Tesla котиться вниз: як токсичність Ілона Маска руйнує його бізнес
Один з найбільших у світі автомобільних брендів подешевшав удвічі – з $1,5 трлн до $750 млрд за три місяці

Ринкова вартість Tesla в понеділок 10 березня впала на 15%, або на $125 млрд, і тепер ця компанія коштує дешевше, ніж у день обрання Дональда Трампа лідером США. Інвестори очікують на спад продажів електромобілів через негативне ставлення до засновника Tesla Ілона Маска, який асоціюється з президентом США й очолює в його адміністрації Департамент державної ефективності (DOGE).
«Tesla стає політичним символом Трампа та DOGE, і це погано для бренду. Ви думали, що це допомагає, але це насправді шкодить», – констатує фінансовий аналітик Wedbush Securities Ден Айвс.
Зліт і падіння акцій Tesla
Ілона Маска, який володіє найбільшим пакетом акцій Tesla в 12,8%, вважали за головного бенефіціара листопадових президентських виборів у США. Мільярдер вклав $288 млн у виборчу кампанію Трампа й отримав у його адміністрації фактично «царську» посаду.
Трамп призначив Маска де-факто царем скорочення державних витрат, – пише New York Times. – Акції Tesla злетіли до рекордної позначки $479,86 через місяць після перемоги Трампа на виборах. Але після того, як Маск у січні взявся за урізання державних витрат у DOGE, вартість його компанії летить униз… Зараз акції Tesla коштують близько $230 за штуку».Ілон Маск поставив за мету скоротити витрати держави на $2 трлн. Його департамент DOGE, як пише Fortune, розпорядився звільнити 62 242 держслужбовців, серед яких, як днями визнав Дональд Трамп, виявилося «багато хороших людей». Особливе обурення в американському суспільстві викликав той факт, що під скорочення потрапили близько 6000 ветеранів воєн в Іраку та Афганістані, які отримали за заслуги перед державою робочі місця.
Політична діяльність Ілона Маска підняла хвилі критики й у європейських країнах. Після того як мільярдер продемонстрував нацистський жест і назвав ультраправу німецьку партію AfD «єдиною надією», кількість реєстрацій нових електромобілів Tesla в Німеччині, як пише Guardian, зменшилася в лютому на 76% – до 1429, незважаючи на загальне 31% зростання купівлі електромобілів. Одночасно на 48% впали замовлення на продукцію Tesla в Норвегії та Данії, у якої Дональд Трамп пообіцяв відібрати Гренландію.

Протести Tesla Takedown
Високотехнологічний електромобіль Tesla, як пише Reuters, нещодавно свідчив про ліберальний статус його власника. Але тепер водії вішають на машини Tesla наклейки: «Куплена до того, як ми дізналися, що він божевільний», щоб противники Ілона Маска не зіпсували їх написами: «нацистська машина».
У США та Європі вандали підпалюють автомобілі й зарядні станції Tesla та розбивають вітрини автосалонів. Сотні людей влаштовують пікети під назвою «Заборона на «теслу» (Tesla Takedown), блокуючи заводи та виставкові центри компанії. Їхні агресивні заклики: «Спали теслу – врятуй демократію» переконали багатьох американців, зокрема знаменитостей, відмовитися від своїх електромобілів, щоб не асоціюватися з політикою Маска та Трампа.«Коли машини людей наражаються на ризик викрадення або підпалу, навіть ті, хто підтримує Маска або байдужий до нього, можуть двічі подумати, перш ніж купувати Tesla», – зазначає аналітик інвестиційної компанії Baird Бен Калло.
Допомога Дональда Трампа

У соцмережі Truth Social Дональд Трамп написав, що «радикальні ліві психи» намагаються бойкотувати Tesla і «завдають шкоди американській компанії». Акти вандалізму щодо дилерських центрів Tesla, за його словами, розцінять як внутрішній тероризм, а винні «пройдуть крізь пекло».
Така незвичайна президентська підтримка приватного бізнесу підняла у вівторок акції Tesla на 4%, але накликала на компанію та її покровителів новий потужний шквал критики.
«Коли наш фондовий ринок продовжує руйнуватися, президент Дональд Трамп – захисник чоловіків і жінок Америки, яких ігнорують, – робить те, що зробив би будь-який патріот під час економічної тривоги. Він купує дорогу електричну машину в найбагатшої людини у світі», – іронізує колумніст USA Today Рекс Хупке.За його твердженням, президент США ігнорує ціни у країні на курячі яйця, що значно зросли, і жодним чином не намагається поліпшити життя американських виборців. Натомість він іде на допомогу компанії Tesla, яку «б'ють» через те, що найбагатша людина світу Ілон Маск став «необраним співпрезидентом Сполучених Штатів» і десятками тисяч звільняє державних працівників.
За словами Рекса Хупке, Дональд Трамп став «ще меншим президентом і ще більшим продавцем машин для Ілона Маска». Люди, природно, не оцінять таку поведінку глави держави та ще сильніше недолюблюватимуть Tesla.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].