатня кількість систем Patriot також важливі.

Україна, наприклад, майже не має можливостей для протиповітряної оборони навколо Харкова. Ці питання нам належить розв'язувати колективно… Ми маємо зробити все, що в наших силах, щоб зберегти стримування і змусити путіна усвідомити, що, коли він зробить хоч найменший крок до території ЄС і НАТО, на нього чекають великі труднощі».

Про передачу винищувачів F-16 та іншого озброєння Україні

«Постачання Нідерландами F-16 є одним із найважливіших елементів домовленостей про військову підтримку України. Крім дозволу на експорт, перед постачанням має бути виконано низку інших критеріїв, зокрема, вимоги до персоналу та інфраструктури. Це рішення підтверджує незмінну прихильність Нідерландів надавати Україні підтримку, необхідну для відповіді на російську агресію, що триває. 

Ми знаємо, що багато країн сидять на великій купі систем Patriot, можливо, не бажаючи передавати їх безпосередньо Україні. Ми можемо в них купити, можемо доставити в Україну, у нас є гроші. Це надзвичайно важливо»

Про те, чи можуть війська НАТО бути розміщені в Україні

«Усе, що ми робимо зараз, спрямоване на те, щоб Україна перемогла в цій війні. І я не хочу розмірковувати про будь-який інший результат».

Про майбутні домовленості між Заходом і росією

«Припинімо стогнати й нити з приводу Дональда Трампа. Тому що ми не знаємо, хто буде наступним президентом США. Нам потрібно інвестувати в нашу, європейську, оборону, різко нарощувати виробництво зброї і робити більше для підтримки України. Це не жодним чином не стосується Трампа. Це стосується США, Канади, Ісландії, Норвегії, Великої Британії, ЄС, країн НАТО. Всім нам необхідно переконатися, що ми залишаємося в безпеці, що наші цінності захищені й наша оборона перебуває на належному рівні…

Я думаю, не варто забігати далеко вперед. Насамперед треба переконатися, що Україна виграє війну, що росія програє. І коли б не зайшла мова про переговори між Україною і росією, єдиним, хто може ініціювати ці перемовини, є президент України Володимир Зеленський.

Якщо цей момент настане, нам у будь-якому разі доведеться сісти за стіл переговорів разом зі США і росією щодо спільних безпекових домовленостей між Заходом і росією. Але це, боюся, станеться значно пізніше. І сьогодні я не можу просто міркувати про те, де чиї війська будуть розміщені».

Про позицію Китаю

«Я не розумію, чому Китай не докладає більше зусиль для запобігання обходу санкцій, експорту товарів подвійного призначення до росії, чому він не чинить максимального тиску на росію, щоб змінити поведінку щодо України. Тому що, якщо Китай хоче бути нашим другом, а він каже, що хоче міцних відносин із Заходом, він має розуміти, що для Литви, Нідерландів, усіх нас у ЄС і НАТО успіх росії в Україні стане загрозою нашій колективній безпеці».

Про збитий в Україні російськими військами Boeing MH17

«Рани від 17 липня 2014 року досі не загоїлися. Ми об'єднані з українцями в нашій скорботі, тому що українці також зараз втрачають своїх рідних. Трагедія MH17 зміцнила наш зв'язок із вами. Ми активно працюємо для того, щоб усі винні у військових злочинах опинилися в трибуналі в Гаазі. Мир і справедливість мають перемогти… Ми продовжуватимемо закликати рф до відповіді за її роль у цій трагедії».

Про уроки історії

«Навіть якщо ми на одну мить уявимо собі, що путін може досягти успіху в Україні... там це все не закінчиться, він продовжуватиме. Цей урок нам дала історія», – сказав Рютте в річницю повномасштабного російського вторгнення в Україну, натякнувши на цілі Гітлера у Другій світовій війні.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло