Заболело в мире
65,926,118
Умерло в мире
1,519,576
Вылечилось в мире
42,398,729
Заболело в Украине
801,716
Умерло в Украине
13,421
Вылечилось в Украине
412,533
Врио председателя АРМА: «Основная наша задача – не наполнение бюджета, а сохранение активов»

Врио председателя АРМА: «Основная наша задача – не наполнение бюджета, а сохранение активов»

11 тезисов из интервью с Виталием Сигидином – о состоянии дел в ведомстве, «громких» кейсах и борьбе за них

Этот материал также доступен на украинском
Врио председателя АРМА: «Основная наша задача – не наполнение бюджета, а сохранение активов»
Фото: Татьяна Довгань/Mind.UA

В феврале 2016 года в Украине появилось Агентство по розыску и менеджменту активов (АРМА), основная функция которого – управление и продажа активов, арестованных по уголовным производствам. Самое дорогое, что передавали в АРМА за все время его существования – это «вышки Бойко» (стоимостью $800 млн), самое известное – «Межигорье» бывшего президента Украины Виктора Януковича.

Сомнительную и неоднозначную репутацию АРМА приобрело за время каденции первого его руководителя Антона Янчука, которого в ноябре прошлого года отстранили от должности (по инициативе тогдашнего министра Кабинета Министров Дмитрия Дубилета), а через месяц – окончательно уволили. Временное исполнение обязанностей руководителя АРМА с 27 ноября 2019 года Кабмин возложил на Виталия Сигидина – экс-заместителя начальника ГТУЮ в г. Киеве, который в апреле 2019-го победил в конкурсе на должность начальника отдела мониторинга эффективности менеджмента активов АРМА.

Mind пообщался с Виталием Сигидином о состоянии дел в ведомстве, судьбе наиболее «нашумевших» активов и ходе борьбы за них. В частности – о перипетиях с УМХ, Auchan, «Межигорьем», автогруппой АИС, проблемных ТЭЦ и домах Войцеховского.

Представляем 11 главных тезисов из этого интервью. Полный текст беседы можно прочесть тут.


На сьогодні всі активи, передані в управління АРМА, – це речові докази у кримінальних провадженнях.


Щодо грошових надходжень до бюджету, слід розрізняти, як саме АРМА може їх забезпечити. Перший варіант – конкурсний відбір управителя та передача йому активу на підставі договору. Надалі управитель здійснює заходи з управління  й відраховує з отриманих доходів певну суму до бюджету. Інший спосіб – реалізація активу.


Слід розуміти, що всі ці активи токсичні. Кожен управитель, який бере в управління таке майно, має певні ризики – ухвала щодо активу теоретично може бути скасована у будь-який момент.


За законом АРМА наділено правом визначати – реалізовувати актив чи управляти ним шляхом передачі управителю за договором. Але оскільки право дискреції йде врозріз із судовою практикою, нині ми дотримуємось приписів судових ухвал.


Протягом останнього року до АРМА не надходили судові ухвали саме щодо конфіскованих активів, які б Агентство мало реалізувати на торгах. Водночас за цей період удвічі збільшився наш депозитний портфель, який наразі складає понад 600 млн грн. Тільки з початку 2020-го року на цю суму нараховано майже 40 млн грн відсотків.


При цьому слід зауважити, що головне завдання АРМА – не наповнення бюджету, а збереження активів, і саме на цю мету витрачається більшість із доходів, які компанії генерують від управління. 


«Межигір’я» майже неможливо реалізувати. Нам передано 1,7 га землі зі 170 га загальної площі, багато рухомого майна, будівлі. Але земля – у держвласності і не може бути арештована. Як туди зайде управитель, якщо не зможе отримати повний спектр прав землекористувача? А до всіх юридичних проблем це ще й дотаційний об’єкт, який  потребує постійних капіталовкладень.      


Ми б хотіли провести  всебічний аудит УМХ, аби надати якомога більше інформації потенційним управителям. На жаль, АРМА, як державний орган, не має належного фінансування для таких цілей, і інформацію ми можемо отримати переважно з доброї волі власників арештованих активів.


Наскільки мені відомо, земля, яку придбав Auchan, призначалася для будівництва ТРЦ. Але ще до цього придбання відповідні ділянки було арештовано якраз у справі про незаконну зміну цільового призначення. Звідси риторичне питання: чи може ціна арештованої землі, яка визнана речовим доказом у кримінальній справі і має проблемне цільове призначення, дорівнювати ринковій вартості?


На початку літа нам передали в управління близько 30 000 одноразових медичних масок, зазначених в ухвалі як нерухоме майно, для здійснення заходів з управління… Ось що з ними робити?


У нас є два профільні законопроекти, розроблені народними депутатами спільно з АРМА: один ВР провалила (не вистачило 11 голосів) і направила на доопрацювання, інший – на другому читанні. В першому з/п хочемо, аби АРМА надали функцію зберігання майна, привели у відповідність наш закон із КПК. Щодо другого (про фандерів) – він запустить механізм представництва України в міжнародних юрисдикціях. І ми зможемо, користуючись послугами іноземних юридичних фірм, повертати кошти.

Следите за актуальными новостями бизнеса и экономики в наших Telegram-каналах Mind.Live и Mind.UA, а также Viber-чате