Командир 59 ОШБр БпС: «Молодь має відчути ціну незалежності. Це допоможе правильно розвивати державу»
Богдан Шевчук – про безпілотні системи, людей та бригаду, на чолі якої перебуває

Підполковнику Богдану Шевчуку 32 роки, десять з яких – на війні. За цей час він став справжнім бойовим командиром, який із квітня 2024 року очолює 59 Окрему штурмову бригаду Сил безпілотних систем – одну з найрезультативніших у складі Сил безпеки і оборони України. Він розповів про своє бачення новітньої війни, про рекрутинг і командування підрозділом, а також про те, як колишня механізована бригада трансформується в безпілотну.
– Що відбувається з колишньою мотопіхотною бригадою, яка стала експериментальною Окремою штурмовою бригадою у складі Сил безпілотних систем?
– Керівництво бригади на поточному етапі війни робить ставку на інновації, інтелект, розвиток. Інтелект – головна навичка, яка має бути у бійця. Це риса, яка може змінити хід війни.
Бригада нового типу виконуватиме ті самі завдання, що й раніше. Але їхній характер стане агресивнішим, ефективність – вищою, а втрати особового складу – меншими.

Від механізованих штурмових дій наразі ми відійшли. Нинішня суть нашої повсякденної діяльності – робота малих груп і таких методів ведення війни, що включають у себе удари по найчутливіших точках ворога – засобам зв’язку та позиціях пілотів FPV-дронів. Ми бачимо, що найбільш ефективним принципом ведення війни наразі є завдання ударів по ключових точках противника: «перерізання» його логістики, завдання шкоди його «очам».
Істотно змінилася підготовка особового складу, оскільки і взагалі, і на нашому полі бою панують безпілотники. Відповідно ми навчаємо, як боротися з FPV-дронами, «скидами», на що обов’язково звертати увагу. Кожен із наших бійців тренується нищити дрони на полігонах і здатний чітко орієнтуватися в найважчих ситуаціях.
Взагалі по бригаді до піхоти потрапляє десь 20% особового складу. Решта 80 працюють над забезпечення піхотинця. Це – основа сучасної армії, якої неухильно дотримується 59 бригада.
– Розкажіть, як відбувається рекрутинг до 59 ОШБр? З якими труднощами стикаєтесь. А що стає в пригоді?
– 59 ОШБр увійшла до складу Сил безпілотних систем, тож, вважаємо, має стати прикладом для інших бригад щодо організації всіх процесів.
По-перше, як людина з понад десятирічним досвідом бойових дій, зазначу, що нині можливості мобілізованих величезні. У сучасній українській армії можна спокійно знайти оптимальне застосування для свого потенціалу та реалізуватися, можливо, навіть краще, ніж у цивільному житті.
По-друге, про контракт 18–24. Впевнений, що 18-річні хлопці, які закінчили школу чи коледж, цілком мають право на власні рішення та реалізацію.
Так, у час війни є місце страху. І лише ті, хто його подолає, зроблять правильний та усвідомлений вибір. Так, завдання тут непрості та ризиковані. Проте відчуття причетності до захисту своєї країни – неповторне. І саме молоді люди мають відчути ціну незалежності та її втримання. Згодом це допоможе їм правильно розвивати державу.
Стосовно перспектив та попиту в 59 бригаді: найбільш потрібними зараз є фахівці з радіотехніки, програмісти, люди, які розуміються на «фізиці» процесів, хлопці, які були дотичні до відеоігор.
Зі свого боку гарантуємо: якщо юнаки долучаються до лав 59 Окремої штурмової бригади, ми забезпечимо їм якісний захист. Можемо це обіцяти, оскільки маємо команду, що здатна організувати роботу на найвищому професійному рівні. Свідченням цього є наші позиції в рейтингах: сьомий місяць поспіль ми – у п'ятірці найкращих зі знищення живої сили противника безпілотними системами.
Щоправда, треба бути відвертим до кінця: втриматися в цьому топ-5 нам допоміг противник, який цілеспрямовано йшов саме на ті позиції, де воїни 59-ї готові були його зустріти.
Резюмуючи: якщо ти вагаєшся, йти чи не йти на службу – не йди. Зокрема у 59-й немає місця коливанням. Але тут завжди знайдеться місце й робота для мотивованих людей, які твердо ухвалили для себе рішення бути присутніми там, де необхідно державі в історичний для неї час. Якщо ти не такий – тоді не до нас.
З іншого боку, бригада максимально поповнила склад воїнами, які пішли в СЗЧ з інших підрозділів. Нам вдалося достукатися до цих людей і переконати їх, що можна виконати свій обов’язок – з належним забезпеченням та підтримкою, перебуваючи в гарній команді.

– Яким має бути командир нового часу?
– Є традиційні речі: підлеглий має вірити в наказ – тоді бойова операція буде успішною. Незмінною є і ціль – зберегти команду, людей, які прийшли на війну заради країни, а не задля особистої слави.
Ключова навичка командира на цій війні – уміння вести людей за собою. Бути лідером, який має надихнути на спрямувати в тому напрямку, який принесе результат.
Поява та поширення в армії безпілотних систем призвела до необхідності чітко визначити ефективність перебування командира на полі бою. З одного боку, ти сам можеш оцінити ситуацію, підтримати бійців, підняти їх дух. З іншої – це ризик, бо бригада може втратити лідера.
– Як взагалі змінилася війна у ХХІ столітті?
– Війна ніколи не була легкою справою. Це не прогулянка чи задоволення, а кров, біль, важкі рішення.
З технічного погляду як ніколи швидко треба вчитися реагувати на зміну обстановки на полі бою. Організація розвідувальних дій на належному рівні допомагає виграти час. У цьому разі ти знаєш, що планує ворог і здатний завдати йому упереджувального удару.
По-людськи насправді я розумію страх суспільства – люди втрачають найдорожчих і бояться стикнутися з тими проблемами, які вирішують бійці на полі бою. Тому цивільні час від часу бояться військових.
Проте саме люди із цивільного життя зараз розвивають армію: завдяки своїй мотивації, знанням та інтелектуальним ресурсам.
Треба усвідомити: щоб перемогти, весь народ має об’єднатись. Адже війна, що точиться, відбувається не на сході та чи півдні, ворог кинув виклик усій країні.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].