Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти
 
Матеріал у партнерстві з Huawei
Партнерський матеріал

Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

Над розробкою якого рішення працювали студенти та як саме Huawei допомагає студентам українських вишів

Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

Цього року у Римі з 1 до 5 липня проходила міжнародна освітня програма Seeds for the Future («Насіння для майбутнього»), організатором якої уже 16-й рік поспіль є компанія Huawei. Станом на 2022 рік до участі залучили понад 15 000 студентів зі всього світу. Наразі програма вже впроваджена у 139 країнах і регіонах.

Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

В Україні програма діє з 2016 року. Взяти у ній участь можуть студенти технічних та не-технічних спеціальностей із високими результатами навчання, які активно цікавляться сучасними розробками та хочуть працювати у сфері інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ).

Цьогоріч участь у роботі програми взяли п’ятеро українських студентів. Основними темами стали інновації, діджиталізація, сталий розвиток і підприємництво. Загалом учасниками програми у 2024 році стали 150 студентів із 23 країн.

Як проходила програма році? Над чим працювала українська команда? Та як Huawei допомагає розвивати таланти? Про це дізнався Mind.

Хто взяв участь цього року?

Україну представляли студенти, яких попередньо обрало експертне журі цьогорічного нацвідбору. Учасники повинні були пройти конкурсний відбір, який передбачав іспити та співбесіду. За результатами випробувань пройшли п’ять учасниць:

  • Анастасія Сидоренко, КПІ ім. Ігоря Сікорського, спеціальність – електронні комунікації та радіотехніка;
  • Алла Пінчук, Національний авіаційний університет, спеціальність – електронні комунікації та радіотехніка;
  • Анастасія Курманова, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій, спеціальність – комп'ютерні науки (освітня програма «Штучний інтелект»);
  • Анастасія Товкес, Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій, спеціальність – інформаційні системи та технології;
  • Анастасія Моргун, Кошалінська Політехніка, спеціальність – IT management systems.
Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

Більшість учасниць цьогорічної програми дізналася про захід завдяки попередній співпраці університетів із Huawei.

«Намагаємося завжди долучатися до подій, які організовує компанія. Тим більше, що вони партнери як нашої кафедри, так і факультету», – розповідає Алла Пінчук.

У рамках партнерства з університетами Huawei проводить наукові дослідження та розробляє нові навчальні програми, які допомагають студентам отримувати професійні знання та практичні навички роботи із сучасними телеком-технологіями. Найуспішніші студенти запрошуються до компанії на стажування і до участі у профільних тренінгах.

Крім цього, Huawei допомагає з реалізацією проєктів. Наразі компанія сприяє розробці стартапу студентів Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій, де розгортається розумна стоянка.

«Маємо велику проблему: розумні стоянки можуть мати право на існування тільки в закритих паркінгах, тому що ця система сильно залежна від погоди. Якщо декілька разів піде дощ, то вона вийде з ладу. Розробили рішення з комп'ютерним зором для відкритих стоянок. Штучний інтелект розпізнає, зайняте місце чи вільне. У додатку можна відстежувати та прокладати маршрут до найкращого паркомісця, яке рекомендує додаток», – говорить про проєкт Анастасія Курманова. Зараз команда на етапі розробки тестового продукту: розгортає технічну частину на стоянці університету. Huawei допомагає з камерами та зі встановленням обладнання. 

Партнерство КПІ ім. Ігоря Сікорського та «Хуавей Україна» триває вже вісім років. За цей час університет отримав мережеве та серверне обладнання Huawei для проведення досліджень, понад 300 точок доступу і телекомунікаційне устаткування для встановлення швидкісного інтернету в навчальних корпусах, укриттях і гуртожитках.

Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

Як проходила програма «Насіння для майбутнього»?

Після успішного проходження відбору студентів запросили до Риму, де протягом п’яти днів проводилися майстер-класи й тренінги з розвитку професійних навичок від фахівців компанії Huawei, сесії Tech4Good для розробки стартапу та панельні дискусії із фахівцями STEM-галузі. За цей час учасники ознайомилися з тенденціями розвитку 5G, штучного інтелекту, хмарних обчислень, кібербезпеки, протидії зміні клімату тощо. 

Головною метою програми стала розробка стартап-проєктів, які повинні розв'язувати глобальні проблеми та відповідати цілям сталого розвитку ООН з використанням сучасних ІК-технологій. Для цього під час навчання організаторами була сформована збірна команда Україна + Хорватія, яка працювала над спільною розробкою ідеї стартапу. Цифрові рішення студенти створювали під керівництвом менторів. У межах конкурсу Tech4Good, де можна отримати $100 000 на реалізацію ідеї, учасники презентували проєкти.

«Сесії тривали по 2 години з перервами 30 хв., кожний воркшоп був присвячений окремому блоку. Наприклад, вивчали ринок та розробляли бізнес-модель. За підсумками повинні були повністю розробити ідею стартапу. Було дуже інтенсивно і корисно», – ділиться враженнями Анастасія Товкес.

Над яким рішенням працювали цьогоріч?

Збірна команда Україна + Хорватія за час програми розробила проєкт Trash to Treasure, де головним продуктом став розумний бак для сортування сміття. Ідея полягає в тому, що його користувачі отримуватимуть бонуси від потенційних клієнтів стартапу: супермаркетів, закладів харчування тощо. «Це болюча тема. Навіть якщо люди викидають сміття у потрібний відсік, то потім приїжджають комунальники й все одно скидають його в одну бочку», – розповідає Алла Пінчук.

Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

Як має працювати рішення?

Відвідувачі закладів сканують QR-код, щоб з'єднати бак зі своїм акаунтом у додатку. Коли людина викидає сміття, то за допомогою інфрачервоного променю та АІ система визначає, який це матеріал, та сортує сміття. Вага відходів дорівнює кількості балів, які користувачі можуть використати при розрахунку у закладі. Водночас клієнти стартапу платять за маркетингову стратегію. «Близько 60% людей готові платити більше, якщо заклад екофрендлі. Основна ідея полягає в тому, що бізнес купує бак, люди знають, що саме ви екофрендлі, тому йдуть спеціально до вас, оскільки мають знижку», – пояснюють у команді. Стартап не планує переробляти сміття, а хоче залучити партнерів, які будуть доставляли його на відповідну станцію.

«Будемо працювати з nonprofit organization або з компетентними організаціями, які, наприклад, вивозитимуть пластик, щоб далі з нього зробили нові меблі, а зі скла – нові речі», – пояснює Анастасія Курманова. 

Рішення здебільшого орієнтоване на Європу. «50% європейців сортують сміття, а 74% висловлюють занепокоєння щодо впливу продуктів, які вони купують, на навколишнє середовище», – аналізує Анастасія Товкес. Втім почати команда планує з України. «Зрозумілий ринок. Нам буде легше орієнтуватися на Україну, тому що за статистикою у нас 4% людей сортують сміття. Це маленький показник, будемо будувати культуру. Знаємо, куди давити та чим зацікавити, тому плануємо починати з України», – говорить Товкес.

Що далі?

За підрахунками команди, для створення першого прототипу необхідно $150 000. Більшу частину учасниці розраховували отримати під час змагань, а саме $100 000. Ще $50 000 – залучити у вигляді грантів. Хоч команда України й не увійшла до двійки переможців, учасниці не збираються відмовлятися від реалізації ідеї. Студенти вже готові спробувати свої сили наступного року на Seeds for the Future 2025. «Горимо ідеєю, яку нам вдалося розробити під час програми. У нас уже є дуже цікавий досвід, можемо його далі розвивати. Хочемо подаватися наступного року, тоді вже будемо знати, що робити, краще підготуємося і не будемо плавати в ідеях», – сподівається команда.

Штучний інтелект, 5G та кібербезпека: як Huawei допомагає розвивати українські таланти

 
Матеріал у партнерстві з Huawei
У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло