Кому та скільки заборгувала Україна
Що відбувається з державними запозиченнями та чого чекати у 2025 році. Інфографіка
Держборг України продовжує зростати. Як повідомило Міністерство фінансів, із січня до серпня 2024 року державний і гарантований державою борг зріс більш ніж на 15%. Збільшення зафіксовано як щодо внутрішнього боргу, так і до зовнішніх зобов’язань України. Ба більше, загальний рівень держборгу вже перевищує 90% ВВП. І це вочевидь ще не межа. Mind розбирався, якої є динаміка зовнішніх запозичень і чого чекати наступного року.
Як змінився розмір держборгу України? Мінфін публікує інформацію про держборг із запізненням, тому наразі оприлюднено дані лише за вісім місяців 2024 року.
Так, на 1 вересня розмір державного та гарантованого боргу досяг 6,37 трлн грн, або $154,7 млрд у валютному еквіваленті. Зокрема, державний борг перевищив 6 трлн грн, або $147,5 млрд, а гарантований борг досяг 293 млрд грн, або $7,1 млрд.
Якщо проаналізувати структуру державного боргу, то найбільше Україна накопичила зовнішню заборгованість – 4,4 трлн грн, або $106,8 млрд. Причому з початку року обсяг зовнішнього держборгу зріс на 22%, тоді як внутрішнього – на 6%.
Хто є найбільшими кредиторами України? У складі внутрішнього боргу найбільші суми зобов'язань накопичено за 30-річними ОВДП (257 млрд грн), за 15-річними ОВДП (237 млрд грн) та за 2-річними держоблігаціями (231 млрд грн).
При цьому найбільшими власниками ОВДП є банки, портфель облігацій яких перевищує 784 млрд грн, та Національний банк, який досі тримає ОВДП на суму понад 677 млрд грн.
Зовнішню заборгованість представлено переважно зобов'язаннями перед міжнародними організаціями, такими, як МВФ, Європейський інвестбанк, ЄБРР, фінансові структури Євросоюзу (3,1 трлн грн, або $74,4 млрд), перед власниками єврооблігацій України (627 млрд грн, або $15,2 млрд) і боргами перед урядами країн-партнерів (318,5 млрд грн, або $7,7 млрд).
Щодо гарантованого державою боргу, то він сформований переважно із зобов'язань державних і комерційних банків (Ощадбанк, Укргазбанк, ПУМБ, Таскомбанк) та із заборгованості перед міжнародними інститутами (МВФ, ЄБРР, Європейське співтовариство з атомної енергії, Фонд чистих технологій).
Що відбувається із зовнішнім фінансуванням України? За даними Мінфіну, у січні – вересні міжнародні партнери надали нашій країні $24,5 млрд.
Зокрема, за серпень надійшло $8,4 млрд зовнішнього фінансування, з цієї суми гранти – $5,5 млрд, позикові кошти – $2,9 млрд. А ось у вересні міжнародних надходжень не було.
Загалом сума міжнародних грантів із початку 2024 року перевищила $6,5 млрд, тоді як обсяг позикових грошей досяг майже $18 млрд. Тобто співвідношення становить 27% і 73% відповідно. Для порівняння: у 2023 році гранти перевищували 40% у всьому обсязі міжнародного фінансування.
Скільки боргів має Україна повернути до кінця 2024 року? Згідно з графіком погашення, протягом жовтня –грудня виплати за держборгом становитимуть 276,3 млрд грн. З цієї суми платежі за внутрішнім боргом – 205 млрд грн, за зовнішнім – 71 млрд грн.
При цьому Мінфін зазначає, що завдяки реструктуризації єврооблігацій України, у серпні вдалося суттєво скоротити платежі за зовнішнім боргом. Загальна сума економії становила понад 606 млрд грн. На відповідну суму було здійснено випуск нових ОВДП, погашення яких розстрочено на 2029–2035 роки, з подальшим їх обміном на «старі» ОВДП.
Що буде з державним боргом у 2025 році? У проєкті державного бюджету передбачено, що до кінця 2025 року обсяг державного та гарантованого державою боргу досягне 8,6 трлн грн, що на 35% більше, ніж на 31 серпня 2024 року.
Протягом 2025 року загальний обсяг запозичень як внутрішніх, так і зовнішніх становитиме 2,33 трлн грн, а погашення заборгованості – 0,69 трлн грн.
Але найголовніше, що щодо ВВП держборг зросте до 99,6%. Тобто сума державного боргу буде майже дорівнювати тому обсягу товарів і послуг, які виробить і згенерує економіка України за наступний рік.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.