Відбір керівника через конкурс та перевірка співробітників на поліграфі. Що передбачає закон про перезавантаження митниці?
І чому його втілити буде складніше, ніж написати та проголосувати

Верховна Рада на засіданні 17 вересня прийняла у другому читанні проєкт закону №6490-д, норми якого передбачають реформування Державної митної служби (ДМС). Цей законопроєкт було зареєстровано в парламенті ще навесні 2023 року. Після першого читання він вирушив на доопрацювання, яке зайняло майже півтора рокe. «Реформу митниці затверджено загалом. Це маяк МВФ, Світового банку та США. І всіх бізнес-асоціацій. І громадськості», – прокоментував рішення ВР перший заступник фінансово-податкового комітету парламенту Ярослав Желєзняк.
Голова профільного комітету Данило Гетманцев зі свого боку розповів, що поправки, які були внесені до законопроєкту до другого читання, стосувалися конкурсного відбору керівника ДМС, умов проходження служби в митних органах для посадових осіб та оцінки їхньої доброчесності, а також питань проведення зовнішнього незалежного аудиту діяльності митних органів.
Mind розібрався, що саме зміниться в діяльності митниці та як відбуватиметься її «очищення».
Уточнимо, що аналіз норм законопроєкту №6490-д нижче проведено на підставі порівняльної таблиці правок, яка була подана до другого читання.
Коли почалася реформа Держмитслужби? У лютому 2023 року Кабінет Міністрів звільнив майже все керівництво митниці – виконувача обов'язків голови В'ячеслава Демченка та його заступників – Олександра Шуцького та Ярослава Черкаського. Цьому рішенню передувала серія обшуків працівниками Бюро економічної безпеки (БЕБ) та СБУ в різних підрозділах ДМС, внаслідок яких було викрито схеми розкрадання коштів на експорті українського зерна за участю керівної ланки митниці.
Згодом у Раді з'явився законопроєкт №6490-д, норми якого визначали процедуру конкурсного відбору керівника ДМС, передбачали щорічний аудит ефективності роботи митниці та вводили обов'язкову переатестацію всіх працівників митниці протягом року з дати призначення нового голови.
Після першого читання у квітні 2023 року законопроєкт відправився на доопрацювання, у якому брали участь іноземні партнери України – Міжнародний валютний фонд і Світовий банк.
Наприкінці 2023 року Кабмін затвердив Національну стратегію доходів, один із блоків якої присвячений очищенню від корупції Державної податкової служби та Державної митної служби, їх кадровому перезавантаженню й перегляду підходів до мотивації працівників у цих органах.
Уже у 2024 році реформа митниці стала одним із структурних маяків у меморандумі між Україною та МВФ. Згідно з його текстом, українська влада зобов'язалася запровадити прозорий процес відбору керівництва Держмитслужби та залучити до нього експертів із міжнародним досвідом, розробити програми боротьби з корупцією на митниці. А в серпні Міністерство фінансів повідомило про те, що план подальшого впровадження реформи ДМС презентовано послам і представникам місій країн – членів G7 в Україні.
Хто може очолювати митницю та які є обмеження? Керівником Держмитниці може бути громадянин України, який має вищу юридичну та/або економічну освіту (ступінь не нижчий за магістра), загальний стаж роботи не менше 10 років, у тому числі хоча б 5-річний досвід роботи на керівних посадах в органах державної влади, вільно володіє державною мовою і має необхідні ділові та особистісні якості.
На посаду керівника ДМС не може бути призначений претендент, який не відповідає вищезазначеним вимогам, має непогашену судимість за скоєння кримінального злочину, притягувався до кримінальної відповідальності за корупційні правопорушення, є членом політичної партії / організації, яка заборонена законом чи судом, підпадає під обмеження згідно з нормами закону «Про очищення влади».
Як відбуватиметься відбір і призначення керівника ДМС? Керівник митниці призначається на п'ять років. Одна й та сама особа не може обіймати цю посаду більше двох строків поспіль, тобто понад 10 років.
Рішення про призначення глави ДМС ухвалює Кабмін, а кандидатуру на цю посаду подає Міністерство фінансів за підсумками конкурсного відбору. Відбір проводить спеціальна конкурсна комісія, що складається із шести осіб. Склад комісії формує уряд за таким принципом:
- три особи – на підставі пропозицій міжнародних та іноземних організацій, які надають Україні фінансову й технічну допомогу у сфері проведення структурних реформ;
- три особи – на підставі пропозицій Мінфіну.
Комісія визначає, як саме проходитиме конкурс і відбір кандидатів на посаду голови ДМС.
Конкурс є відкритим (публічним), а інформація про час та місце його проведення обов'язково має бути оприлюднена на офіційному вебсайті Кабміну як мінімум за 24 години до початку конкурсу.
Що важливо, проведення конкурсу передбачено лише для керівника ДМС. Для призначення його заступників конкурсний відбір не є обов'язковою умовою.
Звільнення голови Держмитниці, крім закінчення терміну його повноважень, може бути пов'язане з досягненням ним 65-річного віку, з неможливістю виконувати свої обов'язки за станом здоров'я, з набранням чинності обвинувальним вироком суду у справі про кримінальний або корупційний злочин, а також через професійну непридатність, яка виявлена внаслідок незалежного аудиту.
Які умови для працевлаштування інших посадових осіб митниці? Некерівні посади в митних органах можуть обіймати громадяни України, які досягли 18-річного віку, здатні за своїми діловими та моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров'я виконувати покладені на них завдання.
Зарахування таких працівників відбувається за результатами відкритого конкурсу, що проводиться відповідно до законодавства про державну службу. За рішенням керівника Держмитниці, кандидати на зайняття посад за їх згодою можуть проходити тестування із застосуванням поліграфу.
Як і у випадку з головою ДМС, не можуть працювати у структурах митниці особи, які мають непогашену судимість, викриті в корупційних правопорушеннях і колишні співробітники митниці, які провалили атестацію в минулому.
Для вже працевлаштованих співробітників щорічно передбачено оцінку компетенцій (професійного рівня). Неуспішне проходження такої оцінки загрожує переведенням на нижчу посаду або звільненням.
Крім того, періодично співробітники митниці можуть піддаватися перевірці на доброчесність. Як саме проходитиме така перевірка – вирішує Кабмін.
Якими будуть оклади працівників митниці? Заробітна плата посадових осіб митних органів складається з:
- посадового окладу;
- надбавки за вислугу років;
- надбавки за спеціальне звання;
- надбавки за виконання особливо важливої роботи;
- надбавки за персональну кваліфікацію;
- надбавки за виконання особистих ключових показників ефективності;
- командної премії;
- премії за значні особисті здобутки;
- інших виплат, передбачених законодавством.
Розмір окладу для працівників центрального апарату Держмитниці не може бути меншим за 14 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (41 000 грн), а для співробітників територіальних органів Держмитниці – не менше ніж 12 прожиткових мінімумів (35 000 грн).
Розмір премій і надбавок, механізм їх нарахування визначає уряд. Але при цьому загальний розмір надбавок за виконання важливої роботи, за кваліфікацію та особисті якості може досягати 90% окладу.
Отже, заробітна плата працівників митниці з урахуванням надбавок, але без премій, може становити в межах 67–78 тис. грн.
Які шанси на успішне очищення митниці? Оскільки законопроєкт №6490-д був прийнятий буквально днями й ще не набрав чинності (навіть текст документа в остаточній редакції відсутній), складно давати прогнози щодо його імплементації.
Багато в чому модель оновлення Державної митної служби нагадує механізм кадрового перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ), який Рада затвердила в червні (закон №3840-IX).
Там також передбачено конкурсний відбір голови бюро за участю міжнародних спостерігачів, прийом на службу до БЕБ лише тих кандидатів, які відповідають критеріям професійної компетентності та доброчесності, проведення переатестації персоналу тощо.
Але фактично кадровий процес у БЕБ так і не розпочався: керівником бюро досі є заступник Сергій Перхун зі статусом «в.о.», а про конкурс на відбір нового голови немає жодної інформації.
Тому не виключено, що з ДМС станеться те саме. Формально законодавство для перезавантаження буде готове, та й зобов'язання перед МВФ буде виконане. Але сам процес призначення керівництва та набір співробітників митниці, які впишуться в нові вимоги закону, триватиме дуже багато часу. Місяці, а можливо, і роки.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].