Що буде із Shell в Україні після придбання «Укрнафтою» 118 автозаправок
Mind Explains

Що буде із Shell в Україні після придбання «Укрнафтою» 118 автозаправок

Якими є умови угоди та хто від неї виграє

Що буде із Shell в Україні після придбання «Укрнафтою» 118 автозаправок
Очільник НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов та керівник «Укрнафти» Сергій Корецький

19 листопада доволі неочікувано стало днем тріумфу для компанії «Укрнафта», що входить до складу НАК «Нафтогаз України». Президент України Володимир Зеленський саме «Укрнафту» згадав як приклад «належного державного контролю», коли доповідав із трибуни Верховної Ради про своє бачення перспектив української енергетики у «Плані стійкості».

Голова держави тричі повторив назву «Укрнафти» перед народними депутатами. Приводом для такого акценту стали «історично найбільші фінансові, дуже вагомі результати» та «постійна сплата» дивідендів і податків до державного бюджету. Все це було з різних причин недосяжним до націоналізації частки Ігоря Коломойського в компанії, і одна з цих причин – політична корупція на урядовому рівні.

Володимир Зеленський розповів у парламенті про «План стійкості» зранку. А під вечір очільник НАК «Нафтогаз України» Олексій Чернишов і керівник «Укрнафти» Сергій Корецький розкрили в соцмережах інформацію про успішні домовленості з «авторитетною міжнародною групою» Shell щодо придбання частки 51% у товаристві «Альянс Холдинг» (володіє 118 АЗК під брендом Shell в Україні). Хоча перемовини тривали кілька місяців, їх вдалося утаємничити від «небажаних вух». Тому оголошення про угоду виявилося несподіванкою для вельми конкурентного ринку паливного ритейлу, а тому не на жарт збентежило його численних гравців.

Mind дізнався, як поведінка конкурентів «Укрнафти» допомогла Shell обрати переможця та які наслідки від такої угоди пророкують українському ринку нафтопродуктів.

Що передбачає угода між «Укрнафтою» та Shell?

Найближчими днями «Укрнафта» разом із Shell звернеться до Антимонопольного комітету за дозволом на концентрацію, який є обов’язковою передумовою завершення угоди. У результаті українська компанія стане мажоритарним власником мережі автозаправних комплексів, що включає 118 АЗК, що працюють, та інше майно.

«Конкурентний процес», як його названо в повідомленні, супроводжували радники з Rothschild & Co, аудитори з KPMG та юристи Sayenko Kharenko. Їх участь допомогла наглядовій раді «Укрнафти» погодитися на угоду.

Йдеться про «придбання бізнесу, який протягом 15 років очолювала авторитетна міжнародна група, що інвестувала в розвиток понад $460 млн». Успішна реалізація угоди забезпечить «Укрнафті» розширення мережі автозаправних станцій і частки ринку, що відповідає стратегії розвитку до 2028 року.

Загалом експерти оцінюють вартість угоди для «Укрнафти» в $30–50 млн. Аби розрахуватися з Shell, «Укрнафта» покладається на банківський кредит, попри суттєву прибутковість свого традиційного бізнесу від видобутку вуглеводнів і торгівлі пальним.

Коли та як Shell з’явилася в Україні?

За офіційними даними глобального офісу Shell, корпорація почала інвестувати в Україну з 2007 року. А роком раніше, у 2006-му, бренд «Shell» став першим міжнародним брендом на українському роздрібному ринку автомобільного пального.

Доступ до бізнесу західному інвестору забезпечив російський олігарх Муса Бажаєв, власник нафтової компанії «Альянс»: в Україні вони створили спільне підприємство, у якому Shell належала частка в 51%, «Альянсу» – 49%. Російський інвестор передав у СП близько 150 АЗС, а Shell внесла грошові кошти, ліцензії та бренд.

2014 року Бажаєв продав свої нафтові активи Едуарду Худайнатову, який є власником Незалежної нафтогазової компанії та колишнім топменеджером російської державної корпорації «роснєфть», яку з 2012 року очолює «сірий кардинал кремля» ігор сєчін.

Як на роботу Shell в Україні вплинули антиросійські санкції?

У червні 2022 року Худайнатов потрапив під санкції Євросоюзу, у жовтні 2022-го – під санкції України. Це стало причиною націоналізації його українських активів. У червні 2024 року Фонд державного майна України завершив процес реєстрації права власності держави на ТОВ «Нафтова компанія «Альянс-Україна» – власника 49% статутного капіталу СП, яке управляє мережею АЗС Shell в Україні. Також ФДМУ повідомив про підготовку нафтотрейдера до продажу, оцінивши його активи в «понад 450 млн грн».

Ці зміни могли підштовхнути Shell до виходу з українського ринку, аби закрити токсичну історію, у якій панівну роль відігравали російські олігархи, що обслуговують путінський режим.

Чому активи Shell дісталися саме «Укрнафті»?

Співрозмовники Mind на паливному ринку розповідають, що то Shell сама запропонувала придбати свою частку в «Альянс Холдингу» і навіть «підігравала» під час перегонів. Вразив епізод, коли претендент, який фактично виграв це ралі, погодився відкрити свої карти для «Укрнафти». Це дозволило компанії «збільшити на копійку» свою пропозицію і, зрештою, перемогти. 

Аналітик Консалтингової компанії «НафтоРинок» Олександр Сіренко «впевнений на 99%», що роль того «таємного претендента» зіграла компанія «ОККО».

Як цю угоду сприйняли на ринку?

«Мені дуже шкода, що Shell – велика західна нафтогазова корпорація – виходить з України. Але це рішення її центрального офісу. Не виключаю її повернення за кращих умов», – сказав у коментарі Mind Олександр Сіренко. За його словами, під час війни витрачати «навіть кілька десятків мільйонів доларів» для фінансування угод із міжнародними компаніями не є доцільним, тому що «гроші зникнуть за кордоном».

Проте деякі наслідки цієї угоди можуть зіграти на користь споживачів. Попри те що «Укрнафта» посилює владу на паливному ринку, її угода із Shell може привести до загострення конкуренції. Так вважає директор «Консалтингова компанія А-95» Сергій Куюн.

«Компанію Shell давно не сприймали як конкурента, бо вона торгувала за максимальними цінами, тоді як програвала в маркетингу, у боротьбі за клієнта. А «Укрнафта» провадить дуже агресивну цінову політику та нарощує маркетингові й сервісні програми. Відповідно, з розширенням покриття цей вплив зростатиме, зокрема в економсегменті ринку як найбільш масовому», – пояснив експерт у коментарі Mind.

Він зізнався, що вражений натиском «Укрнафти» у боротьбі за активи та ринок, бо це «абсолютно не властиво нашим державним компаніям. Держава й суспільство теж можуть мати свій зиск від такого агресивного просування та масштабування бізнесу. Мовою ділових повідомлень це називається «дозволити підприємству посилити позиції на ринку для надійного забезпечення потреб суспільства й Сил безпеки та оборони України в паливно-енергетичних ресурсах».

Що далі буде з Shell в Україні?

Після закриття угоди, яке має статися до кінця року, «Укрнафта» стане власником 51% акцій «Альянс Холдинг», що належали Shell. Інші 49% залишатимуться у Фонді держмайна до приватизації.

За рік «Укрнафта» збирається провести ребрендинг усіх придбаних нею АЗК Shell і спрямовувати державі свою частку прибутку «через розподіл дивідендів».

Не варто виключати, що міжнародна енергетична корпорація повернеться в Україну з новими інвестиціями, які вже не матимуть «російського сліду» та, можливо, навіть не стосуватимуться паливного ритейлу. Пріоритетом Shell наразі є нарощування видобутку природного газу завдяки участі у проєктах у різних частинах світу. 

З січня 2023 року посаду глобального CEO Shell обійняв Ваель Саван, відомий фахівець газової індустрії. Зокрема, саме він сприяв розвитку бізнесу Shell у Катарі, який готується 2026 року перетворитися на лідера глобального ринку зрідженого природного газу.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло