Ізраїль і «Хезболла» оголосили про перемир'я: як США заморозили війну в Лівані

Ізраїль і «Хезболла» оголосили про перемир'я: як США заморозили війну в Лівані

Джо Байден повідомив, що домовився про припинення вогню на Близькому Сході. Цим він роздратував трампістів

Фото: AFP
Дим над будинками після авіаудару Ізраїлю по південному передмістю Бейрута 26 листопада 2024 року

«Я говорив із прем'єрами Ізраїлю та Лівану. Я радий повідомити, що їхні уряди ухвалили пропозицію Сполучених Штатів щодо припинення руйнівного конфлікту між Ізраїлем та «Хезболлою»… Бойові дії закінчаться. Закінчаться. Це має бути постійне припинення вогню», – сказав Джо Байден у відеозверненні з Білого дому 26 листопада 2024 року.

Згідно з домовленістю, припинення вогню набуло чинності в середу, 27 листопада о 4:00. Протягом наступних 60 днів Ізраїль має поетапно вивести свої війська з Лівану. «Хезболла» зі свого боку зобов'язується відійти за річку Літані, що тече приблизно в 30 км від лівано-ізраїльського кордону. Вакуум на цій території мають заповнити війська регулярної армії Лівану, які не брали участі в конфлікті. До неї відправлять військових інструкторів, а також нададуть технічну й фінансову підтримку від США та Франції.

Конфлікт розпочався 13 місяців тому. «Хезболла» та армія Ізраїлю взялися обстрілювати позиції один одного вздовж лівано-ізраїльського кордону відразу після того, як 7 жовтня 2023 року бойовики палестинського руху ХАМАС вторглися до Ізраїлю, вбивши 1200 людей, захопивши 250 заручників і спровокувавши руйнівну війну.

У жовтні 2024 року Тель-Авів різко загострив бойові дії, висадивши в повітря тисячі замінованих пейджерів і рацій «Хезболли», активізувавши бомбардування, і почав наземний наступ на півдні Лівану. Через бойові дії 1,2 млн ліванців і близько 60 тис. ізраїльтян залишили свої будинки. Понад 3800 ліванців та 120 ізраїльтян загинули. Збитки від руйнувань і спаду економіки в Лівані Світовий банк оцінив у $8,5 млрд.

Ізраїль виставив перемир'я як перемогу

Одразу після виступу американського президента прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу повідомив, що його кабінет майже одноголосно схвалив запропоновану США угоду з «Хезболлою»: десять міністрів проголосували за, один – проти.

Біньямін Нетаньяху підніс новину про перемир'я як перемогу. Він зазначив, що ізраїльські війська знищили більшу частину «Хезболли» у Лівані, зруйнували її інфраструктуру та відкинули її «на десятки років». Прем'єр-міністр пояснив, що перемир'я необхідне Тель-Авіву з трьох причин: Ізраїлю потрібно поповнити озброєння, зосередити зусилля на загрозі з боку Ірану та на ізоляції ХАМАСу в секторі Газа.

Цю позицію розкритикував ізраїльський міністр національної безпеки Ітамар Бен-Гвір. Укладене перемир'я з «Хезболлою» він назвав «історичною помилкою», оскільки Тель-Авів не роззброїв ліванське воєнізоване угруповання та не відгородився від нього буферною зоною. Це означає, що «Хезболла» знову з'явиться на кордоні, по Ізраїлю знову полетять ракети й війну доведеться відновити.

«Чому я проти угоди з Ліваном? Це не припинення вогню. Це повернення до концепції «тиша в обмін на тишу», і ми вже бачили, до чого це веде. Ця угода не відповідає меті війни – безпечному поверненню жителів півночі у свої будинки. Угода з ліванською армією писана вилами по воді. Ліванська армія взагалі не має авторитету й можливості здолати «Хезболлу» і поготів, – написав у соцмережі X Ітамар Бен-Гвір.

Ізраїльська Jerusalim Post, цитуючи міністра фінансів Бецалеля Смотрича, наголошує, що «договір із «Хезболлою» коштує дешевше за той папір, на якому він написаний». Водночас видання зазначає, що Тель-Авів не може довго продовжувати війну на два фронти. Тому навіть погане перемир'я необхідне Ізраїлю, щоб відновити збройні сили та заручитися дипломатичною підтримкою, показавши міжнародній спільноті свою здатність виявляти стриманість.

«Хезболла» повідомила про «поразку» Ізраїлю

Прем'єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті подякував дипломатам США та Франції за посередництво в укладанні договору про перемир'я.

«Ця угода – ключовий крок на шляху до встановлення спокою та стабільності в Лівані. Вона сприяє поверненню переселенців у свої будинки й міста. Також вона допоможе встановити стабільність у регіоні», – цитує Наджиба Мікаті турецька Anadolu.

Лідери «Хезболли» безпосередньо не брали участі в переговорах про перемир'я. Свою позицію угруповання передало через посередника – спікера ліванського парламенту Набіха Беррі.

До останньої миті представники «Хезболли» запевняли, що продовжать завдавати ударів по Ізраїлю, доки не закінчиться війна в секторі Газа. Звістка про згоду угруповання припинити вогонь і відійти на 30 км від кордону багато хто сприйняв як ознаку того, що ліванське угруповання «побите й ослаблене».

Однак у коментарі американському Newsweek представник «Хезболли» запевнив, що угруповання сильне та зміцнюється з кожним днем. «Ізраїль був переможений. Він лише вбив невинних людей», – передає Newsweek слова представника «Хезболли».

Подібне зауваження в понеділок висловив верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї. «Те, що сіоністський режим скоїв у Газі та Лівані, – це не перемога. Це воєнний злочин, за який Біньямін Нетаньяху має бути засуджений до страти. Ордеру на арешт недостатньо», – висловив думку Алі Хаменеї.

21 листопада Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордери на арешт Беньяміна Нетаньяху та колишнього міністра оборони Ізраїлю Йоава Ґаланта за ймовірні воєнні злочини, скоєні на території Палестини. Теоретично країни, які виконують рішення МКС, повинні брати обвинувачених під варту. Однак на початку вересня Монголія створила прецедент, відмовившись заарештувати на своїй території владіміра путіна, ордер на арешт якого МКС видав у березні 2023-го.

Макрон, Байден і Трамп ділять звання головного миротворця

Поки в Лівані та Ізраїлі завзято з'ясовують, хто виграв у війні, а хто програв, в англомовних ЗМІ вибухнула суперечка про те, кому із західних лідерів слід дякувати за мир на Близькому Сході. На лаври головного миротворця претендують Емманюель Макрон (який засуджував Ізраїль), Джо Байден (який стримував постачання бомб Ізраїлю) і Дональд Трамп (який обіцяв збільшити військову допомогу Ізраїлю).

В опублікованому у вівторок відеозверненні, президент Франції Емманюель Макрон назвав укладену угоду «кульмінацією зусиль, докладених протягом багатьох місяців». 88 франкомовних країн з ініціативи Парижа висловили солідарність із Ліваном і спільно закликали Ізраїль «до негайного й міцного припинення вогню».

Вчора Макрон пообіцяв, що Париж «не пошкодує зусіль, щоб підтримати виконання мирної угоди». Зокрема, Франція обіцяє допомогти регулярній армії Лівану збільшити військову присутність в областях, що межують з Ізраїлем.
Тим часом в американських ЗМІ спостерігається буйство трампістів. У соцмережі Х під оголошенням Джо Байдена про укладене перемир'я Ізраїлю з «Хезболлою», сотні коментаторів написали, що це заслуга не нинішнього лідера США, а виключно Дональда Трампа, який вступить на посаду президента 20 січня 2025 року.

Конгресмен Майк Волц роз'яснив, що перемога республіканця на виборах у США послала чітке повідомлення решті світу про те, що хаосу вони не терпітимуть. «Усі сідають за стіл переговорів через президента Трампа... І я радий бачити конкретні кроки деескалації на Близькому Сході», – йдеться в повідомленні Волца.

Деякі коментатори припустили, що адміністрація Байдена поспішила укласти мир у Лівані після виборів у США в надії поставити ніжку республіканцю. Висока ймовірність, що недобита «Хезболла» відновить війну з Ізраїлем у Лівані за кілька місяців уже за президентства Дональда Трампа, і демократи зможуть звинуватити його в руйнуванні миру, досягнутого Байденом.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло