Менше махінацій та ніяких компаній з російським корінням у держтендерах. Що пропонує змінити в публічних закупівлях Кабмін
І як це виплине на правила та механіку закупівель
Кабінет Міністрів 26 серпня зареєстрував у парламенті законопроєкт №11520 «Про публічні закупівлі». Якщо Верховна Рада прийме його, він замінить однойменний закон №922-VIII, який набрав чинності ще у 2016 році.
У пояснювальній записці до законопроєкту сказано, що положення чинного закону, що визначає правові та економічні засади проведення закупівель товарів, робіт і послуг, потребують перегляду. Кабмін запевняє, що буде створено правові умови для відновлення України в повоєнний період.
Як уточнив представник уряду в парламенті Тарас Мельничук, норми законопроєкту спрямовані на підвищення ефективності та прозорості публічних закупівель.
Основні зміни, передбачені законопроєктом №11520. Новий проєкт закону про публічні закупівлі передбачає кілька суттєвих змін:
- уточнено термінологію, яка забезпечить чіткіше регулювання процедури закупівель;
- запроваджено заборону на закупівлю товарів, робіт та послуг у юросіб з рф, білорусі, ірану та деяких інших держав. Це стосується навіть тих компаній, які зареєстровані в Україні, але мають зв'язки зі згаданими країнами;
- запровадження спеціальних «запобіжників», які мають унеможливити зловживання під час закупівель;
- запровадження нових способів закупівель, таких, як інноваційне партнерство, агреговані закупівлі, динамічні системи закупівель тощо;
- перегляд порогових сум, які дозволяють проводити закупівлі за межами електронної системи;
- використання типової форми договору. Це дасть можливість стандартизувати та спростити процес закупівель.
Нагадаємо, що публічні закупівлі – це придбання товарів, робіт та послуг, які здійснюють державні структури, комунальні підприємства, держкомпанії, місцеві органи самоврядування тощо.
Що нового з'явиться у процесі закупівель? Почнемо з того, що тепер на рівні закону буде закріплено деякі норми, які вже застосовуються в умовах воєнного стану. Поки що ці норми врегульовані постановою Кабміну №1178 від 12 жовтня 2022 року.
«До таких норм належать наявність щонайменше однієї тендерної пропозиції для проведення закупівлі, опційне (необов'язкове) застосування електронного аукціону, можливість подавати тендерну пропозицію з ціною, вищою від очікуваної вартості предмета закупівлі, якщо це прописано замовником у тендерній документації», – пояснює Наталія Наконечна, старший юрист CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang.
Це саме стосується заборони на участь у закупівлях замовників із рф, білорусі, ірану. Ця заборона буде зафіксована на рівні закону.
З'являться концептуально нові види закупівель. На цей момент найбільш поширений формат – проведення аукціону за англійською моделлю (з підвищенням ціни) або за голландською моделлю (зі зниженням ціни).
Кабмін пропонує запровадити такі варіанти публічних закупівель.
- Зарезервовані контракти. Передбачена можливість участі в закупівлях на особливих умовах таких суб'єктів, як підприємства, створені ветеранами війни, або компанії, у яких більша частина співробітників – особи з інвалідністю. Згадані категорії учасників матимуть перевагу при проведенні закупівлі за механізмом зарезервованих контрактів.
- Інноваційне партнерство. Ця процедура буде орієнтована на створення довгострокового партнерства між замовником і постачальником при закупівлі інноваційних продуктів чи рішень у великих обсягах. Йдеться про ситуацію, коли предмет закупівлі є інноваційним рішенням / технологією і для нього неможливо використовувати наявні на ринку товари / послуги / роботи.
- Динамічна система закупівель. Застосовуватиметься до систематичних закупівель, предмет яких (товар / послуга / роботи) зазвичай доступний на ринку від численних продавців. Попередньо постачальники проходять кваліфікацію, і далі протягом циклу існування такої системи закупівля здійснюється серед узгодженого кола постачальників.
- Агреговані закупівлі. У цьому разі закупівля однакових товарів, послуг чи видів робіт проводиться централізовано для задоволення потреб кількох замовників через одну конкурентну процедуру закупівлі.
Крім цього, законопроєкт визначає правила й умови проведення конкурсу проєктів за допомогою електронної системи закупівель. «За результатами такого конкурсу замовник може укласти договір про закупівлю із застосуванням переговорної процедури», – каже Наталія Наконечна.
Якими будуть правила допорогових закупівель? На поточний момент закупівлі товарів на суму до 200 тис. грн можуть проводитися без публічної процедури. Тобто на такі закупівлі по суті не поширюється тендерне законодавство та правила тендерів. Є лише базові принципи, яких слід дотримуватись. Це відкритість, чесність, дотримання сумлінної конкуренції та однакових умов для всіх учасників.
У законопроєкті №11520 зазначено, що для закупівель товарів вартістю від 50 тис. до 400 тис. грн стане обов'язковим використання електронних каталогів (через Prozorro Market).
«Якщо ж відбуватиметься закупівля робіт на суму від 200 тис. грн до 1,5 млн грн, замовник зможе здійснити процедуру без використання електронної системи, але з обов'язковим оприлюдненням звіту про проведену закупівлю», – уточнює Дар'я Котова, партнера практики закупівель для потреб оборони та інфраструктури Advanq Law Firm.
Як буде забезпечено прозорість закупівель? Урядовий законопроєкт містить декілька інструментів, які мають захистити публічні закупівлі від зловживань і махінацій.
По-перше, замовнику буде заборонено повторно розміщувати в електронній системі оголошення про проведення закупівлі до скасування вже оголошеного тендеру та до оприлюднення звіту про його результати. Тобто недобросовісні замовники не зможуть «плодити» однакові тендери.
«Оголошення повторного аналогічного тендеру є інструментом зловживання. Замовник може безпідставно відхилити пропозицію небажаного учасника та скасувати закупівлю, не дочекавшись завершення періоду оскарження. І наступного дня з'являється вже нова аналогічна закупівля», – наводить приклад Дар'я Котова.
По-друге, Державна аудиторська служба отримає право зупиняти операції за договором про закупівлю, якщо його укладено з порушенням законодавства.
Зараз, навіть якщо ДАСУ знаходить порушення у закупівлі та зобов'язує сторони розірвати домовленості, договір фактично вже може бути повністю виконаний і сплачений.
А отже, у держаудиторів з'явиться більше повноважень щодо моніторингу закупівель і виявлення сумнівних угод.
По-третє, у законопроєкті передбачено перевірку банком наявності договору про закупівлю перед проведенням платежу.
«Банки до виконання платіжної інструкції щодо договору про закупівлю перевіряють в електронній системі закупівель наявність такого договору. У разі відсутності його в системі закупівель або за наявності інформації про зупинення операцій за договором, банки відмовляють у здійсненні платежу», – уточнює Олександр Навальнєв, керуючий партер юридичної компанії «Волхв».
Як це все вплине безпосередньо на процес закупівель? Розширюється варіативність закупівель. Причому більшість із запропонованих нових способів містять елемент змагальності й більшість процедур залишаються конкурентними.
Посилено вимоги для допорогових закупівель. Навіть під час укладання договорів на невеликі суми оприлюднення інформації про «внутрішній вміст» закупівлі стане обов'язковою умовою.
Звужується простір для махінацій. Жорсткіший контроль за процедурою закупівель, розширення повноважень Держаудитслужби та право банків гальмувати платежі дозволять уникнути укладання сумнівних тендерних договорів, що порушують законодавство.
Також варто згадати, що бізнес, у якому задіяні ветерани й особи з інвалідністю, матиме більше можливостей для участі в тендерах. І в цьому є, безумовно, позитивна соціальна складова.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].