Війна через друзів у Сирії: навіщо Ізраїль атакував Дамаск та чи можливе продовження протистояння
Mind Explains

Війна через друзів у Сирії: навіщо Ізраїль атакував Дамаск та чи можливе продовження протистояння

Хто такі друзи, та як вони опинилися в центрі нового конфлікту на Близькому Сході

Війна через друзів у Сирії: навіщо Ізраїль атакував Дамаск та чи можливе продовження протистояння
Ізраїльські літаки скинули бомби на будівлю Міністерства оборони Сирії в центрі Дамаска 16 липня 2025 року
Фото: Al Jazeera

У середу, 16 липня 2025 року, Тель-Авів завдав руйнівних авіаударів по двох ключових урядових будівлях у Дамаску під приводом захисту друзької спільноти та відсунення ісламістських бойовиків, афілійованих із сирійським режимом, від кордонів з Ізраїлем. Наразі сирійське Міністерство оборони заявило, що почало відводити армію із Сувейди. Цілком імовірно, що це може бути пов’язано з втручанням Державного департаменту США.

Mind проаналізував основні передумови конфлікту та можливість його нового спалаху.

Що передувало нападу на Дамаск: загострення в Сувейді

Ізраїльські військові заявили, що скинули бомби на Дамаск у відповідь на дії сирійських урядових військ у провінції Сувейда щодо друзької релігійної меншини.

Наприкінці минулого тижня в Сувейді спалахнула давня ворожнеча через релігійні та земельні суперечки між друзькими збройними угрупованнями й місцевими бедуїнами-сунітами. У сутичках загинуло щонайменше 30 людей.

Уряд Сирії ввів війська в цей район для відновлення порядку. Але під час придушення заворушень сталися катування цивільних друзів. За даними Сирійського центру моніторингу за дотриманням прав людини, з неділі по вівторок урядові військові позасудово стратили 21 жителя Сувейди, у тому числі трьох жінок. Ще понад 70 цивільних і 138 військовослужбовців загинули в регіоні внаслідок збройних зіткнень та бомбардувань.

Це спровокувало Тель-Авів розпочати бойові дії проти сирійської армії, щоб вигнати її з друзького анклаву.

«Сигнали Дамаску закінчилися – тепер настануть болісні удари. Армія оборони Ізраїлю продовжуватиме енергійно діяти у Сувейді, щоб знищити сили, які атакували друзів, до їх повного виведення… Прем'єр-міністр Нетаньягу та я, як міністр оборони, взяли на себе зобов'язання – і ми його дотримаємося», – написав 16 липня в Х Ізраїль Кац, міністр оборони Ізраїлю.

Хто такі друзи, та як вони стали «скалкою в боці Сирії»

Друзи – це приблизно 1,3 млн арабів, які сповідують нетрадиційну езотеричну релігію – друзизм. Вони вірять у реінкарнацію та космічний розум, з яким можуть зливатися душі людей. До 700 000 друзів проживають у Сирії, ще 300 000 – у Лівані, 150 000 – в Ізраїлі та 20 000 – у Йорданії.

У Сирії друзи зосереджені переважно в провінції Сувейда, де вони становлять 90% населення, а також навколо Голанських висот, окупованих Ізраїлем. Загалом вони складають 3% населення країни, і їх вважають третьою за чисельністю етнічно-конфесійною меншістю після курдів та алавітів. Втім самі друзи не відокремлюють себе як етнос і на відміну від курдів заперечують прагнення до створення власної держави.

«Друзи – це не нація, а обряд, що походить від ісламу, – пояснює політичний лідер ліванських друзів Марвал Хамаде. – Це не те саме, що курди, які мають власну мову та літературу і які не семітського походження, а індо-європейці. Друзи, як дерево, ростуть там, де посаджені. Вони – громадяни тих країн, у яких живуть. Вони принципово не мігрують. Коли розділялася Палестина, друзи не з’їхали. Вони ніколи не живуть у таборах біженців».

Регіони проживання друзів у Сирії, Ізраїлі, Лівані та Йорданії

Війна через друзів у Сирії: навіщо Ізраїль атакував Дамаск та чи можливе продовження протистояння

Під час 14-річної громадянської війни в Сирії друзи відмовлялися віддавати дітей на воєнну службу в урядову армію Башара Асада – біглого президента-алавіта, який позиціонував себе захисником меншин і світського способу життя. Але вони зберігали лояльність його режиму. В обмін на це влада дозволяла друзам відносну автономію.

Колишній джихадіст Ахмед аш-Шараа, який за допомогою Туреччини скинув режим Асада та призначив себе лідером Сирії у грудні 2024 року, закликає друзів скласти зброю та інтегруватися до лав нової сирійської армії.

Але за словами Макрама Рабаха, історика з Американського університету в Бейруті, у друзькій спільноті нового президента дедалі більше приймають за «вовка в овечій шкурі», який не залишить релігійну групу в спокої в обмін на її лояльність і нейтралітет.

«Серед друзів ширяться страхи, що Сирія падає в обійми екстремістського сунітського режиму з малою терпимістю до релігійного різноманіття, – пояснює Макрам Рабах. – Президент аш-Шараа роздавив повстання алавітів у Сирії грубою силою, що додало тривоги меншинам, які побачили, що налаштування за замовченням нового режиму – це збройне придушення, а не діалог. Хоча Ахмед аш-Шараа публічно примирливий до друзів, деякі члени його уряду називають їх єретиками, які не заслуговують на політичну автономію та захист».

За словами експерта, у Сувейді зростають симпатії до Тель-Авіву, який обіцяє захист і розхвалює ізраїльських друзів як лояльних та цінних для держави громадян. У Дамаску це викликає параноїдальні страхи щодо появи ізраїльських прапорів і наземних військ у Сувейді.

Оцінки ситуації

Друзи в Сувейді, за даними Al Jazeera, розділені. Один із їхніх лідерів Ясер Джарбу оголосив у середу, що домовився про припинення вогню з сирійським урядом. Інший, Хікмат аль-Хіджрі, відхилив будь-яке перемир’я. Він назвав урядові війська «озброєними бандами» та пообіцяв продовжувати боротьбу до «повного звільнення» Сувейди. Ще декілька друзьких лідерів у Сирії виступили проти втручання Ізраїлю.

Зі свого боку президент Ахмед аш-Шараа в телевізійному зверненні до нації пообіцяв захистити права друзького населення та призвав друзьке духовенство «повернутися до розуму та поставити національні інтереси на перше місце». Сирійський лідер наголосив, що «не боїться війни» з Ізраїлем, але «вибирає інший шлях» заради добробуту сирійців та уникнення хаосу й руйнувань.

«Ізраїльське утворення, відоме своїми повторними спробами дестабілізувати нас і посіяти розбрат, вкотре намагається перетворити нашу землю на поле битви й хаосу та зруйнувати структуру нашого народу», – цитує Ахмеда аш-Шараа CNN.

Сирійське Міністерство оборони заявило, що почало відводити армію з Сувейди «після завершення зачистки міста від злочинних угрупувань». Водночас медіа зазначають, що такий крок став можливим після втручання в конфлікт Держдепу США. Але експерти припускають, що уряд Сирії виведе не всіх солдатів та продовжить натиск на друзький анклав, і це призведе до нової ескалації.

«Урядові війська встановили в Сувейді блокпости, щоб інтегрувати цей регіон у сирійську державу. Якщо нова влада повністю відведе армію, то продемонструє провал своїх зусиль з об’єднання роздробленої нації. Однак, якщо уряд залишить сили в Сувейді, це може відкрити набагато більший конфлікт з Ізраїлем», – зазначає Al Jazeera.

Азербайджанський військовий експерт Володимир Бекіш також вважає, що конфлікт на півдні Сирії розгориться з новою силою. Але, на його думку, перед цим сторони, що ворогують, як це траплялося багато разів раніше, візьмуть довгу паузу, щоб відпочити, перегрупуватися, проконсультуватися зі своїми союзниками та дочекатися слушного моменту для нападу.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло