Чергове коло економічної невизначеності: які фінансові виклики МВФ пророкує світу
Що буде з відсотковими ставками, інфляцією та боргами. І до чого тут Китай
Китай та Індія забезпечують майже половину світового економічного зростання. Такого висновку дійшли економісти Міжнародного валютного фонду. А поки азійські ринки, що розвиваються, є «основними двигунами світової економіки», американська політична напруженість і постійно нові тарифні обмеження з боку Заходу створюють загрозливі передумови до збільшення світового боргу й досягнення тривожного рівня інфляції.
Сповільнення зростання економіки США та високий світовий рівень інфляції – дві ключові загрози світовій економіці. Про це йдеться у липневому дослідженні «Перспективи розвитку світової економки» від розташованого у Вашингтоні Міжнародного валютного фонду. Mind дослідив основні тенденції, означені в документі.
Головні ризики
Світова інфляція лишається високою, навіть попри очікування МВФ щодо зниження її рівня з 6,7% у 2023 році до 5,9% – у поточному. Проблемною зараз є висока вартість саме послуг. Це може призвести до відмови центробанків від зниження відсоткових ставок. Це своєю чергою загрожуватиме темпам світового зростання.
«Навіть без будь-яких подальших шоків, це значний ризик для сценаріїв «м’якої посадки»», – вважає провідний економіст МВФ П’єр-Олів’є Гарінчас.
Серед ключових проблем, що їх мають розв’язати уряди по всьому світу, є і боргова. Загальна ситуація з державними фінансами по світу ніяк не повернеться навіть до стану до пандемії COVID-19, не кажучи вже про подальше поліпшення. Єдиним шляхом, який бачать експерти фонду, лишається стале та безпечне відновлення резервів без уникнення підтримки вразливих верств населення. Лідером із накопичення боргів є США, зазначають у МВФ.
«Країни на кшталт США, зберігаючи фіскальну позицію сприяння постійному збільшенню співвідношення державного боргу до ВВП, наражають на постійний ризик як внутрішню, так і світову економіку», – вказав у коментарі Гарінчас. Та пояснив під час брифінгу у вівторок, 16 липня: «Хвилювання викликає той факт, що чим більше короткотермінових зобов’язань є у загальній борговій структурі, тим частіше доводиться виходити на ринок й оновлювати це фінансування. Так, зазвичай, це дешевші гроші, проте сама поведінка – більш ризикована».
Азійський драйв
МВФ прогнозує зростання світової економіки у 2024 році на 3,2% і на 3,3% наступного року. Цифри загалом незмінні проти прогнозу від квітня поточного року. Велику частку у світовому зростанні матиме економіка Китаю, яка повинна зрости на 5%, вважають у МВФ. Це – вищий показник за економіку інших країн, проте нижчий за 6,1%, на який сподівається Національне бюро статистики.

Пекін і справді продемонстрував стабільне й потужне зростання на початку поточного року, проте вже навесні від нього майже нічого не залишилося через кризи нерухомості.
Прогноз зростання для Індії підвищений до 7%, оскільки споживання населенням зростає, особливо на ситуацію впливають сільські регіони.
Політичні бар’єри
Політичні негаразди та набрання сили протекціонізмом, зокрема в США та Європейському Союзі, які підвищили тарифи на китайські товари, можуть негативно вплинути на швидкість зростання інфляції. Як і його попередник Дональд Трамп, очільник Білого дому Джо Байден підвищив тарифи на китайські електрокари, сталь, напівпровідники та критичні мінерали в рамках передвиборчої кампанії.
«Потенціал значних змін економічної політики внаслідок виборів цього року, що матимуть негативний вплив на весь світ, погіршує стан невизначеності», – йдеться у звіті МВФ.
Економічне зростання в єврозоні лишається високим, вважають у МВФ, проте високі ставки за запозиченнями продовжують уражати економіки країн ЄС. Прогнози фонду щодо континентального простору позитивні – особливо відносно майже нульового показника у 2023 році, проте економіка постає перед численними політичними викликами.
Ліва французька коаліція Нового народного фронту, яка спромоглась отримати більшість під час дострокових виборів на початку липня, пообіцяла політичні зміни, що збільшать державний борг, зокрема, через збільшення урядових витрат на низку запропонованих реформ приблизно на $163 млрд.
Американське гальмування
Але згадані раніше політичні виклики є проблемою не лише Європи. Динаміка економічного розвитку в Сполучених Штатах знизилася проти попередніх прогнозів не лише через високі темпи інфляції, що зменшують споживацькі витрати, та ринок праці, що втрачає динаміку. Наразі прогноз на 2024 рік становить 2,6% – краще за фактичний показник у 3,5% за 2023 рік, але гірше за прогнозний у 3,7% на поточний рік.

Минулого тижня голова Федеральної резервної системи США Джером Пауелл заявив, що американський центробанк потребує «більшої впевненості у сталому інфляційному русі» у напрямку цільового показника у 2%. Лише тобі ФРС знизить відсоткову ставку. А вже на поточному тижні він повідомив, що наразі не існує часових рамок для цього руху, хоча низка економістів вважають, що зниження ставок може відбутись у вересні.
Проте основним фактором розхитування економічної системи США лишаються вибори в листопаді. МВФ у своєму звіті їх оминає, проте вказує, що «невизначеність стосовно економічної політики виходить за межі бюджетних міркувань».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].