$106 млрд з початку війни та ще $38 млрд у 2025 році. Де та як Україна залучає фінансування на бюджетні потреби
Mind Explains

$106 млрд з початку війни та ще $38 млрд у 2025 році. Де та як Україна залучає фінансування на бюджетні потреби

І які країни виділяють найбільше грошей. Інфографіка

$106 млрд з початку війни та ще $38 млрд у 2025 році. Де та як Україна залучає фінансування на бюджетні потреби
Фото: depositphotos.com

За даними Міністерства фінансів, протягом січня – листопада Україна отримала $32,4 млрд зовнішнього фінансування, що становить понад 80% суми, яку українська влада планує залучити з-за кордону за підсумками всього 2024 року. На 2025 рік потреба в іноземному фінансуванні становить понад $38 млрд, шанси на отримання яких і депутати, і Мінфін оцінюють доволі високо. Отже, дефіцит державного бюджету, який у 2024 році сягне 1,85 трлн грн, а в 2025-му – 1,64 трлн грн, буде практично повністю компенсований за рахунок грошей міжнародних партнерів.

Скільки зовнішніх вливань надійшло в листопаді?

Україна протягом листопада отримала з-за кордону $6,4 млрд. Цей місяць став одним із найщедріших із погляду зовнішнього фінансування. Більші обсяги надходжень були лише в березні ($9 млрд) та серпні ($8,5 млрд).

Також у листопаді на внутрішньому ринку Мінфін зміг залучити $2 млрд (в еквіваленті) від розміщення військових облігацій (ОВДП).

З початку 2024 року загальне фінансування державного бюджету становило $46,7 млрд, з яких $32,4 млрд – надходження з-за кордону, а близько $14,3 млрд (в еквіваленті) – кошти від ОВДП.

У структурі зовнішнього фінансування, отриманого 2024 року, гранти становлять 28%, а позикові кошти (кредити, зокрема пільгові) – 72%.

Хто виділяв Україні гроші в листопаді?

Протягом листопада до державного бюджету надійшли:

  • $4,8 млрд – кредит від Світового банку, у організації якого брали участь США та інші країни;
  • $1,35 млрд – грант від США;
  • $235 млн – пільгове фінансування від Японії;
  • $100 млн -– позика від Республіки Корея;
  • €10,8 млн – грант від Норвегії із Цільового фонду донорів Світового банку.

Мінфін уточнює, що кредит, залучений через проєкт Світового банку PEACE in Ukraine, буде спрямований на компенсацію соціальних і гуманітарних витрат.

Фінансування від уряду Японії отримано за програмою Світового банку «Стійке, інклюзивне та екологічно збалансоване підприємництво».

Кошти від Республіки Корея стали першим траншем у рамках угоди між українським і корейським урядами, яка була укладена у квітні 2024 року строком до 2029 року на загальну суму $2,1 млрд.

Які країни дають найбільше грошей Україні з 2022 року?

Загальний обсяг закордонного фінансування, який отримала Україна за період з 24 лютого 2022 року до 28 листопада 2024 року, досяг майже $106 млрд. Найбільшими донорами стали Європейський Союз, США, Міжнародний валютний фонд (МВФ), Японія та Канада (див. таблицю).

Протягом 2024 року найбільше грантів (безповоротного фінансування) надали США, ЄС та Японія. Найбільший обсяг позикових коштів (кредитів) виділили ЄС, МВФ, Світовий банк, Канада.

Звідки будуть гроші у 2025 році?

Державний бюджет на 2025 рік передбачає залучення Україною зовнішнього фінансування на суму $38,4 млрд. Крім цього, Мінфін має намір розмістити на внутрішньому ринку ОВДП на 579 млрд грн, що еквівалентно майже $13 млрд.

Хто саме фінансуватиме Україну? Серед основних партнерів – ЄС і США. Нагадаємо, що Євросоюз на початку 2024 року затвердив трирічний план фінансування Ukraine Facility на 50 млрд євро.

Пряме фінансування українського бюджету, яке узгодив конгрес США, становить $7,8 млрд. З них отримано $5,2 млрд, залишилося ще $2,6 млрд. Втім, коли ця сума буде вичерпана, невідомо, яке рішення ухвалить нова адміністрація Дональда Трампа та чи продовжить вона виділяти кошти Україні.

Також діє кредитна програма EFF від МВФ. Її загальний обсяг – $15,6 млрд, з яких фонд надав Україні лише половину. Ще Україна залучає фінансування в рамках програм Світового банку, які він реалізує разом з урядами різних держав.

Крім усього іншого, Мінфін розраховує на гроші від заморожених активів РФ (механізм ERA). Міністерство сподівається, що вже 2025 року Україна зможе отримати $22 млрд, що становить майже 60% усієї суми зовнішнього фінансування, запланованої на наступний рік.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло