Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

А також уроки людяності від Залужного та історія української літератури в коміксах

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи
Зображення: pexels.com

З осінню традиційно настає новий книжковий сезон. Про те, що він буде насиченим і багатим на цікаві видання, свідчать вже прем'єри вересня. Мистецькі видання, біографії видатних особистостей, наук-поп про українську літературу, історичні розвідки та популярна нейробіологія – розмаїття, що вражає. Сподіваємося, далі буде тільки краще, більше й захопливіше. 

Тож що почитати у вересні – у добірці Mind.


Володимир Куліш «Слово про будинок «Слово» (Віхола) 

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Книжка спогадів Володимира Куліша, сина письменника і драматурга Миколи Куліша, розстріляного за наказом радянської влади. «Слово про будинок «Слово» – просякнуті теплом мемуари, в яких автор прагнув розповісти про легендарну харківську багатоповерхівку та її мешканців.

«Як на роки гострої мешканевої книзи столиці, «Слово» нам видалось чудом. Після тісноти, комунальних невигод, спільних аж у дворі вбиралень, кухонь і т. п. «Слово» можна було назвати люксусом», – згадує Володимир Куліш.

Тож як жив цвіт української культури? Так, Микола Хвильовий рідко носив краватку, бо більше полюбляв мисливський одяг. Майк Йогансен сміявся гучніше за всіх і носився двором зі своїми собаками. Анатоль Петрицький завжди мав цигарку в устах і вбирався у модний іноземний одяг. Павло Тичина, здавалося, ховався від людей. Скромний і привітний Валерʼян Підмогильний мав велосипед «Україна», який позичав письменницьким дітям… «Слово про будинок «Слово» – за обсягом невеличка книжка, але в ній стільки емоцій, справжності, світлих спогадів. Великий плюс видання – архівні фото та інші матеріали, надані Харківським літературним музеєм.  


Ростислав Семків «Як читати українських класиків» (Stretovych) 

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

«Можна прострелити голову пам’ятника Шевченкові в Бородянці, проте він продовжуватиме промовляти; можна ракетним залпом знищити музей Сковороди, але його постать вціліє й випромінюватиме світло мудрості. Слово наших класиків зафіксоване в усіх бібліотеках світу», – пише літературознавець Ростислав Семків.

Тож, «доки стоїть ця цивілізація, воно незнищенне». Та навіть відомі ще зі школи постаті потребують струшування з них пилу. Оповиті пафосом, Тарас Шевченко чи Леся Українка віддаляються від читача, чого не може допустити автор книжки.

Ростислав Семків підключає всю свою ерудицію, гумор та кмітливість, щоб показати, як по-іншому можна читати українських класиків, відкриваючи для себе, наприклад, Івана Котляревського та його твори, написані геть не заради жартів, Івана Франка з вірою письменника у силу слова, естета Михайла Коцюбинського, Богдана-Ігоря Антонича, який прагнув «врости у світ», Василя Стуса як гуманіста найвищої проби…

Видання чудово структуроване. Використовуючи поданий у ньому підхід до роботи з літературними творами, можна аналізувати доробки й інших українських авторів.


Людмила Долгоновська «Залізний генерал. Уроки людяності» (Віват) 

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Анонсована ще минулого року, книжка «Залізний генерал. Уроки людяності» була одним з найочікуваніших українських нонфікшн видань 2024 року. Подробиці про зміст та авторство довго не розголошували, аж поки стало відомо, що над книжкою працювала Людмила Долгоновська – нині вже ексрадниця зі стратегічних комунікацій Головнокомандувача ЗСУ, історикиня, кандидатка філософських наук, яка працювала із Валерієм Залужним у 2021-2023 роках. Цей період і ліг в основу книжки, яку авторка не називає біографією чи не найпопулярнішого військового країни, наголошуючи, що передусім прагнула «залишити на цих сторінках уроки людяності, лідерства, управління й комунікації», яким Людмила Долгоновська навчилася у Валерія Залужного.

У книжці говоритиме сам генерал, про нього розповідатимуть колеги й друзі, заповнюючи не лише інформаційний вакуум, який довгий час існував довкола персони Залужного, але й фіксуючи події перших років повномасштабного вторгнення. Видання Людмили Долгоновської дає можливість зазирнути в бункер Генерального штабу, де ухвалювалися надважливі рішення, починаючи з 24 лютого 2022-го, дізнатися про звички Головнокомандувача ЗСУ й поповнити арсенал влучних цитат авторства того, хто вже увійшов в історію нашої країни.


Остап Українець, Юлія Вус, Іван Кипібіда «Коротка історія української літератури» (Видавництво)

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Книжка для дуже широкого кола читачів, які не бояться подивитися на відомі ще зі школи факти з іншого ракурсу й дізнатися щось нове. А формат коміксу з жартами допоможе з легкістю сприйняття.

За тексти тут відповідав письменник і літературознавець Остап Українець.

Видання демонструє цікаву, хоч і не зовсім повну картину того, як в різні епохи розвивалася українська література, яких впливів зазнала, як боролася за самобутність.

«Ця книжка – екстракт, концентрат, есенція. Не розповідь, а запрошення у галерею сотень текстів з різних епох, які чекають на сучасне прочитання, і звитяжців, які розшифрують усе, що ми заклали в ілюстрації», – зазначає «Видавництво».

«Коротка історія української літератури» поділена на кілька частин-періодів: від Київської Русі до Середньовіччя, від ренесансу до класицизму. Затим буде черга романтизму, реалізму, модернізму й постмодернізму. Нудно точно не буде.


Борис Філоненко «Культура під тиском від ООО/ОООО» (IST Publishing)

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Книжки про сучасне українське мистецтво й досі є рідкісними гостями на книжковому ринку. Тому кожне нове видання з цієї ніші заслуговує на увагу.

«Культура під тиском від ООО/ОООО» – це збірка вибраних текстів за 2020-2024 роки від критика, куратора та головного редактора видавництва ist publishing Бориса Філоненка, що розповідає про знакові мистецькі події зазначеного періоду та діяльність інституцій, які роблять свій внесок у підтримку сучасного українського мистецтва (наприклад, Харківська бієнале молодого мистецтва, Павільйон України у Венеції, Музей Ханенків).

Також у книжці подано аналіз або ж рефлексії автора щодо творчості Відкритої групи, В’ячеслава Полякова, Каті Бучацької, Нікіти Кадана, Павла Макова, Андрія Сагайдаковського, Каті Лібкінд, Станіслава Туріни, Ярослава Футимського, Миколи Коломійця, Лії Достлєвої та Андрія Достлєва та інших.


Сем Кін «Загін неприкаяних. Вчені і шпигуни, які стали на заваді атомній бомбі Гітлера» (Лабораторія)

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

«Загін неприкаяних» – захоплива історична книжка, в якій переплітаються світи науки, шпигунства та війни. Видання розповідає маловідому, але надзвичайно цікаву історію про місію союзників із запобігання створення нацистською Німеччиною атомної бомби під час Другої світової війни.

Сем Кін, професійний автор нонфікшну, майстерно описує групу ексцентричних вчених, шпигунів і солдатів, об'єднаних єдиною метою. Завдяки авторському стилю книжка читається мов динамічний художній твір, заворожуючи інтригами, складними рішеннями та непередбачуваними обставинами, що випадають на долю її героїв.

Щоправда, подекуди ритм оповіді Кіна стишується, адже автор має пояснювати наукові відкриття, висвітлювати історичний контекст чи заглиблюватися в біографії дійових осіб. Та якою б захопливою не була історія, розказана в «Загоні неприкаяних», письменник її не ідеалізує, констатуючи наприкінці книжки, що ті чоловіки й жінки, які були причетні до Мангеттенського проєкту, місії «Алсос», хоч і вірили, що все роблять правильно, але, «розщепивши атом, вони розкололи світ».


Джо Диспенза «Ти сам собі плацебо. Перетвори свій розум на ліки» (BookChef)

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Книжка «Ти сам собі плацебо», як переконує її автор Джо Диспенза –   дослідник, лектор і корпоративний консультант – «створює проєкцію нових можливостей у вашій новій реальності».

Натхненний результатами різноманітних досліджень, які засвідчили, що сила переконання може таблетку із цукром перетворити на ліки, але лише в свідомості людини, що її приймає, Диспенза прагне нагадати читачу, яку (часто незбагненну) силу має людський розум. 

Тож книжка складається з реальних історій, правдивих даних, історичних наукових екскурсів, які автор використовує для реалізації головного завдання видання – показати, «на що насправді здатен людський мозок навіть без допомоги сучасної медицини».

Попри ледь не екстатичне захоплення темою дослідження, Джо Диспенза дотримується серйозності, коли йдеться про здобутки нейробіології, і навіть знайомить з психонейроімунологією. Тож науковості цій емоційній книжці про ігри розуму не бракуватиме. 


Тоні Фаделл «Будуйте. Нетиповий посібник для створення значущих речей» (Видавництво Старого Лева)

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Тоні Фаделл, американський інженер, дизайнер, підприємець та інвестор, вважає, що деякі сучасні методи ведення бізнесу чи досягнення особистого успіху далекі від ідеалу.

Він вірить у цінності, які пройшли випробування роками, тому написав книжку «про те, як не бути баламутом і підсирачем». Її зміст буде цікавий «вчорашнім випускникам і генеральним директорам, керівникам вищої ланки і стажерам – усім, хто намагається пробитися у світі бізнесу та збудувати кар’єру».

Тоні Фаделл подасть свої думки щодо того, як шукати роботу мрії (підказка – слід іти туди, «куди веде вас ваша цікавість, а не методичка із заробляння, розроблена бізнес-школою»), пояснить, чому варто налагоджувати звʼязки з кумирами, проведе тонкощами побудови карʼєри, зосередившись на тому, як слід бути з різного типу мудаками на цьому шляху, зупиниться на створенні продуктів та їхньому просуванні і не тільки.

Підсумовуючи, зазначимо, що книжка Тоні Фаделла вдало поєднує елементи автобіографії, бізнес-літератури та історії успіху. Щирість автора і гарне почуття гумору додають їй легкості та переконливості.


Ешлі Венс «Продається небо. Як приватні компанії відкрили космос для бізнесу» (Наш Формат)

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

Відомий американський журналіст і бізнес-оглядач Ешлі Венс присвятив нову книжку розвитку приватного освоєння космосу, ракетобудуванню та іншим стартапам, безпосередньо повʼязаними із цією галуззю. Що приємно, у передмові до українського видання автор розповідає про свою подорож до нашої країни, зокрема до Дніпра, та знайомство з інженерними здобутками вітчизняного ракетобудування. Після побажання миру Ешлі Венс переходить до розповіді, інформацію для якої збирав близько пʼяти років.

З характерним для автора завзяттям і захопленням, важливими подробицями й беззаперечним хистом оповідача Венс розповідає, що до приватних космічних подорожей має стосунок не лише SpaceX. Розвитку галузі не було би без, наприклад, Planet Labs, компанії, що займається супутниками, розробника легких космічних ракет Rocket Lab чи винаходів інженерів з групи Stealth Space Company, або ж Firefly, розробників нових видів сателітів та ракет-носіїв. Коротко кажучи, з Ешлі Венсом буде дуже цікаво і пізнавально.


Стівен Д. Кац «Кадр за кадром: візуалізація від концепту до екрана» (ArtHuss) 

Дайджест книжкових новинок вересня: ігри розуму, підкорення космосу та вчені-відчайдухи

«Створення фільмів – це складний, страхітливий, заплутаний, а також найбільш метушливий процес у перформативних мистецтвах», – вважає Стівен Д. Кац, режисер і продюсер.

Та, звісно, є речі, яким можна навчитися, бо кіно – передовсім ремесло. Маючи талант, хорошу книжку про монтаж, компонування кадрів і сторітелінг, не слід боятися зазіхнути на створення власного шедевра.

Кацове видання «Кадр за кадром» вперше вийшло 25 років тому й стало дуже популярним посібником для кінематографістів.

Оновлена, книжка залишається актуальною й нині, адже прогрес може стосуватися техніки, але не засад того чи іншого мистецтва.

Варто розуміти, що це видання для вузької професійної аудиторії. Геть початківцю може бути важко зрозуміти, як це так автор дійшов до психологічного впливу кутів зйомки чи хореографії відстежувального кадру. Але тим, хто має фундаментальні знання з кіномистецтва, «Кадр за кадром» запропонує по-справжньому глибоке занурення у візуалізацію фільмів. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло