Книжка тижня: «Палюче тепло вб’є нас найперше» Джеффа Ґуделла
Книжка про руйнівну силу спеки, яка вже змінила наше життя і продовжує його змінювати

Минулий рік був найспекотнішим роком для мешканців Землі. Кожен наступний буде спекотнішим за попередній. Тож у недалекому майбутньому про 2023 рік говоритимуть як про один із найпрохолодніших років XXI століття. Чому температура повітря стрімко зростає та що ми насправді можемо зробити для власного порятунку?
Докладніше – в огляді Mind.
Бекграунд. Джефф Ґуделл – експерт із питань зміни клімату, автор міжнародних бестселерів, редактор, журналіст. Постійний дописувач журналу Rolling Stone. Як коментатор із питань енергетики та клімату виступав на NPR, MSNBC, CNN, CNBC, ABC, Fox News і The Oprah Winfrey Show.
«Палюче тепло вб’є нас найперше» – це сьома книжка автора, яка стала бестселером The New York Times, а також однією з найкращих книжок 2023 року за версією NPR, The Los Angeles Times і The Economist.
Працюючи над нею, Ґуделл почувався приреченим, адже прірва між світом, який ми знаємо і любимо, та дедалі спекотнішим і хаотичним, невпинно зростає. Однак саме усвідомлення цього факту зробило його життя яскравішим:
«Збагнувши крихкість цього світу, одразу сприймаєш його інакше. Світ, який швидко змінюється, – це тимчасовий світ. Того, що існує тут і тепер, завтра може й не бути. Прекрасний горіх-пекан біля басейну Бартон-Спрінгс в Остіні? Це дерево може зникнути, але зараз, коли сонячні промені пронизують його листяний покров, воно має розкішний вигляд. Пляж у містечку Санта-Круз, де я навчився любити океан? Це лише тимчасове нагромадження піску, але зараз мені так приємно відчувати його під ногами. Американський журавель, якого я бачив на узбережжі Мексиканської затоки минулого місяця? Нафтопереробні заводи, яких дедалі більшає в тому районі, використовують усю прісну воду й висушують заболочену місцевість, – але погляньте на цю червону корону й дивовижні крила! Якщо 2023 рік чогось мене й навчив, то ось чого: хай би що вас зворушувало, хай би що здавалося вам прекрасним і надихало у вашому світі, добре розгляньте це зараз, адже невдовзі його може й не бути».
Видавництво: «Бородатий Тамарин»
Сюжет. До кінця століття середня температура повітря зросте щонайменше на два градуси, що є критичним рівнем небезпечної зміни клімату. Це призведе до танення льодовикових щитів і посухи, яка нищитиме врожаї та ліси, а також до великої міграції людей, тварин, птахів і хвороб та, зокрема, до посилення попиту на кондиціонери.
Уявімо, що зовнішня температура повітря підвищується з 35 °C до 37 °C. Ви хочете охолодити дім влітку до рекомендованих 24 °C. Отже, вам доведеться використати на 30% більше електроенергії і сплатити на 30% більший рахунок за неї через підвищення температури лише на два градуси. Звідси витікає ще одна серйозна проблема – соціальна нерівність.
«Маючи гроші, ви можете увімкнути кондиціонер, запастися продуктами харчування і пляшковою водою, та встановити резервний генератор на випадок блекауту. Якщо ситуація погіршиться, ви продасте будинок і переберетеся до прохолоднішої місцевості. З іншого боку, коли ви незаможна людина, то муситимете знемагати від спеки у квартирі або трейлері без теплоізоляції чи кондиціонера, або зі старим неефективним приладом, вмикати який вам не по кишені. Ви не переберетеся туди, де прохолодніший клімат, тому що боятиметеся втратити роботу й не матимете заощаджень, щоби почати все з нуля», – пише автор.
- Спека погіршує роботу мозку, робить людей неуважними, імпульсивними й конфліктними. Ми гірше засвоюємо нову інформацію, повільніше виконуємо робочі завдання, припускаємося більшої кількості помилок, ніж зазвичай. А ще постійно пітніємо, оскільки організм намагається втримати температуру тіла на рівні 36,7 °C. Його ресурси, на жаль, обмежені, що призводить до теплового удару або виснаження.
- Погана новина – померти від теплового удару реально навіть за умови, що організм добре насичений водою. Бо пиття води саме по собі не знижує внутрішню температуру тіла – процеси терморегуляції складні й залежать від багатьох факторів: «Людина, яка має належну кількість води в організмі, здатна виділяти з потом до трьох літрів рідини за годину, та хай би скільки води ви пили, ваш організм може замінити лише близько двох літрів води на годину. Отже, якщо ви тривалий час перебуваєте у спекотному середовищі, зневоднення стає серйозною проблемою».
- Чому середня температура повітря зростає? На думку автора, є п’ять чинників. Перший і найважливіший – накопичення в атмосфері вуглекислого газу через спалювання викопного палива. Другий – поява природного явища Ель-Ніньйо, за якого підвищується температура води в екваторіальних широтах Тихого океану. Третій – нагрівання Світового океану. Четвертий – зменшення кількості аерозолів в атмосфері (крихітні частинки у повітрі на кшталт диму, пилу чи кіптяви). І п’ятий чинник – виверження підводного вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай.
- Що ми можемо зробити для зупинення глобального потепління? Навіть якщо цієї ж миті людство перестане спалювати викопне паливо, температура повітря однаково тривалий час зростатиме. Але ми можемо поширювати знання, висаджувати й зберігати тінисті дерева, фарбувати вулиці білим (сонячне світло відбивається, асфальт значно менше нагрівається), виводити нові сорти злакових культур, які будуть стійкішими до спеки. Змінювати підходи до ведення бізнесу, зокрема використовувати «зелену» енергію. І не романтизувати потепління через «гарячі» списки, новинки чи акції. Спека – це підступна, руйнівна сила, яка плавить асфальт і вбиває все живе на своєму шляху.
Вам сподобається, якщо: ви читаєте науково-популярну літературу; цікавитеся темою глобального потепління або хочете дізнатися більше про майбутнє нашої планети; готові попрощатися з поширеними міфами щодо спеки.
Вам не сподобається, якщо: ви віддаєте перевагу художній літературі, а особливо зі щасливим фіналом.
Головна причина прочитати: щоб цінувати своє життя, любити тварин і рослини, помічати заходи та сходи сонця, цвітіння та відцвітання дерев за вікном; усвідомити, що всі ми пов’язані одне з одним.
У тому ж дусі:
Білл Ґейтс «Як відвернути кліматичну катастрофу. Де ми зараз і що нам робити далі»

Щороку в атмосферу потрапляють у середньому 51 млрд тонн парникових газів. Це вуглекислий газ, метан, закис азоту тощо. На думку Білла Ґейтса, до 2050 року вище зазначений показник має сягнути нуля. Інакше середня температура повітря зросте на 4–8 градусів до кінця століття.
Мінімізувати викиди парникових газів буде нелегко, бо вони утворюються, коли на виробництві виготовляється новенький електромобіль або пластикові контейнери для обідів. Вантажне судно перетинає Чорне море. Фермер вирощує велику рогату худобу – корова за рік може виробити від 100 до 200 кг метану. Але Білл Ґейтс має план і вірить, що людство почне змінюватися.
Автор впевнений, що головний елемент боротьби зі зміною клімату – це «зробити чисту енергію такою ж надійною і доступною, як енергія з викопного палива».
Вацлав Сміл «Як насправді влаштований світ. Минуле, теперішнє і майбутнє з погляду науки»

У нас є проблема – спалювання колосальних обсягів вугілля. На думку автора, ми не можемо навіть за кілька десятиліть відмовитися від цього компонента добробуту.
«Повну декарбонізацію світової економіки до 2050 року нині можна уявити лише як результат неймовірного глобального економічного спаду чи надзвичайно швидких трансформацій унаслідок дивовижного технічного поступу», – пише Сміл.
Чому так? На його думку, залежність від паливних корисних копалин надто велика. Людство звикло до величезного вибору продуктів і товарів, які виробляються в шаленому надлишку. Ми починаємо щось робити, коли справді «припікає», – вимірювання рівня СО2 (вуглекислий газ) почалися ще 1958 року, але дехто й досі вважає, що глобальне потепління – це краще, ніж глобальне похолодання.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].