Реформи за стіною. Як Китай збирається перезапустити свою економіку

Реформи за стіною. Як Китай збирається перезапустити свою економіку

Підсумки Третього пленуму ЦК КПК як маркер фінансових змін у регіоні

Реформи за стіною. Як Китай збирається перезапустити свою економіку
Фото: depositphotos.com

Влада КНР планує підтримати внутрішнє споживання, розібратись із захмарними боргами місцевої влади та кризою на ринку нерухомості, які негативно впливають на рівень економічного розвитку. Такими є висновки Третього пленуму Центрального комітету Комуністичної партії Китаю, члени якого домовилися «поглиблювати реформи», що б це не означало в економіці, яка демонструє менші успіхи, аніж усі сподівались.

Поки світ переживав драму з вухом Дональда Трампа, на іншому кінці світу, у Пекіні, почалася закрита й дуже стримана зустріч. За зачиненими дверима президент Китаю Сі Цзіньпін і близько 200 високопосадовців Комуністичної партії зібралися на засідання, що відбувається раз на п’ять років та має на меті встановити орієнтири для розвитку економіки Піднебесної на наступне п’ятиріччя. Треба розуміти, що засідання покликане сформувати політичне бачення, а не детальні інструкції – отже, ніщо не завадить китайцям мрійливо оцінювати перспективи розвитку. В той час, як економіка по той бік зачинених дверей з’їзду валиться.

Реформи за стіною. Як Китай збирається перезапустити свою економіку

Економічне зростання Китаю сповільнилось у другому кварталі 2024 року, провідними трендами якого були тривалий спад на ринку нерухомості та слабкі споживчі витрати. Це гальмування відчувається по всьому світу – наприклад, дані щодо споживання в КНР призвели до різкого падіння акцій європейських люксових брендів.

Сумні показники є лише частиною викликів, які постали перед президентом Сі Цзіньпіном напередодні відкриття Третього пленуму.

Офіційні дані свідчать, що економіка країни з квітня до червня зросла на 4,7% рік до року. Показник невтішний, адже у I кварталі поточного року зростання становило 5,3%, а показник II кварталу є найнижчим з I кварталу 2023 року. Загалом прогнози економічного зростання вищі: опитувані Reuters економісти спрогнозували річне зростання на рівні 5,1%, експерти МВФ дали 5%.

Реальна статистика тисне на Сі Цзіньпіна. Наділений найбільшою владою з часів Мао Цзедуна, Сі сподівався змінити економіку так, щоб підприємницька діяльність у країні відповідала довгостроковій цілі Пекіну – те, що сам секретар назвав «високоякісним зростанням». Це – ставка на технології на кшталт напівпровідників і чипів, орієнтація на світові тренди, зокрема й зелену енергетику.

Сі намагається змінити всю економічну модель Китаю, яка зростала на боргах, шкідливих викидах і високих швидкостях, на користь більш сталої. Це – амбітне завдання: Китай має стати самодостатнім у критичних технологіях, щоб не залежати від змін політики й настроїв у Вашингтоні чи Брюсселі.

Реформи за стіною. Як Китай збирається перезапустити свою економіку

Останніми роками, не зважаючи на реальний стан справ, китайська влада посилила контроль та покарання місцевих і закордонних компаній, що провадили діяльність не відповідно до «лінії партії». Тепер ці економічні орієнтири мають бути закладені в нову програму, яку обговорюватимуть (та ухвалять, думаємо, одноголосно) делегати Третього пленуму Центрального комітету Комуністичної партії Китаю.

Порядок денний

Проблема в тому, що обговорення відбувається за закритими дверима. І це – в і без того закритому Китаю. На порядку денному стоятимуть два питання, вважає Ю Джі, провідний аналітик із Китаю у лондонському аналітичному центрі «Чатам Хауз»:

  • посідання місця світового лідера в галузях технологій на кшталт штучного інтелекту та
  • спрямування державних ресурсів й інвестицій на підтримку секторів, що їх вважає стратегічними Комуністична партія – зрозуміло, що це питання радше геополітичне, аніж економічне.

«Це – черговий крок у напрямку закручування гайок і централізації економічного управління під контролем Сі», – вважає аналітик. Говорячи про політичні аспекти, важко оминути підсумкове повідомлення пленуму, з якого витікає, що Цінь Ган, колишній міністр закордонних справ, який був відсторонений від виконання обов’язків «за станом здоров’я», виведений зі складу Центрального комітету. Попри найменування «товариш», за яким той згаданий, продовжують ширитися чутки про провадження розслідування проти колишнього близького соратника Сі.

«Мета пленуму – пояснити, як китайська влада плекатиме драйвери довгострокового зростання, використає правильні стимули та розв’яже проблеми на кшталт обвалу ринку нерухомості, появи нових бар’єрів на експортних ринках і до критичних технологій та демографічних проблем», – вважають у Bloomberg Economic.

Що наслідки пленуму означають для світових інвесторів?

Пекін зробить ставку на локальні компанії, які здатні забезпечити той прорив, що так потрібен уряду, не цікавлячись тими, хто не працює в омріяних урядовцями галузях.

А що там Сі?

За чутками, які поширились у ЗМІ, під час проведення Третього пленуму очільник Комуністичної партії Китаю пережив інсульт. Звичайно, жодної офіційної інформації про це не поширювали офіційні ЗМІ (тобто майже всі китайські). Проте враховуючи наведене вище, інсульт є цілком виправданим.

Хоча понеділок, 15 липня, державні медіа оприлюднили черговий славословний опис «реформатора» Сі. Панегірик виявився перекладом англійською тексту, який був орієнтований на китайського читача ще в березні цього року. На думку оглядачів, текст якимось позитивним чином «спрацював» у березні, тож було вирішено використати його вдруге – тепер для іншої аудиторії.

Стаття у 6000 слів, що розміщена агенцією Сіньхуа, порівнює Сі з колишнім лідером країни, Ден Сяопіном, який свого часу вивів Китай із міжнародної ізоляції та забезпечив країні економічне зростання. Це порівняння мало б заспокоїти інвесторів, які з обережністю очікують на результати «епохального», за твердженням Сіньхуа, пленуму.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло