Хіти продажів KyivBookFest: ізраїльська винахідливість, українська демонологія, радянські табори, щира сповідь принцеси Діани і не тільки
Що спільного у жінок та вовків? Як кохалися 100 років тому? А також роль напівпровідників у сучасному житті, й не лише

Минулого тижня в українській столиці пройшов другий KyivBookFest. Програма книжкового фестивалю включала презентації нових книжок, зустрічі з відомими українськими авторами, дискусії та майстер-класи, а також виставку-продаж.
Mind розповідає про найцікавіші топи продажів вітчизняних видавництв на цьогорічному книжковому форумі.
Yakaboo Publishing
Клариса Пінкола Естес «Жінки, що біжать з вовками. Жіночий архетип у міфах та легендах»

Книжку постійно видають ось уже впродовж 25 років, у світі загалом продано більше двох мільйонів примірників. Вона 144 тижні трималась у списку бестселерів New York Times.
На думку доктора психології Клариси Пінколи Естес, здорові вовки та здорові жінки мають певні спільні психічні характеристики: гостроту відчуття, грайливий дух і глибоку відданість. Вовки й жінки споріднені за природою, допитливі, наділені витривалістю й силою. Вивчаючи вовків, доктор Естес вперше викристалізувала концепт архетипу Дикої жінки. У книжці, яка стала світовим бестселером і сенсацією The New York Times, Естес розкриває цей архетип, розшифровує давні легенди і давно відомі дитячі казки, а також пояснює його на прикладах зі своєї психоаналітичної практики.
«Жінки, що біжать з вовками» почалася як нотатки 1970 року, а вже 1971-го Естес узялася за текст. Авторка завершила книжку, «працю про любов і воскресіння жінок нашого світу», за двадцять років; за цей час їй 42 рази відмовили в публікації, аж доки книжка вперше побачила світ.
Аві Йоріш «Нехай будуть з вами інновації. Як ізраїльська винахідливість рятує світ»

Аві Йоріш, підприємець та експерт із Близького Сходу, розповідає про винаходи, які покращують життя мільярдів людей у цілому світі, допомагають годувати голодних, лікувати хворих, рятувати життя. Це історії про відвагу та завзяття винахідників у медицині та сільському господарстві, обороні та енергетиці. Це історії країни, яка, шукаючи рішення для своїх локальних викликів і проблем, знайшла рішення, що стають у пригоді за тисячі кілометрів від Ізраїля. Це і мобільні команди парамедиків, які встигають туди, куди не встигає звичайна «швидка», і система крапельного зрошування, і глибинне стимулювання мозку, і системи кібербезпеки.
Аві Йоріш пояснює, як працює специфічна ізраїльська культура інновацій, у підґрунті якої – релігійне переконання, що добрі євреї мають направляти світ, tikkun olam. У сучасній інтерпретації ці слова давньої молитви означають шукати рішення для складних проблем у медицині, рятувати довкілля і зберігати активну громадянську позицію. Для героїв та героїнь цієї книжки – лікарів, науковців, агрономів, ботаніків, інженерів, юдеїв, християн і мусульман – «направляти світ» стало головною метою.
Євген Плясецький «Таємна пригода… Антологія української еротичної прози порубіжжя ХІХ–ХХ ст.»

Порубіжжя ХІХ–ХХ століть принесло чимало змін у світову філософію, політику, мистецтво. На зміну віталізму прийшов декаданс, замість реалізму постав модерн, закінчився fin de siecle, і почалося відродження. В українській літературі воно стало кривавим і «розстріляним». Та попри це наші митці намагалися не лише крокувати в ногу із закордонними, неколонізованими, колегами, а й дуже часто становили авангард розвитку світових процесів.
Свідченням цього є зокрема й твори еротичного змісту, які вийшли з-під пера класиків української літератури. В. Винниченко, О. Кобилянська, Н. Кобринська, Г. Косинка, М. Коцюбинський, А. Кримський, А. Крушельницький, С. Левинський, А. Любченко, Г. Михайличенко, М. Могилянський, С. Пилипенко, В. Підмогильний, В. Поліщук, К. Поліщук, О. Стороженко, І. Франко, Г. Хоткевич, М. Черемшина, М. Чернявський – як вони кохалися 100 років тому? Точніше, як вони про це писали – попри гніт. Вони творили чуттєву й відверту, інтимну й еротичну прозу. Найрафінованіші твори українських класиків про пристрасть і бажання увійшли до цієї антології.
«Локальна історія»
Інна Березніцька, Христина Коціра, Оксана Левантович, Святослав Липовецький, Радомир Мокрик, Юрко Пуківський, Володимир Молодій «Сила опору. Українці в радянських таборах»

Книжка складається з 25 біографічних портретів українців, яким вдалося вижити після тривалих ув’язнень у таборах та тюрмах радянської влади.
Над виданням працювали відомі журналісти, історики та публіцисти, які розказують історії таких українців, як-от Степан Хмара, Іван Світличний, Іван Мирон, Мустафа Джемілєв, Надія Мудра, Володимир Горбовий та багато інших. Усі вони були абсолютно різними людьми, яких об’єднувало одне – боротьба проти московських імперських засад.
«Залізний Тато»
Джохар Дудаєв «Лицар Свободи»

Книжка присвячена постаті Джохара Дудаєва, провідного патріарха сучасної державності Ічкерії. Він уже перетворився на символ національного визволення.
До книжки увійшли міркування та судження батька чеченської державності. Його думки та умовиводи дозволяють розібратися у лихосплетінні обставин кавказького вузла. І вкотре стають очевидними нелюдські злочини росії, яка здійснила військово-терористичну інвазію, знищивши повноцінну незалежну державу ЧРІ (Чеченська Республіка Ічкерія).
Автором назви та передмови книжки є Алла Дудаєва – дружина вбитого російськими окупантами президента Чечні. Наповнення і зміст містять унікальні фотоматеріали, надані його сім’єю, і раніше ніде не видавалися. Україномовна версія збірки інтерв’ю Джохара Дудаєва є першою книгою роздумів цієї історичної фігури.
Ялмарі Сійласвуо «Бої за Суомуссалмі»

Безславна загибель цілої дивізії, набраної з українців Полісся, у маленькому прикордонному районі Суомі понад пів століття була таємницею вітчизняної історіографії. Трагедія, що залишилась тільки у пам’яті дивом врятованих із цього сніжного пекла Півночі учасників битви, вузького кола воєнних спеціалістів і безмовних стелажів державних архівів.
Вочевидь, за всі часи про перемоги легше писати, ніж про поразки. Це стосується і боїв за сільську парохію Суомуссалмі, яку восени 1939 р. командування фінляндської армії наказало обороняти всіма наявними силами полковникові Ялмарі Сійласвуо. На щастя для фінів, і на велику прикрість для українців, що перебували у лавах військ агресора зі Сходу, – йому це вдалося.
Автор без прикрас виклав дійсність тієї незнаменитої війни, в якій маленька, але незламна і згуртована фінська нація дала відсіч могутньому й грізному срср.
«Наш Формат»
Юрій Рокецький «Всьо чотко. Сергій Кузьмінський і «Брати Гадюкіни»»

«Брати Гадюкіни» та їхній фронтмен Сергій Кузьмінський є одним з найяскравіших явищ в українській музиці 1990-х. Увірвавшись у неї з феєричною сумішшю реґі, блюзу, рок-н-ролу та фолку, вони принесли бунтівний дух справжньої творчої свободи, чим завоювали любов публіки на довгі роки.
Це видання стане справжньою знахідкою не лише для прихильників творчості Кузі та «Братів Гадюкіних» – адже передусім це біографія цілого покоління, що зростало на зламі епох. Написана на основі десятків інтерв’ю, а також дописів самого Кузьмінського, книжка вражає щирістю й відвертістю. А вміщені в ній світлини, аудіо- й відеозаписи додають особливої атмосфери.
Юрій Рокецький – юрист, вокаліст. Музичну кар’єру розпочав ще з університетських часів як бард, пізніше виступав у складі гурту Green Silence, разом із яким став лауреатом фестивалів «Перлини сезону», «Крок у майбутнє», Carpatia тощо. Сольно – лауреат «Червоної рути», «Зоряного вітру» та низки інших. Із 2023-го – фронтмен гурту «Мертвий півень», з яким активно гастролює.
Кріс Міллер «Чипова війна. Боротьба за найважливішу технологію у світі»

Епічна розповідь про десятиліття боротьби за контроль над тим, що стало найважливішим світовим ресурсом – технологією мікрочипів – між Сполученими Штатами та Китаєм, що дедалі більше загострюється.
Сьогодні військова, економічна та геополітична могутність побудовані на фундаменті комп'ютерних чипів. Практично все – від ракет до мікрохвильовок, від смартфонів до фондового ринку – працює на мікросхемах. Донедавна Америка розробляла і виробляла найшвидші чипи й зберігала лідерство як наддержава №1. Зараз американська перевага вислизає, підірвана конкурентами з Тайваню, Кореї, Європи та Китаю.
Китай, який щороку витрачає на імпорт чипів більше грошей, ніж на імпорт нафти, вкладає мільярди в ініціативу зі створення чипів, щоб наздогнати США. На кону – військова перевага та економічне процвітання Америки.
Економічний історик Кріс Міллер пояснює, як напівпровідник став відігравати вирішальну роль у сучасному житті, і як США стали домінувати в розробці та виробництві мікросхем і застосували цю технологію у військових системах. Перемога Америки у Холодній війні та її глобальне військове домінування випливає з її здатності використовувати обчислювальну потужність більш ефективно, ніж будь-яка інша держава. Але і тут Китай наздоганяє Америку, оскільки його амбіції у створенні чипів і військова модернізація йдуть пліч-о-пліч. Америка дозволила ключовим компонентам процесу створення чіпів вислизнути з-під її контролю, що призвело не лише до глобального дефіциту чипів, але й до нової Холодної війни з наддержавою-супротивником, яка відчайдушно намагається подолати цей розрив.
Карло Чіполла «Закони дурості людської»

Може здатися, що ця книжечка – жарт. Але ні: це жодною мірою не продукт цинізму чи прояв капітулянтських настроїв. Ба більше, це конструктивна спроба визначити, зрозуміти й, можливо, нейтралізувати одну з найпотужніших і найтемніших сил, що заважають щастю й добробуту людства, – дурість.
Чому Чіполла вважає дурнів небезпечнішими за мафію, хоч вони й діють без статутів і лідера? Якими є дурні за природою, характером і поведінкою? Це тема книжки, підкріпленої спостереженнями, експериментами й графіками.
І навіть якщо зараз ви сприймаєте цю книженцію зі скепсисом, то до кінця читання зміните ставлення й, можливо, погодитеся з усіма законами дурості людської. Або принаймні запам’ятаєте їх назавжди.
Карло Чіполла – італійський історик економіки, професор Каліфорнійського університету в Берклі, лауреат премії Бальцана з економічної історії, член-кореспондент Британської академії. Відзначений почесними науковими ступенями в Італії і Швейцарії.
Максим «Далі» Кривцов «Вірші з бійниці»

Поет Максим Кривцов пішов на війну добровольцем у 2014 році. Згодом працював у Центрі реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС і Veteran Hub. Після повномасштабного вторгнення росіян у 2022-му повернувся на фронт. «Далі» – позивний автора. 7 січня 2024 року стало відомо про загибель Кривцова.
Війна загострює відчуття й усвідомлення. Вірші про війну наче кулі – вражають смертельно глибоко й залишаються в серці назавжди. Це точки перетину тих, хто на передовій, і тих, хто в тилу. Це містки для розуміння один одного.
У виданні вміщено світлини автора та записи поезій.
«Стилет і стилос»
Іван Нечуй-Левицький, Володимир Антонович, Володимир Гнатюк «Українська демонологія»

Демонологія – це осмислення темного, химерного та потойбічного у народних віруваннях. У цьому виданні представлено три класичні погляди на українську демонологію:
- історика Володимира Антоновича, який досліджував документи відьомських процесів;
- етнографа Володимира Гнатюка, який вивчав народні перекази про нечисту силу;
- письменника та фольклориста Івана Нечуя-Левицького, який прагнув вписати українську міфологію в ширший європейський контекст.
Книжка містить фрагменти праці Володимира Антоновича «Чаклунство: документи, процеси, дослідження», в якій зібрано та проаналізовано матеріали судових справ, пов'язаних із діяльністю демонічних істот (зазіхання засобами чародійства на життя, здоров'я і розум, застосування чаклунства з метою заволодіти любов'ю чи навпаки позбутися її, заподіяння шкоди у господарстві або ремеслі тощо).
Осип Турянський «Поза межами болю»

«Поза межами болю» – автобіографічна повість Осипа Турянського про «дорогу смерті» албанськими горами, яку проходили полонені з австро-угорської армії. Це один із найважливіших творів української літератури про Першу світову війну, який здобув визнання передусім на заході.
«Поза межами болю» – це не лише розповідь про жахи війни, але і свідчення того, що, вхопившись за щось рідне і світле, можна подолати навіть дорогу смерті.
«Фабула»
Акім Галімов, Руслан Шаріпов «Українські палаци»

У цьому виданні автори передусім прагнули дати загальну картину того, яку неймовірну спадщину має Україна, і зацікавити нею. А також наголосити на необхідності відновлення знищеної історії України, зокрема її палаців.
Книжка має на меті заохотити відвідувати історичні обʼєкти нашої держави та підштовхнути до вивчення національних і локальних памʼяток, які можуть розташовуватися просто поруч із вашим домом. Усе це є вкрай важливим для розуміння української історії, а відтак – ясного бачення майбутнього.
Акім Галімов – український журналіст, сценарист, продюсер, автор документально-історичних проєктів, один із найпомітніших популяризаторів історії в українському YouTube. Його канал «Реальна історія», створений у лютому 2023 року, за рік зібрав майже півмільйонну аудиторію.
Руслан Шаріпов – сценарист та креативний продюсер документально-історичних проєктів виробництва 1+1 Media, автор ідеї документального проєкту «Українські палаци. Золота доба».
Ендрю Мортон «Діана. Справжня історія з її вуст»

Вона знала, що ніколи не стане королевою, і завжди хотіла бути собою. Вона мріяла бути королевою людських сердець, і її мрія здійснилася. Вона – це леді Діана Спенсер, принцеса Уельська, одна з найпривабливіших персон XX століття, ікона стилю і порушниця спокою дому Віндзорів. За шість років до своєї трагічної загибелі Діана відважилась на серію відвертих інтерв’ю для книжки Ендрю Мортона, в яких відкрила світу всю правду про себе. Щира сповідь «народної принцеси» звучить з її власних вуст, а також доповнена теплими спогадами рідних і друзів. Неймовірна доброта Діани, унікальний дар співчуття, безмежне бажання бути корисною людям стали її найбільшою спадщиною і зразком для наслідування у сучасному світі, який так потребує любові.
«ArtHuss»
Ернст Ґомбріх «Оповідь про мистецтво»

Навряд чи існує у світі багато книжок про мистецтво, які б витримали 16 перевидань, і просто незлічену кількість перекладів майже на всі мову світу, до яких нарешті долучилася й українська. Тож книжка професора Ернcта Ґомбріха б’є всі рекорди завдяки унікальному підходу автора, який вирішив написати не стандартну академічну сухувату історію мистецтва з купою дат і персоналій, погано відомих навіть фахівцям, а захопливу розповідь, яка читається як роман. Саме тому він назвав свою книгу Оповіддю, а не Історією, хоча вона містить широкий огляд мистецтва від давніх часів до сьогодення.
Унікальність цієї книжки полягає ще й в тому, що автор розповідає про мистецтво з погляду самих мистців, намагаючись розкрити для читача їхній внутрішній світ, показати й розказати про те, які задачі вони самі ставили перед собою і які виклики кидали їм обставини особистого життя та епох, в яких вони жили.
Також у виданні немає жодного твору, чия ілюстрація не була б наведена прямо на тій сторінці, де є його опис.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].