Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Як одна обіцянка врятувала сім'ю під час Голокосту, а хто є політичними інтриганами словесності

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки
Фото: pixabay.com

Традиційно у щомісячній книжковій добірці Mind ділиться найцікавішими свіжими нонфікшн-виданнями. Докладніше – у нашому матеріалі. 


Малка Левін «Материнська відвага. Обіцянка, яка врятувала нас у Голокост» (Лабораторія) 

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Потужна і водночас зворушлива розповідь Малки Левін про власну матір Ривку – рішучу і винахідливу жінку, яка пережила Голокост і не втрачала надії, бо була потрібна своїм дітям.

Малці було три роки, коли німецькі окупанти вивезли її із сім'єю до гетто у місті Людмир (єврейська назва міста Володимир, Волинська область). Батько загинув під час першого нацистського нападу, але перед смертю встиг сказати Ривці: «Врятуй дітей».

Попри розбите серце й постійний страх, вона виконала обіцянку. Ривка оберігала Малку та двох її старших братів протягом вісімнадцяти болісних місяців, коли вчинки нацистів і тих, хто перейшов на їх бік, ставали дедалі жорстокішими.

Але поруч зі страхом і жахіттями гетто залишилось місце для добрих вчинків, що допомогли родині вижити: офіцер Вермахту, який врятував їх від розстрілу; польська кравчиня, що заховала братів у своїй крамниці; родина українських фермерів Якимчуків, які переховували сім'ю, коли солдати СС захопили ферму. Якимчуки викопали яму під коморою, де сім'я Малки переховувалася довгих дев’ять місяців, долаючи холод, голод і постійний страх бути викритими.

Наприкінці війни, без домівки і грошей, Ривка знову зібралась із силами, щоб побудувати нове життя для себе та своїх дітей.

Малка Левін – членкиня єврейської громади Ноттінгема й учасниця NLS, авторка мемуарів про Голокост. Народилася в Україні, але в 1947 році переїхала до Ізраїлю. Знялася в документальному фільмі-розслідуванні Getting Away With Murders, який намагається відповісти на питання: чому так багато винуватців Голокосту залишилися безкарними.

«Материнська відвага. Обіцянка, яка врятувала нас у Голокост» – її дебютна книжка. 


Євген Синиця «Кирило і Мефодій. Політичні інтригани словесності» (Віхола) 

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Ця книжка цілком могла називатися «Життя та неймовірні пригоди Кирила» і, дещо меншою мірою, «його старшого брата Мефодія». Навіть офіційні й канонічні житія цих достойників скидаються радше на збірки дотепних історій, аніж на глянсовані портрети.

У цій книжці автор окидає життя та творчість Кирила і Мефодія іронічним поглядом (сміх – не гріх, навіть коли йдеться про святих і рівноапостольних). І хоча писемність от-от уже мала би з’явитися в повсякденному житті словʼян, але саме брати радикально вплинули на те, як і коли її було впроваджено.

Це несерйозна оповідь про цілком серйозні речі: суперництво між Римом і Константинополем, міжнародну політику й боротьбу за зони впливу, церковні інтриги й таємні операції, що позначилися на історії значної частини Європи.

Євген Синиця – археолог, кандидат історичних наук, доцент кафедри археології та музеєзнавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка.


Джон Грей «Котяча філософія. Коти і сенс життя» (Лабораторія) 

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Скільки ми існуємо, стільки ж часу перебуваємо у тривожних пошуках відповідей на екзистенційні питання: як бути щасливим, добрим, коханим? Як вижити і не зламатися у світі постійних змін та втрат? А що, як ми можемо навчитися більшого і нарешті стати щасливішими тільки тоді, коли забудемо про власні тривоги і приймемо життя з його викликами? Як, наприклад, коти, які від народження мають здатність бути щасливими і впродовж тисячоліть надихають правителів і філософів на нові відкриття.

Домашній кіт Мішеля Монтеня, захоплива подорож Мейо, вцілілого у В'єтнамській війні, чи історія Саги, героїні оповідання «Кіт» Колетт, притчі про пастки людських ревнощів, –   філософ Джон Грей досліджує природу котів і розкриває котячий спосіб життя – не обтяжений тривогою і самосвідомістю –   демонструючи, як вони знаходять відповіді на глобальні питання любові й прив'язаності, моралі й самосвідомості, і, зрештою,  смертності.

«Коти живуть, рухаючись за своєю природою, а люди – її пригнічуючи. Парадоксально, але така наша сутність. У цьому і полягає вічна привабливість варварства. Для багатьох людей цивілізація означає стан ув’язнення. Керовані страхом, сексуально зголоднілі, сповнені люттю, яку не наважуються висловити, такі люди не можуть не злитися на створінь, які живуть і насолоджуються тим, ким вони є. Знущання з тварин відвертає їх від гнітючої убогости, в якій вони скрадаються від одного дня до іншого. Середньовічні карнавали, де котів мучили й убивали, – фестивалі для пригнічених…

Прикидаючись ліками, філософія є симптомом тієї хвороби, якій вона нібито має зарадити. Інші тварини не мають потреби відволікатися від власного стану. Так само, як для людей щастя – це штучний стан, для котів він – природний. Котам не буває нудно, якщо тільки вони не замкнені в невластивих для себе умовах. Нудьга – це страх лишитися наодинці із собою. Коти щасливі бути собою, тоді як люди намагаються досягти щастя, тікаючи від себе. Саме в цьому полягає основна відмінність котів від людей», – зауважує автор.

Джон Грей – почесний професор європейської думки Лондонської школи економіки. Постійний дописувач журналів Guardian і Times Literary Supplement та автор понад десятка книг, серед яких Heresies та бестселер Straw Dogs. Книга False Dawn перекладена шістнадцятьма мовами.


Марина Стародубська «Як зрозуміти українців: кроскультурний погляд» (Vivat) 

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Чому корупція в Україні (хибно) вважається «непозбувною»? Яка причина того, що ми обираємо політиків певного типу й не довіряємо державі? Чому публічні дискусії у нас так часто перетворюються на «срачі»? Чи дійсно тут «пороблено» (насправді – ні) й системні зміни за західними шаблонами в Україні неможливі?

Кроскультурна наука розкладає національні менталітети на типи, які можна порівнювати, і складові, які можна аналізувати без стереотипів та зайвих емоцій.

Це перший подібний текст українського автора, який пояснює широкій читацькій аудиторії, хто ми такі, чому ми такі, які є, і як з цим жити.

Марина Стародубська – керуюча партнерка консалтингової компанії TLFRD, дослідниця, викладачка, ад’юнкт-професорка Києво-Могилянської Бізнес Школи, письменниця.


Дмитро Царенко, Віктор Березенко «Майстерня брехні. Механізми кремлівської дезінформації» (Yakaboo Publishing)

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Як розібратися у достовірності інформації, скерованої на сучасну людину? У час постправди, шалених викликів і потоків ІПСО, ідеологічних маніпуляцій, використання і викривлення інформації має бути орієнтир, який допоможе зрозуміти – де правда, і якою вона є у сучасному світі змов, воєн і пандемій? Що таке пропаганда? Які психологічні та інформаційні впливи пропаганди на суспільство? Якою була система пропаганди у радянську добу? Що являє собою воєнна дезінформація та як саме живляться міфи про велич і нездоланність Росії? Які виклики постають для західної демократії? Ці та інші питання ґрунтовно і доказово проаналізовано в книзі.

Зважаючи на багатий бекґраунд авторів, які працювали з різними українськими політичними і східноєвропейськими силами, державними інституціями та урядами, ця книга – не лише про інформаційну війну, а й про способи її ведення. 


Бріанна Вест «Це те, що вас зцілить, коли будете готові» (Bookchef) 

Дайджест книжкових новинок жовтня: механізми дезінформації, Кирило і Мефодій, котяча філософія і не тільки

Припиніть складні розмови з людьми, які не хочуть змін. Перестаньте бути з тими, кому байдужа ваша присутність. Облиште віддавати перевагу людям, які змушують вас робити вибір. Не варто любити тих, хто не готовий любити вас. Ви існуєте в багатьох формах, образах, переконаннях та історіях, однак єдина історія, яка коли-небудь матиме значення, – та, яку ви розповідаєте собі. Зцілення від травми – це не одноразова подія. Справжня робота зцілення полягає в тому, щоб дозволити цьому зриву пробудити нас із глибокого стану несвідомості, звільнити особистість, до якої ми адаптувалися, і почати свідомо складати історію про те, ким ми повинні бути. У новій збірці, що стала продовженням бестселера «101 есей, який змінить ваше мислення», Бріанна Вест ділиться понад 40 новими творами, які допоможуть вам знайти внутрішню опору й стати на шлях справжньої трансформації.

Бріанна Вест – провідна авторка багатьох американських видань, консультант журналу Forbes, партнер і головний редактор журналу Thought Catalog. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло